Ознака: Стево Пендароовски
Македонија 30.09.20 | 12:15

ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа во Собранието за указите на Пендаровски за прогласување на вонредна состојба

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски ќе стане првиот претседател на држава кој носел противуставни одлуки откако ја загуби поддршката од опозицијата во Собранието. Пратеникот...

Македонија 13.08.20 | 15:35

Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ пристигнаа пред вилата Водно за да се сретнат со шефот на државата Стево Пендаровски. Тие беа пречекани од Миле Бошњаковски кој ги убеди дека...

Македонија 12.08.20 | 18:47

Дали Пендаровски му дава дополнителни 20 дена на Заев за „пазар“ за мнозинство?

Најавата дека утре претседателот Стево Пендаровски ќе му го даде мандатот за формирање на Влада на Зоран Заев не изненади никого. Пендаровски на чело на државата дојде...

Македонија 05.08.20 | 16:31

Пендаровски нема да му се извини на СЈО што го нарече дел од организираниот криминал

Претседателот не чувствува потреба да им се извинува на поранешните вработени во Специјалното јавно обвинителство, затоа што неговата оценка за поранешното СЈО од...

Македонија 31.07.20 | 11:09

Дали НАТО преку Пендаровски бара ДУИ да не биде дел од новата влада?

Порталот Алмакос кој се повикува нанеименувани извори во кабинетот на Претседателот на државата тврди дека Северноатланската Алијанса преку Стево Пендаровски се...

Македонија 12.05.20 | 17:57

Кабинет на Пендаровски: Со консензус беше одлучено дека здравјето на граѓаните останува приоритет

Во Кабинетот на Претседателот на Република  Македонија, Стево Пендаровски, се одржа средба на претседателите на политичките партии кои самостојно освоија мандати...

Двоглед 30.04.20 | 20:23

Красимир Каракачанов нов советник на Пендаровски

Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов е назначен за нов советник на претседателот Стево Пендаровски. Каракачанов ќе го советува Пендаровски за односите...

Вести 16.04.20 | 16:16

Пендаровски: Ние спаѓаме во групата на земји со најригидни мерки

Претседателот Пендаровски на денешната прес конференција ги пренесе и реакциите на многу граѓани до него во однос на мерката за ограничување на движењето со над 80 часа,...

Македонија 31.03.20 | 19:11

Пендаровски не размислува вонредната состојба да се замени со кризна

Претседателот Стево Пендаровски вели дека не се размислува по истекот на 30. дена, вонредната состојба да се замени со кризна на територија на целата држава. Причина...

Македонија 18.03.20 | 11:17

До вчера блескавме, а сега немало ресурси за кризна состојба

Реално, немаме ресурси за да се воведе кризна состојба на целата територија на државата заради коронавирусот, рече претседателот на Македонија Стево Пендаровски, во...