Ознака: Стелиос Пецас
Балкан 21.12.20 | 16:21

Собирите во затворени и непроветрени простори како што се нашите домови, може да бидат прослава за вирусот, а не за нас

Собирите, особено во затворени и слабо проветрени простори како што се нашите домови, може да бидат прослава за вирусот, а не за нас. По празниците, сакаме да одиме напред,...

Балкан 16.11.20 | 15:05

Атина вели дека никој во ЕУ не може да ја спречи Софија

Никој не може да спречи земја членка на Европската Унијата да покренува свои прашања во пристапниот процес, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас како коментар...

Балкан 17.09.20 | 16:44

Пецас: Засега не е планирано патување на Мицотакис во Скопје

Засега, не е планирано некое патување на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во Скопје. Може такво нешто може да се случи во иднина, рече портпаролот на грчката Влада...

Балкан 13.07.20 | 14:27

Пецас: Грција бара од ЕУ листа со санкции за Турција во случај да ги прекрши нашите суверени права

Грција бара од Европската Унија да има подготвена листа со силни мерки во случај Турција да ги прекрши нашите суверени права. А Европа мора да сфати дека има обврска...

Балкан 06.04.20 | 16:45

Пецас: Остануваме дома во април за во мај да можеме се радуваме на првите резултати

Останувајќи дома во април, во наши раце е, во мај да се радуваме на првите резултати од нашата одговорна позиција, рече портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на...

Балкан 17.12.19 | 16:06

Пецас: Не се плашиме од инцидент со Турција

Mногупати имаме кажано дека не се плашиме од инцидент со Турција, но сме подготвени за што било, изјави заменик-министерот под премиерот и портпарол на грчката влада,...

Балкан 05.11.19 | 14:02

Пецас: Секогаш сме тука за поддршка на ЕУ перспективата на сите земји од Западен Балкан

Обично таков вид иницијативи не се најавуваат, туку се прават, изјави портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од...

Балкан 17.09.19 | 14:24

Пецас: Не може да има раздвојување на европскиот процес на Македонија и Албанија

Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, рече дека не може да има раздвојување на интегративниот процес на Македонија...

Балкан 16.07.19 | 09:27

Пецас: Никогаш нема да го напуштиме правото на вето кога ќе треба да бидат задоволени нашите интереси

Започнувањето на процесот не е нешто за кое имаме интерес да бидеме против. Треба да ги заштитиме нашите интереси и да дадеме тешка битка во текот на преговорите, вели...