Ознака: стефан јанев
Балкан 03.10.22 | 17:37

Јанев: Подготвен сум за преговори со сите партии за формирање влада на Бугарија

Лидерот на новата партија во новоизбраното Народно собрание – „Бугарски подем“ и поранешен вршител на должноста премиер Стефан Јанев за Нова ТВ коментира дека во...

Балкан 05.05.22 | 15:04

Петков добива конкуренција, поранешниот премиер Јанев формира партија

Поранешниот технички премиер на Бугарија и разрешен министер за одбрана од владата на Кирил Петков, Стефан Јанев, формира нова партија на бугарската политичка сцена. Новата...

Балкан 28.02.22 | 11:01

Петков ќе го разреши Јанев, зашто на Фејсбук наместо „војна“, пишал „операција“ во Украина

На вонреден состанок на бугарската влада ќе се разговара за разрешување на министерот за одбрана Стефан Јанев. Се очекува оставката на Јанев да биде изгласана на вонредна...

Балкан 24.12.21 | 09:46

Министерот за одбрана на Бугарија го брани ставот да не дозволат распоредување на дополнителни НАТО трупи

Бугарија е активна членка на НАТО и како таква не може да биде предмет на странски одлуки, изјави за БТА министерот за одбрана Стефан Јанев во првото интервју по преземањето...

Балкан 09.12.21 | 16:29

Бугарскиот премиер потврди: Ќе има ново вето за Македонија

Нема промена во ставот на Бугарија, нема ништо што јавноста не знае, изјави привремениот премиер Стефан Јанев во одговор на прашање од пратеник од „Има таков народ“...

Балкан 25.11.21 | 08:41

Јанев: Бугарија нема да отстапи од својатa позиција за Македонија

Привремениот бугарски премиер Стефан Јанев, во речиси едночасовно интервју за БНТ, пораач дека политиката на Бугарија кон Македонија останува непроменета. Според...

Балкан 23.11.21 | 10:50

Бугарскиот министер за внатрешни работи: Не може секој да ја издржи таа глетка што ја видов, телата се јагленисани

Бугарскиот премиер Стефан Јанев сумирајќи ги првите впечатоци од трагедијата вели дека не може секој да ја издрж и глетката од запалениот автобус што тој ја видел. Немаме...

Македонија 23.11.21 | 10:50

Заев-Јанев: Оваа трагедија позитивно ќе се одрази на односите меѓу двете земји

Заедно сме и во добро и во лошо, ние сме први соседи, за мене братски народи и секојпат треба да се најдеме и помагаме. Оваа трагедија позитивно ќе се одрази на односите...

Македонија 23.11.21 | 10:09

Јанев: Бугарија ги презема сите неопходни активности за да се истражи страшната сообраќајна несреќа

Бугарската држава реагираше во најбрз можен рок и ги презеде сите неопходни дејствија за да се истражи оваа страшна сообраќајна несреќа, во која загинаа 45 лица. Истовремено...

Балкан 17.11.21 | 11:32

Teхничкиот премиер на Бугарија ги спласнува надежите за датум: Европските партнери не може да ни кажуваат што да правиме

Стремежот да се бара брзо решение на проблемот ќе ги засегне бугарските национални интереси и затоа не е препорачлив. Ова, меѓу другото, во интервју за NOVA NEWS го изјави...

Балкан 02.10.21 | 21:11

Премиерот на Бугарија е јасен: Нема да дозволиме да бидеме уценувани

Премиерот на Бугарија, Стефан Јанев, изјави за БНТ дека во однос на Македонија, Владата во Софија има намера да го продолжи курсот што досега го водеше, односно да го...

Балкан 02.10.21 | 13:51

Јанев: Бугарија својот План за обнова ќе го поднесе до ЕУ до 15 октомври

Бугарија до 15 октомври во Брисел ќе го испрати Планот за обнова и одржливост, изјави преодниот премиер на земјата Стефан Јанев по посетата на градот Маџарово. Како што...

Балкан 15.09.21 | 22:08

Јанев: Успеавме да го заштитиме националниот интерес во однос на позицијата за Македонија

Привремениот владин кабинет успеа да го заштити националниот интерес на Бугарија во надворешната политика, особено во однос на бугарската позиција за Македонија. Тоа...

Македонија 06.08.21 | 16:19

Јанев: Намерно пративме бугарски пожарникари во Македонија за да не дозволат огнената стихија да се прошири

Пожарите се под контрола, но тоа не треба да нe успокои. Мора да бидеме будни бидејќи опасноста е близу. Ова го изјави техничкиот бугарски премиер Стефан Јанев. Во врска...

Балкан 04.08.21 | 12:52

Бугарскиот премиер нареди испраќање помош за Македонија за борба со пожарите

По наредба на преодниот премиер Стефан Јанев, Бугарија испраќа поддршка за Република Македонија за справување со пожарите. Од прес-службата на бугарскиот Владин кабинет,...

Балкан 21.07.21 | 12:31

Привремениот бугарски премиер: Очекувам во скоро време Бугарија да добие функционална влада

Привремениот премиер на Бугарија, Стефан Јанев, по завршувањето на конститутивната седница на новиот парламент, изјави дека се надева дека во најскоро време ќе се формира...

Балкан 11.07.21 | 09:03

Стефан Јанев: Се надевам дека ќе се формира кабинет по изборите

Им честитам на сите на денешниот ден на изборите, што е уште еден датум на кој треба да ја покажеме нашата одговорност за изградбата на политичка власт, изјави службениот...

Македонија 17.06.21 | 15:25

Jанев: Заев дојде со конкретни предлози

Премиерот на Бугарија Стефан Јанев за време на заедничката прес-конференција со неговиот македонски колега Зоран Заев рече дека како соседи и братски народи ни треба...

Балкан 16.06.21 | 20:37

Јанев: Бугарија нема да ја поддржи рамката за преговори со Македонија

Бугарија нема да ја поддржи рамката за преговори со Македонија во сегашната форма. Ова го изјави премиерот на Бугарија, Стефан Јанев. Не мислам дека Бугарија е во ситуација...

Балкан 09.06.21 | 08:28

Бугарија не отстапува од Декларацијата, а Албанија нема да зазема страна меѓу Скопје и Софија

Премиерите на Бугарија и Албанија разговараа за билатералните односи и актуелните прашања од европската агенда на Албанија и патот на Албанија кон ЕУ, како и можностите...