Ознака: стечајци
Економија 22.08.21 | 10:59

СДСМ се фали со кредитен рејтинг кој се дефинира како ѓубре – тоа покажува колку вистински не им помогнале на стечајците кои тие ги направија

Тоа што СДСМ се фали со кредитен рејтинг кој се дефинира како ѓубре, покажува колку вистински не им помогнале на стечајците кои тие ги направија. Врвниот приоритет на...

Економија 22.08.21 | 09:51

СДСМ: Грижата за сите граѓани е наш врвен приоритет, 13.000 стечајни работници добиваат месечен надоместок

СДСМ како одговорна партија континуирано покажува вистинска грижа за сите граѓани. Речиси 13.000 лица кои останале без работа поради стечај, ликвидација и како технолошки...

Економија 30.07.21 | 12:20

Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРМ

Министерството за труд и социјална политика ги повикува стечајните работници кои ги исполнуваат условите за добивање надомест согласно со новиот Закон за стечајци,...

Македонија 29.07.21 | 08:38

Законските измени за материјален надомест за уште 1 100 стечајни работници на собраниска комисија

Законските измени со кои треба да се овозможи материјален надомест за уште 1 100 стечајни работници денеска се пред членовите на собраниската Комисија за труд и социјална...

Економија 19.07.21 | 20:55

До крај на месецов би требало да се донесат измените на Законот за стечајци

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска очекува пратениците да ги изгласаат измените на Законот за стечајци пред да заминат на годишен одмор. Законот,...

Економија 18.07.21 | 13:16

13.000 стечајци ќе земаат по 9.242 денари до пензија

Со измените на Законот за стечјаци, правото на материјално обезбедување ќе го остварат уште најмалку 1.100 стечајци, објави премиерот Зоран Заев на неговиот ФБ-профил. Заедно...

Економија 13.07.21 | 19:55

Уште 1.100 стечајци ќе добијат надомест до пензионирање

На денешната 87-ма седница Владата го утврди Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна...

Економија 27.05.21 | 13:29

Подготвен закон за паричен надоместок на стечајни работници без 15 години стаж

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање на Панчо Минов во врска со стечајните работници на кои им недостасуваат неколку месеци за да го исполнат условот...

Македонија 12.07.20 | 11:43

Камчев запали се од СДСМ: Ме лажеа дека ќе ми најдат работа да протестирам со нив за власта на Груевски да падне

Ова е Васил Камчев од Кавадарци, координатор на стечајците. Васил раскажува како биле излажани за да излезат на протести во 2016 и што се лажно им било ветувано, стои во...