Ознака: статуа
Свет 30.05.22 | 10:52

Статуа на истражувачот Џејмс Кук срушена во Австралија поради наводен нацистички поздрав

Статуата на капетанот Џејмс Кук, која е обележје на австралискиот град Кернс од 1972 година, е отстранета на барање на локалното население, кое реагирало поради наводниот...

Свет 20.01.22 | 09:09

Отстранета статуата на Теодор Рузвелт од пред Природнонаучниот музеј во Њујорк зашто била расистичка

Статуата на поранешниот американски претседател, Теодор Рузвелт, што стоеше пред Природнонаучниот музеј во „Големото јаболко“, ќе биде преместена во претседателската...

Балкан 16.11.20 | 12:40

Статуа на Хермес од пред новата ера пронајдена во канализацијата во Атина

Дел од статуетка на богот Хермес, во добра и прилично соочувана состојба, е пронајдена во центарот на Атина при работа во канализацијата. Во известувањето на грчкото...

Свет 05.07.20 | 13:01

Американските „шарени“ ја турнаа и фрлија во океанот статуата на Колумбо во Балтимор

Демонстрантите во Балтимор во текот на ноќта ја собориле статуата на Кристофер Колумбо и ја фрлиле во Атлантскиот океан. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат...

Свет 19.03.20 | 10:57

Македонското знаме на статуата на Исус во Рио осветлена со знамиња на земји кои се борат со коронавирус

Огромната статуа на Исус Христос Спасителот во Рио де Жанеиро е осветлена со знамиња на земји кои во моментов се борат со коронавирус. На едната рака на најпознатата...

Калеидоскоп 09.01.20 | 13:44

Статуата на Ибрахимовиќ во Малме завиткана во црна маица и натпис: Отстранете ја!

Статуата на шведската фудбалска ѕвезда Златан Ибрахимовиќ, поставена пред стадионот на Малме ФФ, е повторно уништена. Непознати лица ја исекле статуата над стапалата....

Фудбал 08.10.19 | 18:34

Златан доби бронзена статуа во Малме

Златан Ибрахимовиќ денеска свечено ја откри својата бронзена статуа во Малме, таа е висока 2,7 метри и тешка околу 500 килограми. Статуата е поставена пред новиот стадион...

Балкан 17.04.19 | 15:51

„Првиот и единствен“ Александар Велики поставен во Атина

Статуа на Александар Македонски утрово денеска беше поставена во центарот на Атина, во близина на Храмот на Зевс. Се работи за статуа изработена од Јанис Папас во 1993,...