Ознака: старосна граница
Балкан 29.12.22 | 10:00

Ердоган ја укина старосната граница за пензија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на помалку од шест месеци пред изборите, одлучи да ја укине старосната граница за пензионирање, која им овозможи на повеќе од...

Свет 25.09.22 | 10:32

Швајцарците денеска гласаат на референдум за зголемување на старосната граница за пензионирање на жените

Швајцарците денеска гласаат за контроверзната пензиска реформа за која владата вели дека е клучна за спас на системот и вклучува предлог за зголемување на старосната...

Свет 30.05.22 | 12:17

Во пензија да се оди со наполнети 70 години: Жестока дебата во Германија

Министерот за труд на Германија, Хубертус Хајл, ја отфрла идејата за поместување на старосната граница за пензионирање на 70 години, но дебатата во Германија повторно...

Економија 10.02.21 | 22:04

6.000 лица на 64 години не сакале во пензија

Согласно законото решение, 6.000 лица на над 64 годишна возраст продолжиле да работат и не заминале во пензија. Со новото пак, законско решение, се предвидува да се прподолжи...