Ознака: стара нова година
Калеидоскоп 13.01.22 | 17:27

Вечерва се чека Стара нова година, утре е Василица и Обрезание Господово

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечерва ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу...

Сервиси 13.01.22 | 13:05

Вечерва не јадете остатоци, туку поставете богата трпеза: Адети за Стара нова година кои носат благосостојба и среќа

Православните верници вечерва прославуваат Стара нова година, праник кој со утрешниот Свети Василиј е еден од поголемите зимски прослави меѓу народот. Низ Македонија...

Црна хроника 05.03.21 | 14:42

Беровци славеле Стара нова година во продавница, добија кривични

Четиринаесет лица од беровското село Двориште добија кривични пријави за прекршување на забраната за собир што е дел од мерките против пандемијата. Целиот настан не...

Калеидоскоп 16.01.21 | 13:14

Славеле Православна нова година, полицајци им влегле да им пишат казни, заработиле боксови!

Во српскиот град Крушевац полицијата добила информација за прослава на Православната нова година во семејна куќа во селото, а се слушала и гласна музика. Еден од гостите...

Калеидоскоп 13.01.21 | 10:24

Вечерва е Православна нова година: Се дочекува со бакнежи точно на полноќ и богата свечена трпеза

Православните христијани, чии цркви го користат стариот, Јулијански календар, вечерва ќе ја пречекаат Православната нова година. Покарја Македонкста православна црква, стариот...

Семејство 13.01.21 | 08:18

Утре е Василица, голем дел од верниците кршат погача со паричка

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу...

Естрада 14.01.20 | 12:35

Стара нова се славела до утро: Цеца и Лукас си го подаваа микрофонот, Анастасија посвети песна за Аркан

Во домот на Светлана Ражнатовиќ Цеца на Дедиње во Белград вчера, па до раните утрински часови денеска се прославуваше Старата нова година. Покрај Анастасија и нејзиното...

Македонија 14.01.20 | 08:29

Од Кичево на василичарски оган во Бутел 2

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски Стара нова година ја пречека во Бутел 2. Претходно попладнето и вечерта ги помина меѓу кичевци. Кичевци во преполна сала...

Македонија 14.01.20 | 08:09

Македонија и традицијата пред сè: Потегот на министерот Чулев со лавина позитивни реакции од граѓаните

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев синоќа во пресрет на Василица присустуваше на 24 Мичурински средби, кои традиционално се организираат по повод Православната...

Калеидоскоп 13.01.20 | 09:40

На кого ќе му падне паричката, ќе има среќа: Вечерва ја дочекуваме Стара нова година

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу...