Ознака: стадион
Фудбал 19.10.21 | 20:33

Затворен стадионот на холандски Нец откако се урна една од трибините

Холандските власти го затворија стадионот „Гоферт“ во градот Нијмиген, откако во неделата се урна дел од трибина за време на прволигашкиот натпревар меѓу домаќинот...

Фудбал 04.09.21 | 17:21

Бачка топола има тоа што нашите клубови може да го сонуваат

Супер модерен стадион, супермодерно здание кое вчера во Бачка Топола, место на северот на Р. Србија, беше и официјално пуштен во употреба. Според многумина ова е најмодерниот...

Фудбал 21.08.21 | 18:22

Стадионот во Охрид заличи со една трибина

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, и претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини, денеска направија увид на завршните градежни...

Фудбал 25.06.21 | 17:08

УЕФА дозволи да има навивачи на арената „Тодор Проески“

Македонските претставници во европските фудбалски купови ќе имаат поддршка од своите навивачи на натпреварите на домашен терен на стартот од квалификациите во Лигата...

Фудбал 17.06.21 | 09:53

Германски снајперисти го имале на нишан активистот кој влета на стадион

Припадници на германските специјални безбедносни сили за малку ќе отвореле оган од снајперско оружје кон активистот на „Гринпис“, кој летајќи со параглајдер предизвика...

Фудбал 08.06.21 | 11:37

Прирачник за македонските навивачи во Букурешт: Без нараквица и маска нема влез на стадионот

Македонската фудбалска репрезентација го игра првиот натпревар на Европското првенство во недела на 13. јуни 2021 година во 19 часот по локално време (18 македонско) на Националната...

Фудбал 04.12.20 | 20:25

„Сан Паоло“ официјално преименуван во Стадион Диего Армандо Марадона

Градските власти во Неапол по итна постапка донесоа одлука за преминување на стадионот „Сан Паоло“ на кој Наполи ги игра своите натпревари и истиот од денеска го носи...

Скопје 03.12.20 | 09:55

Земјотресот во живо: Погледнете како вчерашниот потрес ја тресеше скопската Арена

Вчерашниот земјотрес што попладнето ги вознемири граѓаните на Скопје се почувствува скопската Арена, каде што во тие моменти се играше натпреварот од Првата фудбалска...

Македонија 01.12.20 | 20:09

30.000 денари за пиротехничарите кои ги отстранија гранатите кај стадионот во Битола

Пиротехничарите кои работеа на битолскиот стадион ќе бидат наградени. На денешната владина седница е донесена одлука со еднократна парична награда во висина од 30.000...

Црна хроника 25.11.20 | 23:55

Околу 10.000 гранати пронајдени под стадионот во Битола чекаат уништување во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна што на 26 октомври...

Фудбал 02.11.20 | 15:00

Хрватска ќе гради национален стадион во пари од дијаспората

Хрватска долго време се мачи со стадион на кој ќе игра репрезентацијата. Максимир е руиниран, а пак Пољуд во Сплит не е омилен на никој.Затоа ќе се гради нов, национален...

Спорт 20.10.20 | 14:33

Грчката Влада се пишмани: Го стопираше враќањето на навивачите на трибини

Публиакта во Грција сè уште нема да може да присуствува на спортски настани, беше објавено во вторникот од кабинетот на премиерот Кирјакос Мицотакис. Грчките здравствени...

Спорт 11.09.20 | 20:33

ФК Беласица планира изградба на стадион вреден 25 милиони евра и со капацитет од 8.000 седишта

Сопственикот на ФК Беласица, Славчо Васков – Пинда, денеска пред медиумите го претстави новиот планиран проект во Струмица, а тоа е доградба на стадионот „Благој Истатов“...

Фудбал 11.09.20 | 17:33

Стадионот во Кавадарци добива нов лик, ФФМ вложува повеќе од 300.000 евра

После 30 години Градскиот стадион во Кавадарци ќе добие потполно нова слика. Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) целосно реконструира две трибини (јужна и источна),...

Фудбал 27.08.20 | 09:15

Новиот стадион во Србија ќе се вика Александар Вучиќ?

Србија ќе добие нов стадион за 55.000 гледачи. Тоа ќе биде најмодерно здание налик на Алијанц Арена во Минхен. Претседателот на Србија на промоцијата иронично искоментира...

Фудбал 22.08.20 | 21:00

Регионот вложува во спортот: По Албанија и Србија добива нов стадион

Србија ќе добие нов национален стадион кој ќе прима 55.000 гледачи, најави претседателот Александар Вучиќ.Тоа ќе биде едно од најмодердните зданија на Балканот а ќе се...

Фудбал 20.08.20 | 15:11

Градскиот стадион во Штип се поднови со 500 нови столчиња

Фудбалскиот второлигаш Брегалница обави дека добила 500 столчиња кои се дел од првата фаза од реконструкцијата на трибините на Градскиот стадион во Штип. Благодарност...

Фудбал 20.08.20 | 12:48

Oва е најмодерниот стадион во Албанија: Прима 22.000 гледачи, конкурира за некое европско финале

Албанија минатата година го доби еден од најмодерниот стадион на Балканот. Прима 50.000 гледачи и ги исполнува сите стандарди на УЕФА. Албанската федерација се надева...

Фудбал 15.04.20 | 10:40

Кралскиот клуб покажа како ќе изгледа стадионот „Сатијаго Бернабеу“

Пред една година, Кралскиот клуб започна со реновирање на стадионот, а сегашната состојба нема да ги спречи да продолжат со својата работа и веќе се горди да објават...

Свет 27.03.20 | 10:15

И Маракана ќе се пренамени во болница

Бразилските власти одлучија спортскиот комплекс Маракана да биде привремена болница за пациенти заразени со новиот коронавирус. Маракана е најпознатиот фудбалски...