Ознака: срегеј лавров
Свет 30.03.23 | 16:15

Лавров доаѓа во Турција

 Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе ја посети Турција на 6 и 7 април на покана на неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу, изјави портпаролката на...

Балкан 06.06.22 | 18:37

По забрана за испорака на гас, Русија најавува дека ќе ги протера амбасадорите на Македонија, Црна Гора и Бугарија

Рускиот дипломат Сергеј Орџоникиџе предупреди дека Русија може да ги отповика амбасадорите на  Македонија, Црна Гора и Бугарија поради ситуацијата со Лавров. „Мислам...

Свет 28.03.22 | 15:21

Лавров: Директна средба меѓу Путин и Зеленски би била контрапродуктивна

Директните разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот Володимир Зеленски би биле „контрапродуктивни“, оцени рускиот министер за надворешни...

Свет 11.10.21 | 09:12

Лавров: ЕУ го сака балканскиот регион само за себе, односите со Србија се чисто стратешки

Постои дијалог на доверба меѓу Русија и Србија, изјави синоќа во Белград рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, нагласувајќи ја важноста на стратешкото...

Свет 26.09.21 | 11:58

Русија и ЕУ се спречкаа околу Мали: Борел побарал од Лавров Русија да ја напушти Африка

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, соопшти дека шефот на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, му порачал дека Русија треба да ја напушти...