Ознака: средношколци
Македонија 10.12.20 | 14:22

„Средношколски глас“: Остро застануваме против ваквиот предлог за полагање на државна матура на Царовска и МО

Ние средношколците сме против дополнителен хаос во образованието, велат од средношкоската организација „Средношколски глас“, додавајќи дека и онака немањето услови...

Македонија 23.11.20 | 15:27

Средношколци од скопската гимназија „Орце Николов“ презентираа како тие го замислуваат реформираното средно гимназиско образование

Група средношколци од скопската гимназија „Орце Николов“, денес на министерката за образование и наука Мила Царовска и презентираа целосно нов концепт за тоа како...

Скопје 21.10.20 | 13:35

Средношколците приморани за викенд да го напуштаат домот „Здравко Цветковски“

Средношколска организација за заштита на животната средина, која го изнесува гласот на средношколците во Македонија, реагира на однесувањето на ученичкиот дом „Здравко...

Македонија 07.10.20 | 14:48

Тетовските ученици и денеска на улица

Тетовските ученици и денеска излегоа на протести против онлајн наставата и решението на владата и Министерството за образование. Побараа повторно да се разгледа можноста...

Македонија 05.10.20 | 16:23

Средношколци во Кичево протестираа против онлајн наставата

Дел од учениците од двете средни општински училишта од Кичево мирно протестираа и побараа настава со физичко присуство во нивните училишта. Протестот под мотото „Настава...

Македонија 03.10.20 | 12:18

Среќата кај учениците со онлајн наставата ќе ги натера и оние што бојкотираат да се приклучат, верува Царовска

Министерката за образование и наука Мила Царовска, во врска со најавите за бојкот на наставата рече дека во моментов нема целосен бојкот во ниту едно училиште, туку...

Македонија 01.10.20 | 15:08

Средношколци во Тетово ја бојкотираа онлајн наставата, сакаат да одат во училиштата

Дел од средношколците од повеќе средни училишта од наставата по албански јазик се собраа пред гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово околу 13.30 часот и со тоа ја бојкотираа...

Македонија 30.09.20 | 12:24

Средношколците ќе ја бојкотираат наставата ако за еден месец не почне да се применува комбиниран модел

Од Сојузот на средношколци денеска соопштија дека Владата не го прифатила нивното најважно барање, учебната година да започне со комбиниран модел на настава, истакнувајќи...

Македонија 29.09.20 | 14:09

Средношколски глас за платформата: Фијаско!

По вчерашниот неуспешен тест на националната платформа за онлајн настава на Министерството за образование, следуваа и денешните при провни часови, но платформата повторно...

Македонија 29.09.20 | 08:45

Средношколците со остра реакција за падната платформа: Образованието е право, а не привилегија

Националната платформа за учење на далечина не функционира, се вели во реакцијата на Средношколски глас, откако вчера учениците во речиси сите основни и средни училишта...

Скопје 02.09.20 | 11:50

Локалот во „Бисер“ каде што се забавуваа средношколци не бил регистиран, ќе добие забрана за работа до 30 дена

Пазарниот инспекторат ќе му издаде решение за забрана за работење до 30 дена на локал во ТЦ „Бисер“ во скопската населба Аеродром каде средношколци синоќа се забавуваа...

Калеидоскоп 02.09.20 | 08:49

Средношколците го прославија 1 септември: Скопско кафуле претесно да ги собере сите

На социјалните мрежи кружи видео од забава во кафулиња од ТЦ Бисер во Скопје во сред пандемија, а присутни се млади луѓе, без никакво почитување на мерките и со ладна...

Македонија 31.08.20 | 18:17

Во живо: Почна протестот на средношколците

Пред Министерството за образование и наука започна протестот организиран од Сојузот на средношколци. Ученици и родители со маски на лице и транспаренти бараат воведување...

Скопје 31.08.20 | 18:03

Иако учебната година се уште не зaпочнува: Од утре бесплатен јавен превоз за средношколците

Иако учебната година нема да започне утре, сепак ЈСП одлучи да им дозволи на средношколците да се возат бесплатно во градските автобуси. Ве информираме дека од утре,...

Вести 31.08.20 | 17:05

„Меѓаши“ со поддршка за барањата на Сојузот на средношколци

Од Детската амбасада „Меѓаши“ велат дека потполно ги поддржуваат средношколците во нивните напори да бидат слушнати и вклучени во донесувањето одлуки поврзани со...

Македонија 29.08.20 | 17:59

Струмички средношколци преку протест побараа да се вратат во школо

Преку мирен протест попладнево на Плоштадот „Гоце Делчев“ средношколци од Струмица побараа да се вратат во училиштата и да продолжат со настава. Според нив вистинскиот...

Македонија 29.08.20 | 14:03

Средношколците в понеделник излегуваат на протест

Средношколскиот сојуз не отстапува од закажаниот протест в понеделник (31 август) и покрај тоа што со одлука на Владата почетокот на учебната година е одложен за еден...

Македонија 27.08.20 | 11:15

Средношколците остануваат на одлуката за протест в понеделник

Средношколскиот сојуз не отстапува од закажаниот протест в понеделник (31 август) и покрај тоа што со вчерашната одлука на Владата почетокот на учебната година е одложен...

Македонија 24.08.20 | 11:57

Средношколците излегуваат на улиците на 31 август

Сојузот на средношколци најави дека на 31 август учениците од средните училишта ширум Македонија излегуваат на улиците на протест во Скопје преку кој сакаат да го искажат...

Македонија 24.08.20 | 10:35

Не сакаме онлајн настава, бараме комбиниран модел: Протестот на средношколците од петок се презакажува за 31 август

Сојузот на средношколците најавија протест за 31 август, преку кој сакаат да го искажат нивното незадоволство од одлуката за целосното имплементирање на онлајн наставата....