Ознака: средношколци
Македонија 20.09.23 | 17:48

Средношколци останаа без учебници, се плаќаат и по 600 денари за копија, МОН, пак, вели дека ги има онлајн

Нема учебници по биологија и хемија за здравствената струка, а според она што официјално за МКД.мк ни го одговорија од МОН, хартиени учебници нема да има, туку средношколците...

Скопје 29.08.23 | 11:56

Средношколците ќе добијат билети за бесплатен превоз во училиште

Учениците од прва година средно образование кои ги исполнуваат условите за бесплатен превоз (ученици во средни училишта чиј основач е Град Скопје) билетите ќе ги добијат...

Македонија 24.06.23 | 20:52

МОН: Во средните училишта во првото пријавување се запишаа 12 996 ученици

Првото пријавување на учениците се реализираше преку електронско аплицирање на 20 и 21 јуни 2023 година. Прелиминарната ранг листа се објави на 22 јуни 2023 година, а доставувањето...

Македонија 11.06.23 | 10:58

Средношколците денес избираат нов претседател

Сојузот на средношколци на Македонија (ССРМ) денеска ќе го одржи Третиот конгрес на кој делегатите ќе избираат нов Извршен одбор и нов претседател на Сојузот, поради...

Македонија 09.06.23 | 16:02

Крај на учебната година за средношколците, матурантите утре ќе полагаат втор екстерен испит

Учебната 2022/2023 година денеска завршува за средношколците, но не и за основците за кои крајот на наставата ќе биде в среда, 14 јуни. Во основните училишта учебната година...

Скопје 09.06.23 | 13:17

Средношколците бесплатнo ќе се возат и за време на претстојниот летниот распуст

Средношколците кои ги исполнуваат условите за користење на бесплатен јавен превоз и оваа година ќе имаат право бесплатно да се возат за време на летниот распуст, информираат...

Македонија 08.06.23 | 10:29

Учебната година за средношколците завршува утре, за основците на 14 јуни

Наставата од учебната 2022/2023 година утре (9 јуни) ќе заврши за средношколците, а учениците во основните училишта до летниот распуст ќе одработат уште три дена – последниот...

Калеидоскоп 22.05.23 | 17:14

Ученици од Кавадарци го туркаат да запали автобусот кој ги носи на екскурзијата во Франција

Незадоволни родители на ученици од СОУ „Гимназија Добри Даскалов“ од Кавадарци споделија видео на кое се гледа како нивните деца на екскурзијата во Франција го туркаат...

Црна хроника 18.05.23 | 11:53

17-годишник нападнат од група средношколци

Седумнаесетгодишник од тетовска Мала Речица, вчера во 15:50 часот во СВР Тетово пријавил дека околу 11 часот и 30 минути, на паркинг пред тетовско средно училиште физички...

Македонија 17.05.23 | 09:24

МОН прифатил четири предложени мерки од Сојузот на средношколци

Сојузот на средношколци ја проследи вчерашната прес-конференција на министерот за образование и наука Јетон Шаќири на која тој ги ги презентираше десетте препораки...

Македонија 11.05.23 | 18:39

И тоа е можно во Тетово: Средношколци најпрво завршиле втора година, а потоа прва

СВР Тетово поднесе кривична пријава против В.Ѓ.(61) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. При контрола...

Црна хроника 10.05.23 | 21:09

Средношколец од „Лазар Танев“ доби кривична пријава – на Фејсбук упатил закани кон професори

16 годишен средношколец бил приведен во полиција по пријава на директорот на угостителското училиште „Лазар Танев“ откако преку социјалните мрежи се заканувал по...

Македонија 04.05.23 | 11:42

Околу 30 отсто од средношколците во Македонија вршат врсничко насилство, покажува ланска анкета

Околу 25 до 30 отсто од средношколците вршат одредено врсничко насилство спрема нивни врсници, покажува анализа на невладиниот сектор направена минатата година во државата,...

Македонија 02.04.23 | 16:29

Средношколци на екскурзија цела ноќ ја поминале на границата на Унгарија

Средношколци од Скопје, кои преку училиште заминале на екскуризја во Прага, целата ноќ ја поминале на меѓуграничниот простор меѓу Србија и Унгарија. Родителите реагирале,...

Македонија 27.03.23 | 11:28

Средношколците ќе разговараат со Шаќири за барањата за државната матура

Претставници на Средношколскиот сојуз предводени од претседателот Лука Павиќевиќ денеска ќе имаат средба со министерот за образование и наука Јетон Шаќири, за да разговараат...

Црна хроника 25.03.23 | 18:14

Вознемирувал средношколки во Скопје: Суспендиран полицаец

Полициски службеник е суспендиран и против него ќе биде покрената дисциплинска постапка бидејќи вознемирувал неколку ученички. Настанот во полиција го пријавиле од...

Црна хроника 15.03.23 | 16:40

MВР демантира дека биле пронајдени мртви средношколци во Градскиот парк

МВР ги демантира вестите во врска со наводно пронајдени починати средношколци во Градскиот парк во Скопје, поради употреба на дрога, кои се шират по социјалните медиуми. Oвие...

Македонија 14.03.23 | 12:33

Шаќири ќе се сретне соо директорката на Државниот испиттен центар па ќе кажат како ќе се полага државната матура

Ќе треба да се разгледа законскиот основ, што дозволува законот да се промени во овој период за организација на државната матура, изјави министерот за образование и...

Македонија 03.03.23 | 14:25

Со короната се докажа дека онлајн наставата е неефикасна, реагира Организацијата за дијалог на средношколците

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) реагира на донесеното решение за справување со прекинот на наставата поради дојавите за бомби. Како...

Македонија 02.03.23 | 11:37

Не е лесно да се донесе одлука за целосна онлајн-настава, рече министерот Шаќири по заканите за поставени бомби во училиштата

Не е лесно да се донесе одлука за целосна онлајн-настава, рече министерот за образование Јетон Шаќири по заканите за поставени бомби во училиштата во Македонија. Вчера...