Ознака: средношколци
Македонија 13.09.22 | 09:15

Сојузот на средношколци апелира за решавање на проблемот со недостигот на учебници

Сојузот на средношколци преку соопштение изразува разочарување што и на почетокот на учебната 2022/23 година, средношколците се соочуваат со познатиот проблем со недостиг...

Македонија 06.09.22 | 11:03

70 отсто од средношколците во Македонија се сведоци на насилство во училиштата, но не го пријавуваат

Високи 70 отсто од средношколците се сведоци на насилно однесување во нивните училишта, но не го пријавуваат од бројни причини, меѓу кои не знаењето кому да пријават...

Здравје 15.08.22 | 11:04

Матураните од СУГС „Браќа Миладиновци“ од Скопје не се вакцинираа против тетанус, од МЗ велат има доволно вакцини во сите пунктови

Матураните од СУГС „Браќа Миладиновци“ во Скопје, во населбата Драчево оваа година не се вакцинирале против тетанус, па родителите морале приватно да организируаат...

Скопје 11.07.22 | 14:13

Попов: Бесплатен јавен превоз за средношколците и во летниот период, со одлука на Советот на Град Скопје

Попов: Бесплатен јавен превоз за средношколците и во летниот период, со одлука на Советот на Град Скопје 🔸️Промените се случуваат! Барањата на средношколците се слушнати! 🔸️Со...

Скопје 11.07.22 | 13:08

Средношколците ќе се возат бесплатно и за време на летниот распуст

Овој летен распуст околу 23.000 средношколци ќе може да го користат јавниот превоз бесплатно заради посетување дополнителна настава, часови по практична настава, како...

Скопје 07.06.22 | 10:53

Град Скопје објави јавен повик за доделување стипендии на спортисти од средните училишта

Град Скопје денеска објави јавен повик за стипендирање на спортисти – средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето на градот. Како...

Македонија 07.06.22 | 09:14

Запишувањето во средните училишта годинава првпат со електронско аплицирање

Првпат годинава е овозможено електронско аплицирање за запишување во средните училишта во земјава. Пријавувањето на учениците ќе биде преку линк до порталот за електронски...

Македонија 04.06.22 | 08:42

Средношколците почнуваат со полагањето државна матура

Во 10 часот денеска во средните училишта низ земјава ќе почне полагањето по првиот екстерeн испит – Мајчин јазик и литература од државната матура за учебната 2021/2022 година....

Македонија 27.04.22 | 20:21

Средношколците против самопрогласениот лидер на средношколци Павлиќевиќ

Сакаме да реагираме на вчерашниот настан на претседателот на Сојузот на средношколци во гостувањето на телевизија Сител. Воедно прашуваме со кого се консултирал Лука...

Македонија 26.04.22 | 20:29

Доволно е да се уништи сон на едно дете, за да пропаднеме како држава, систем, образование: Средношколците се очајни

Претседателот на Сојузот на средношколци, Лука Павиќевиќ смета дека моменталната ситуација во образованието е на штета на учениците. Вчера кога дознавме дека е постигнато...

Македонија 21.04.22 | 08:57

Средношколците до Влада и СОНК: Договорете се побрзо, веќе изгубивме цела учебна година со неквалитетна онлајн настава

Средношколците апелираат на интензивирање на преговорите меѓу власта и синдикатот, а бараат и да бидат вклучени во изнаоѓањето на решенија за надоместување на пропуштениот...

Македонија 20.04.22 | 23:22

Средношколците до Влада и СОНК: Договорете се побрзо, ние трпиме штета!

Сојузот на средношколците јавно ги повика Владата и Синдикатот за образование, наука и култура, што побрзо да склучат договор со цел намалување на штетата која ја трпат...

Црна хроника 01.04.22 | 16:18

Хаос во училиште кај Бит Пазар: Малолетници се тепале, соучениците ги разделиле, но драмата не завршила

На 31.03.2022 во Полициската станица Бит Пазар било пријавено дека околу 14:00 часот во училница во средно училиште на подрачјето на Бит Пазар настанала физичка пресметка...

Македонија 31.03.22 | 11:23

Помалку 0,5 отсто основци и 1,1 отсто средношколци оваа учебна година во однос на претходната

На почетокот на учебната 2021/2022 година во редовните основни училишта имало 186 649 ученици, што е 0.5 отсто помалку во однос на претходната учебна година, објави Државниот...

Скопје 23.03.22 | 12:32

Бесплатен превоз ќе има и за средношколците и студентите

Во автобусите на ЈСП Скопје повторно ќе се возат бесплатно и средношколците и студентите на државните универзитети, откако претходно беше најавено дека мерката за...

Македонија 15.03.22 | 11:45

Втора недела средношколците од Конче немаат превоз до училиште

Сојузот на средношколци соопшти дека учениците од Конче втора недела немаат превоз за до училиште. Оттаму бараат од општината Радовиш да им обезбеди бесплатен превоз...

Македонија 09.03.22 | 09:22

Средношколци трет ден не одат на настава – немаат превоз поради „административна грешка“

Шеесет и шест ученици од средното училиште „Коста Сусинов“ од Радовиш веќе трет ден немаат превоз до училиштето, соопшти Сојузот на средношколци на Македонија. Веќе...

Македонија 31.01.22 | 20:10

Сојузот на средношколци ја поздравува одлуката наставата да почне со физичко присуство

Сојузот на средношколци ја поздравува одлуката на Министерството за образование и наука наставата утре да почне со физичко присуство, при што потсетија дека овој став...

Семејство 27.01.22 | 14:56

70 отсто од средношколците се сведоци на насилно однесување во училиштата

Дури 62,7 отсто од учениците сметаат дека насилството е често или постојано присутно во училишната средина. Најголем број од нив го препознаваат физичкото насилство...

Македонија 05.11.21 | 15:08

Протест на македонските паралелки во тетовските средни училишта, преку 200 деца се возат о преполни автобуси и комбиња

Учениците од македонските паралелки од тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“ и од средното економско училиште „8 Септември“ денес излегоа на предупредувачки...