Ознака: средни училишта
Македонија 22.03.23 | 16:14

Средните училишта со здравствени струки нема да запишуваат ученици вонредно

Во средните училишта во државава кои имаат насоки од здравствена струка повеќе не ќе може вонредно да се запишуваат ученици. Од Министерството за образование и наука...

Црна хроника 01.12.22 | 15:30

Повторно дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

На меил адреси на осум средни училишта во Скопје денеска повторно била упатена закана за поставена експлозивна направа, информираа за МИА од МВР. Станува збор за училиштата...

Македонија 17.11.22 | 11:11

Заканите за бомби пристигаат на адреси на професорите, дел од „испраќачите“ се ученици

Заканите за поставени бомби во средните училишта пристигнуваат на адреса на професори, тврдат извори на Република. Според нив дел од професорите добиваат пораки на...

Црна хроника 11.11.22 | 13:51

Денешните пријави за бомби во скопските средни училишта се лажни, утврди МВР

Министерството за внатрешни работи информира дека денешните пријави за бомби се лажни. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно...

Македонија 09.11.22 | 11:17

МОН доделува грантови до 500 евра за основни и средни училишта за унапредување на мултикултурализмот и толеранцијата

Министерството за образование и наука објави Јавен повик за доделување на грантови за основните и јавните средни училишта, кои придонесуваат за развој и унапредување...

Македонија 04.11.22 | 16:31

МВР откри кои 4 училишта се евакуирани

Станува збор за училиштата „Орце Николов“, „Никола Карев“, „Здравко Цветковски“ и „Јосип Броз Тито“, потврдија за новинската агенција МИА од МВР. Веднаш по добиената...

Скопје 02.11.22 | 15:27

Нови закани за бомби во шест училишта во Скопје

Шест училишта во Скопје денеска добиле закани за поставени бомби. Како што информираат од МВР, денеска во СВР Скопје околу 14.30 часот е пријавено дека на меил адреси на...

Македонија 27.10.22 | 14:57

Евакуација во 9 скопски училишта откако и денеска стигнаа закани за бомби

Девет училишта во Скопје и денеска добија дојави за поставени бомби. Денеска во СВР Скопје околу 14 часот е пријавено дека на меил адреси на девет училишта во Скопје е...

Македонија 27.10.22 | 14:20

Спасовски: Не смее да се игра со судбините на децата, сторителите на вчерашниот чин мора да одговараат

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју на Националната телевизија одговори на прашањето за дојавите за бомби во осум скопски училишта, тема која...

Македонија 15.06.22 | 15:40

Завршува електронското пријавување за упис во средно, стигнале над 14 илјади апликации

Електронското аплицирање за упис во средно образование за учебната 2022/2023 година завршува во 15 часот. Пријавувањето почна на 10 јуни во 10 часот преку линк до порталот...

Македонија 07.06.22 | 09:14

Запишувањето во средните училишта годинава првпат со електронско аплицирање

Првпат годинава е овозможено електронско аплицирање за запишување во средните училишта во земјава. Пријавувањето на учениците ќе биде преку линк до порталот за електронски...

Македонија 06.04.22 | 13:11

Учениците од оваа година ќе може да се запишуваат електронски во средните училишта

Учениците кои ќе се запишуваат во прва година средно образование за 2022/2023 година, од оваа година ќе може да се пријавуваат електронски наместо да поднесуваат документи...

Скопје 27.02.22 | 19:42

Средните училишта на Град Скопје ќе ги отворат вратите за студиските програми на универзитетите и факултетите

Секторот за образование на Град Скопје ги почна активности за реализација на проектот „Училиштата на Градот Скопје со отворени врати за универзитетите и факултетите...

Балкан 15.10.21 | 13:47

Во Србија, од понеделник, средните училишта преминуваат на комбиниран модел

Министерството за образовани на Србија одлучи од понеделник, да почне да се применува комбинираниот модел на настава во средните училишта. Ова се однесува на три локални...

Македонија 14.06.21 | 08:21

Почнува запишувањето во средните училишта

Запишувањето во прва година средно образование во учебната 2021/2022 година почнува денеска и ќе трае во наредните три дена. Според Конкурсот на Министерството за образование...

Вести 31.05.21 | 13:21

Уписот во средните училишта почнува на 14 јуни, над 19 600 слободни места за стручно образование

За упис во средно образование наредниот месец ќе има три пријавувања, почнувајќи од 14 јуни. Учениците кои се упатени на поправни испити, испит на година, испити за побрзо...

Македонија 20.05.21 | 17:03

Договорена е соработка за средно стручно образование со училишта од Истанбул

Министерката за образование и наука Мила Царовска, која со официјална делегација е во посета на Турција, соопшти дека, во соработка со со средните училишта во Истанбул, ...

Македонија 22.04.21 | 09:36

Царовска: Упис во средните училишта според потребите на компаниите

Реален конкурс за упис во средните училишта врз основа на потребите и 97 дуални паралелки, односно паралелки со поинтензивна пракса и повеќе часови пракса во компанија...

Македонија 24.09.20 | 09:05

Само четири средни училишта добија дозвола за настава со присуство во сите четири години

Дозвола за редовна настава од 1 ви октомври добија само 4 средни училишта – средното земјоделско училиште во Битола „Кузман Шапкарев“, каде што ќе се организира настава...

Калеидоскоп 23.09.20 | 21:41

Само во четири средни училишта во Македонија ќе има настава со физичко присуство

Вкупно 169 училишта добија согласност за настава со физичко присуство и во повисоките одделенија. Дозвола за редовна настава од 1 ви октомври добија само 4 средни училишта...