Ознака: срце
Калеидоскоп 17.11.20 | 14:23

Бил мртов 4 минути: На планинар срцето престанало да му чука, а потоа ги отворил очите

Мајкл Напински, кој се изгубил поради смрзнување во американскиот Национален парк Маунт Рејнер, се вратил во живот откако срцето престанало да му работи и не чукало...

Здравје 10.11.20 | 14:31

На Клиниката за кардиохирургија успешно оперирана 40-годишна жена со голем тумор на матка и сериозно вродено срцево заболување

На Клиниката за кадриохирургија денеска била успешно оперирана пациентка со голем тумор на матката со сериозно вродено срцево заболување, информираат од Клиниката...

Вести 30.07.20 | 10:21

Пет ризични групи: Oвие пациенти имаат најмали шанси да ја преживеат короната

Иако секој може да заболи од корона не секој има подеднакви шанси да се излечат.Според докторите, постојат пет ричични групи кои потешко можат да се извлечат. Дебели...

Здравје 11.06.20 | 09:51

Ковид-19 му штети на срцето, израелски кардиолог ја составил сликата

Со конфузијата низ целиот свет во врска со тоа како Ковид-19 му штети на срцето, израелски кардиолог вели дека ја составил најјасната слика до денес. Болеста предизвикува...

Здравје 23.05.20 | 08:55

Успешна првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија

Успешно заврши првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија која доцна синоќа се изведе на Универзитетската клиника за кардиохирургија во Скопје, објавија...

Калеидоскоп 09.05.20 | 20:24

Облак во форма на срце излезе од кратерот на Етна

На социјалните мрежи се појави фотографија од облак во форма на срце кој излезе од кратерот на Етна. Облак во форма на срце излезе од кратерот на Етна. Порака за љубов,...

Здравје 11.01.20 | 15:23

Направете тест со ладна вода дома и откријте дали имате здраво срце

Ако сакате да проверите колку вашето срце е здраво, во тоа би можело да ви помогне брз трик со ладна вода. Станува збор за тест кој едноставно можете да го направите дома. Во...

Здравје 09.01.20 | 11:01

Ова се знаци дека срцето ви е слабо, обрнете внимание на симптомите…

Според д-р Дејвид Мајдалан, од клиниката во Кливленд, постојат јасни симптоми на лошо срце, на кои треба да се обрне внимание. Абнормална срцева фрекфенција Позната како...

Здравје 20.10.19 | 09:59

Внимавајте: Причинителот на срцеви заболувања e во вашата канцеларија

Британските истражувачи откриле дека луѓето што работат 11 или повеќе часа дневно се изложени на 67% поголем ризик од срцеви пречки од луѓето што работат 8 часа дневно. Иако...

Здравје 29.09.19 | 08:57

Светски ден на срцето: Јога вежби и совети во скопскиот Градски парк

Институтот за јавно здравје во соработка со НВО „Здрава иднина”, а со поддршка од Министерството за здравство денеска во Градскиот парк во Скопје организира одбележување...

Калеидоскоп 11.03.19 | 17:04

Кога умрела неговата жена, посадил 6.000 стебла: Оваа снимка 17 години подоцна ја откри неговата тајна

Винстон имал среќа да доживее вистинска љубов со неговата сопруга Џенет. Тие се венчале 1962 година и се сакале безусловно. Биле толку складен и вљубен пар, што луѓето...

Здравје 29.12.18 | 20:52

Добар е за срце и смирува нерви

Гравот е извор на магнезиум, кој е антистресен минерал, важен за работата на мускулите и нервниот систем. Гравот е одлична намирница за подобрување на работата на срцето....