Ознака: Спутник
Здравје 18.07.21 | 14:40

Спутник создава долгорочен имунитет кај 90 отсто од вакцинираните

Истражувањето во аргентинскиот државен совет за научни и технолошки прашања покажа дека 90 отсто од луѓето развиваат долгорочен имунитет откако биле вакцинирани со...

Балкан 04.07.21 | 22:46

Во Србија утре пристигнува супстанца за 250.000 дози на Спутник В

Српскиот министер за иновации и технолошки развој и претседател на Меѓувладиниот комитет за соработка со Русија, Ненад Поповиќ најави дека утре во Србија ќе биде доставена...

Свет 03.07.21 | 08:48

Слаб интерес за вакцинирање: Словачка ги продаде неискористените вакцини „Спутник В“ назад во Русија

Словачка ги продаде повеќето од своите дози на руската вакцина „Спутник В“ назад во Русија. Словачкото Министерство за здравство објави дека таквиот потег е направен...

Здравје 30.06.21 | 10:24

Центарот за епидемиологија и микобиологија „Гамалеја“ објави колку е ефикасна „Спутник“ во борбата со индискиот сој

Ефикасноста на вакцината „Спутник V“ (Спутник В) против индискиот сој на корона е околу 90 проценти, изјави заменик директорот на Центарот за научно истражување за епидемиологија...

Свет 25.06.21 | 18:04

Од денес руската вакцина против Ковид-19 „Спутник V“ одобрена и за бремени жени

Денес Министерството за здравство на Русија одобри употреба на вакцина против коронарниот вирус „Спутник V“ за бремени жени, објави министерот Михаил Мурашко. Тој...

Свет 16.06.21 | 18:46

Одобрувањето за вакцината „Спутник V“ во ЕУ ќе се одложи

Одобрувањето за вакцината „Спутник V“ во Европската унија ќе се одложи, бидејќи рокот за доставување дополнителни податоци е пробиен, изјавија за Ројтерс две лица...

Свет 07.06.21 | 14:42

Словачка втора држава во ЕУ што почна имунизација со Спутник В

Словачка е втора држава во Европската унија што почна со имунизација со руската вакцина Спутник В, која се уште не е одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА). Словачка...

Балкан 05.06.21 | 10:00

Додека Македонија ги чека руските вакцини, првите дози Спутник од Србија ќе бидат готови за 10 дена

Првите дози од вакцината Спутник V која ќе се произведува во Институтот Торлак во Србија ќе бидат готови за 10 дена па ќе се дистрибуираат низ пунктовите за вакцинација....

Балкан 04.06.21 | 21:47

Почна производството на „Спутник В“ во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со претседателите на Русија и Аргентина, Путин и Фернандез, го означија почетокот на производството на вакцината „спутник...

Здравје 04.06.21 | 19:44

Баздникин: Се надеваме дека новите пратки на „Спутник В“ ќе пристигнат во блиска иднина

Рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин попладнево соопшти дека очекува во блиска иднина да пристигнат нови пратки на вакцината „Спутник В“ во земјава. Како...

Здравје 03.06.21 | 13:09

Супстанцијата за „спутник В“ пристигнува во Србија, утре почнува произвотството на вакцини

Супстанцијата за производство на вакцината „спутник В“ пристигнува во Институт Торлак во попладневните часови, а производството на вакцината во тој институт започнува...

Балкан 03.06.21 | 13:04

Во Србија ќе се произведуваат четири милиони вакцини „Спутник“, наменети за домашниот пазар

Вакцината „Спутник В“, која од утре ќе се произведува во Србија, наменета е пред се за домашниот пазар, изјави денеска Ненад Поповиќ, министер задолжен за иновации и...

Македонија 01.06.21 | 12:15

Moсква прием: Филипче прашува зошто не дојдоа руските вакцини?

Руските вакцини „Спутник В“, кои требаше да стигнат во мај не стигнаа, па Филипче очекува информација од Амбасадата на Руската Федерација во врска со дистрибуцијата....

Здравје 23.05.21 | 15:40

„Спутник“ ја има во 70 земји, тоа е безбедна и ефикасна вакцини, тврди рускиот премиер

Руската вакцина Спутник V е регистрирана во скоро 70 земји, што ја прави една од најбараните во светот во борбата против ковидот, изјави рускиот премиер Михаил Мишустин. Досега...

Калеидоскоп 16.05.21 | 09:08

На скопјанец по грешка, прво му ја вбризгале втората доза од Спутник В, бара да му кажат што понатаму

На скопјанец по грешка, прво му ја вбризгале втората доза од Спутник В, па тој бара на писмено да му кажат што понатаму. Вработен во критична инфраструктура пред три недели...

Свет 15.05.21 | 10:21

Оние кои примиле „Спутник“ и „Синофарм“ нема да бидат третирани како вакцинирани во Австрија

Министерството за здравство на Австрија појасни дека лицата кои биле вакцинирани во странство со руска или кинеска вакцина против коронавирусот нема да бидат третирани...

Свет 14.05.21 | 10:19

Турција наесен почнува производство на Спутник В

Турција ќе почне со производство на руската вакцина Спутник В наесен, најави турскиот професор д-р Исмаил Балак, во изјава за весникот Туркгун. Балак посочи дека целото...

Македонија 13.05.21 | 11:21

Не се знае кога ќе стасаат останатите 194.000 вакцини „Спутник“ од директниот договор со Русија

Не се знае кога ќе стигнат останатите 194.000 дози од руската вакцина „спутник“ кои Владата ги нарача во февруари во директни преговори со рускиот производител. Македонија,...

Свет 06.05.21 | 16:22

Се појави „Спутник лајт“-штити од сите мутации на корона

Еднокомпонентната вакцина против коронавирус „Спутник Лајт“ е регистрирана во Русија, а нејзината ефикасност е 79,4 проценти, што е поголема отколку кај многу вакцини...

Македонија 05.05.21 | 08:35

Досега најмногу вакцинирани во Македонија со руската вакцина

Вакцинацијата против Ковид-19 во земјава почна на 17 февруари. Од 5 април почна помасовна вакцинација во вакциналниот пункт во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, каде...