Ознака: Спутник V
Здравје 10.04.21 | 17:03

Можно е „Спутник В“ да штити доживотно од короната, тврди нејзиниот творец

Шефот на Државниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинзбург, се надева дека вакцинацијата против короната со руската...

Свет 08.04.21 | 11:53

Германија даде зелено светло за набавка на „Спутник В“

По повеќе шпекулации, но и најави од германските надлежни дека ќе набавуваат руска вакцина против корона вирус, тоа и се случи. Имено, како што пренесоа некои странски...

Македонија 08.04.21 | 11:46

Заев: До крајот на април ќе имаме повеќе од 300 илјади вакцини

На прашање за вакцините премиерот Заев најави дека до крајот на овој месец ќе пристигне поголемо количество на вакцини, со цел што побрза имунизација. Заев рече дека...

Свет 07.04.21 | 23:59

Навреме се подготвува: Германија ќе започне преговори со Русија за „Спутник V“, но ќе ја купи кога ќе биде одобрена

Германија ќе започне билатерални преговори со Русија во врска со вакцината „Спутник V“ против Ковид-19, пренесе Ројтерс повикувајќи се на неименуван извор, а конечниот...

Македонија 07.04.21 | 15:59

Геостратегија: Армијата на Шекеринска е единствената НАТО армија која се вакцинира со руски вакцини донирани од Србија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за здравство Венко Филипче објавија дека денеска започнала вакцинацијата на припадниците на АРМ. Денеска...

Здравје 07.04.21 | 12:39

Д-р Пановски: Спутник В е најслична вакцина на Астра Зенека

По појавата на коагулација на крвта по примена прва доза од АстраЗенека, дел од земјите привремено ја запреа употребата и ревакцинираат со друга вакцина против корона...

Здравје 06.04.21 | 11:14

Упатство за тие што ќе ја примат руската вакцина: Јадете месо, но не маснотии, чаша вино може, но никако стрес!

Научникот кој ја разви вакцината „Спутник V“ им дава неколку совети на сите што ќе се вакцинираат против короната. Александар Гинцбург, раководител на Рускиот истражувачки...

Здравје 06.04.21 | 08:18

Творецот на Спутник V открива: Дали е можно да се реинфицирате по вакцинацијата?

Директорот на Центарот за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург, откива како ја регистрирале првата вакцина на светот против коронавирусот,...

Свет 04.04.21 | 16:50

Претседателот на Аргентина позитивен на коронавирус, во февруари ја примил втората доза на „Спутник“

Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез соопшти дека е позитивен на коронавирусот. Тој на „Твитер“ напиша дека откако имал температура од 37,3 и мала главоболка,...

Свет 03.04.21 | 19:36

Австрија ќе го вакцинира секој што сака да ја прими вакцината Спутник V

Австрија ќе го вакцинира секој што сака да ја прими првата доза на вакцината против ковид-19 во следните 100 дена, а употребата на руската вакцина Спутник V може да го забрза...

Македонија 01.04.21 | 13:23

Пристигнаа 20.000 „Спутник В“ вакцини – втора донација од Србија

Денеска на прес-конференција Зоран Заев изјави дека во земјава пристигна втора донација од Србија за Македонија од 20.000 вакцини на „Спутник В“. Ова е само првата квота,...

Свет 31.03.21 | 18:37

Курц: Австрија следната недела најверојатно ќе ја нарача руската вакцина

Австрија следната недела најверојатно ќе нарача милион дози од руската вакцина „Спутник В“, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, без да прецизира...

Балкан 25.03.21 | 12:00

Во Србија пред мај ќе почне да се произведува „Спутник V“

Рускиот фонд за директни инвестиции (РФПИ) и белградскиот Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ потпишаа договор за производство на руската вакцина...

Здравје 18.03.21 | 19:32

Германија ја притиска ЕУ да ја одобри и да ја набави „Спутник V“ без многу бирократија

Германските регионални лидери ја повикаа ЕУ да го забрза прегледот на руската вакцина „Спутник V“ и да гарантира дека, откако ќе биде одобрена, ќе може ефективно да...

Македонија 10.03.21 | 09:35

Почнува вакцинацијата со „Спутник V“

Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска почнува вакцинацијата против Ковид-19 со вакцината „Спутник V“. Во поликлиниката Букурешт, пак, почнува ревакцинацијата...

Свет 08.03.21 | 09:29

Вакцината „Спутник V“ од јуни ќе се произведува во Италија

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) ќе воспостави соработка со швајцарската компанија „Адиен Фарма и Биотек“ за производство на вакцината „Спутник V“ во Италија,...

Свет 04.03.21 | 14:56

ЕК: „Спутник V“ не е дел од ЕУ стратегијата за вакцинирање

Портпаролот на Европска Комисија, Ерик Мамер денеска изјави дека тоа што руската вакцина против Ковид-19, „Спутник V“ би можела да добие одобрување од Европската агенција...

Свет 01.03.21 | 11:52

„Спутник V“ во моментов е најбараната вакцина во светот

Реномираниот германски весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во новата студија пишува за популарноста на руската вакцина Спутник V, која секоја недела станува дел...

Македонија 21.02.21 | 12:46

Попушти: Заeв сепак ќе ја нарачува руската вакцина „Спутник 5“

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција посочи дека дадени се насоки за да се нарачаат вакцини од руската Спутник 5. Дали би нарачале од Спутник? Да, дадов насоки...

Здравје 12.02.21 | 15:22

Докажано е дека вакцината „Спутник“ создава имунитет најмалку девет месеци

Директорот на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинзбург, соопшти дека има докази оти вакцината против Ковид-19...