Ознака: Спутник V
Свет 31.03.21 | 18:37

Курц: Австрија следната недела најверојатно ќе ја нарача руската вакцина

Австрија следната недела најверојатно ќе нарача милион дози од руската вакцина „Спутник В“, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, без да прецизира...

Балкан 25.03.21 | 12:00

Во Србија пред мај ќе почне да се произведува „Спутник V“

Рускиот фонд за директни инвестиции (РФПИ) и белградскиот Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ потпишаа договор за производство на руската вакцина...

Здравје 18.03.21 | 19:32

Германија ја притиска ЕУ да ја одобри и да ја набави „Спутник V“ без многу бирократија

Германските регионални лидери ја повикаа ЕУ да го забрза прегледот на руската вакцина „Спутник V“ и да гарантира дека, откако ќе биде одобрена, ќе може ефективно да...

Македонија 10.03.21 | 09:35

Почнува вакцинацијата со „Спутник V“

Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска почнува вакцинацијата против Ковид-19 со вакцината „Спутник V“. Во поликлиниката Букурешт, пак, почнува ревакцинацијата...

Свет 08.03.21 | 09:29

Вакцината „Спутник V“ од јуни ќе се произведува во Италија

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) ќе воспостави соработка со швајцарската компанија „Адиен Фарма и Биотек“ за производство на вакцината „Спутник V“ во Италија,...

Свет 04.03.21 | 14:56

ЕК: „Спутник V“ не е дел од ЕУ стратегијата за вакцинирање

Портпаролот на Европска Комисија, Ерик Мамер денеска изјави дека тоа што руската вакцина против Ковид-19, „Спутник V“ би можела да добие одобрување од Европската агенција...

Свет 01.03.21 | 11:52

„Спутник V“ во моментов е најбараната вакцина во светот

Реномираниот германски весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во новата студија пишува за популарноста на руската вакцина Спутник V, која секоја недела станува дел...

Македонија 21.02.21 | 12:46

Попушти: Заeв сепак ќе ја нарачува руската вакцина „Спутник 5“

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција посочи дека дадени се насоки за да се нарачаат вакцини од руската Спутник 5. Дали би нарачале од Спутник? Да, дадов насоки...

Здравје 12.02.21 | 15:22

Докажано е дека вакцината „Спутник“ создава имунитет најмалку девет месеци

Директорот на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинзбург, соопшти дека има докази оти вакцината против Ковид-19...

Здравје 26.12.20 | 20:58

Упатство за тие што ќе ја примат вакцината „Спутник“: Јадете месо и не се стресирајте!

Научникот кој ја разви вакцината „Спутник V“ им дава неколку совети на сите што ќе се вакцинираат против короната. Александар Гинцбург, раководител на Рускиот истражувачки...

Свет 26.09.20 | 11:27

Институтот „Гамалеја“ тврди дека некои од вакцинирани со руската вакцина развиваат антитела уште по првата доза

Директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, Александар Гинтсбург, соопшти дека вакцинираните луѓе покажуваат...