Ознака: спутник 5
Свет 28.11.21 | 18:53

Сијарто: Западните лидери не можат да си дозволат јавно да кажат дека руската вакцина е најефикасна

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за „Раша Тудеј“ изјави дека е фрустриран од западните лидери. Како што вели, тие политички си поигруваат со...

Здравје 24.02.21 | 17:14

Спутник 5 ќе се произведува и во Белорусија

Белорусија ќе започне со производство на руската вакцина против коронавирус Спутник V во март, а месечниот обем на производство ќе достигне околу 500.000 дози, изјави денеска...

Балкан 21.02.21 | 22:52

Официјално: „Спутник 5“ ќе се произведува во Србија

Производството на руската вакцина „Спутник 5“ на Институтот „Торлак“ во Србија значи дека вакцината во секој момент ќе им биде на располагање на граѓаните. Како што...

Македонија 21.02.21 | 21:22

Мицкоски: Разликата во изјавите е три дена, а лагите се исти

Разликата во изјавите е три дена, а лагите се исти, пишува претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Разликата на изјавите е три дена, лагите се исти. Posted...

Македонија 21.02.21 | 12:46

Попушти: Заeв сепак ќе ја нарачува руската вакцина „Спутник 5“

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција посочи дека дадени се насоки за да се нарачаат вакцини од руската Спутник 5. Дали би нарачале од Спутник? Да, дадов насоки...

Македонија 20.02.21 | 16:27

За да не се затекнеме со 5 милиони вакцини, Заев ќе нарачува „Спутник“ само ако бидат откажани дел од нарачките

Ние сме нарачале толку вакцини против Ковид-19, колку што Комисијата за здравство кажува по нивна проценка дека е доволно за колективната имунизација да се постигне...

Фудбал 16.02.21 | 09:52

Ќиро Блажевиќ примил руска вакцина во Србија: Сега личам на Путин, а брадата ми расте како на Дража Михајловиќ

Легендарниот хрватски тренер направи вистинско шоу уривајќи ги сите предрасуди од вакцинирањето со руска вакцина среде Србија. Ќиро Блажевиќ се вакцинирал со руската...

Балкан 01.02.21 | 21:10

Република Српска ги доби првите 2.000 дози од руската вакцина Спутник V

Република Спрска во Босна денес ја доби првата пратка од руската вакција Спутник V. Првите 2.000 дози вакцини од вкупно очекуваните 400.000 пристигнаа на аеродромот во Сараево,...

Здравје 31.01.21 | 09:49

Што се случува доколку сте вакциниран со Спутник V, a се соочите со голема количина на коронавирусот?

„Уште пред тестот за антитела се чувствував добро, двете дози примени вакцини ги поминав без поголеми нуспојави. Затоа на Нова година решив да отпатувам кај мојата...

Свет 28.01.21 | 11:57

Гутереш очекува СЗО да ја одобри руската вакцина: „Спутник“ ќе oдигра важна улога во борбата против пандемијата

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш смета дека руските вакцини против Ковид-19 треба да играат многу важна улога во борбата против пандемијата и се надева дека...

Балкан 26.01.21 | 11:33

Во февруари во Србија пристигнуваат 250.000 дози „Спутник V“, и 105.300 дози на вакцината на „Фајзер“

Државниот секретар во српското Министерство за здравство, Мирсад Ѓерлек, денеска изјави дека за седум дена во земјата се очекува да пристигнат 250. 000 руски вакцини „Спутник...

Балкан 22.01.21 | 12:45

Руската вакцина „Спутник“ ќе се произведува во Србија, СЗО планира да ја промовира

Светската здравствена организација (СЗО) има намера да ја поддржи промоцијата на руската вакцина против корона вирусот „Спутник 5“, изјави директорот на СЗО во Европа,...

Македонија 27.12.20 | 21:28

Одбивме директна понуда за Спутник 5 за да питачиме кај комшиите

Богдан Илиевски смета дека д Божја потврда дека на чело на дрѓавата стојат неспособни антиталенти веста дека Македонија нема да ја набавува руската вакцина Спутник...

Свет 27.12.20 | 20:37

Амбасадорот на САД во Москва: Не сакам да му ја земам дозата на некој Русин

Американскиот амбасадор во Москва, Џон Саливан, му се заблагодари на руското Министерство за надворешни работи на препораката да се вакцинира со руската вакцина против...

Здравје 26.12.20 | 10:08

Вакцината „Спутник V“ не предизвикува алергиски реакции

Во Русија досега се вакцинирани 700.000 граѓани со вакцината „Спутник V“ и не се забележани сериозни алергиски реакции, изјави директорот на Научно-истражувачкиот институтот...

Свет 25.11.20 | 15:42

Европската агенција за лекови почна постапка за сертифицирање на руската вакцина за Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна прелиминарни разговори со производителот на руската вакцина „Спутник 5“, за сертифицирање на вакцината. Како што изјави портпаролот...

Свет 22.11.20 | 13:07

Цената на руската вакцина ќе биде пониска од онаа на Фајзер и Модерна

Цената на руската вакцина „Спутник V“ ќе биде значително пониска од цената на вакцините на компаниите „Фајзер“ и „Модерна“, објавено е на Твитер профилот на Спутник...

Здравје Свет 11.11.20 | 09:53

Ројтерс: Руската вакцина против Ковид-19 исто така има ефикасност од над 90%

Руската вакцина против Ковид-19, „Спутник 5“, е ефикасна повеќе од 90%, објави „Ројтерс“ повикувајќи се на претставник на руското Министерството за здравство. Агенцијата...