Ознака: споменици
Македонија 01.10.21 | 18:55

ВМРО-ДПМНЕ најстрого го осудува вандалскиот чин на сквернавење на бистите на Анте Поповски и Славко Јаневски

ВМРО-ДПМНЕ најстрого го осудува вандалскиот чин на сквернавење на бистите на Анте Поповски и Славко Јаневски во Струга. Ваквите сквернавења на споменици и бисти на...

Македонија 25.09.21 | 16:04

Заев: Нема да биде отстранет ниту еден споменик

Премиерот Зоран Заев повтори дека со бришењето на бугарски од бугарски фашистички окупатор од спомениците се отвора пат за решавање на спорот, но тоа не значи бришење...

Македонија 22.09.21 | 16:01

Заев контра Радев: Музеите ни се во ред, ќе ги менуваме спомениците

Премиерот Заев денеска на пратеничките прашања му одоговори на претседателот на Бугарија Румен Радев дека Македонија ќе треба да ги менува и музеите и сликата за Бугарија...

Македонија 20.12.20 | 12:16

Мицкоски до Заев: Веднаш откако ќе те поразиме со народот, ќе ги исправиме сите твои историски и противзаконски грешки

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, му одговори на премиерот Зоран Заев, кој најави дека е подготвен да ги менува натписите на спомениците од Втората светска...

Македонија 20.12.20 | 11:11

Велепредавници од СДС(М), поучете ја главната будала меѓу вас, во Финска не ги стругаат спомениците и точно знаат кој се дрзнал да ги окупира

Актерот Сашо Тасевски, реагира за најавите на власта дека земаат пример од Финска при спроведувањето реформи во државата. Тасевски коментира дека во Финска е неопходно добро...

Македонија 15.12.20 | 12:07

Димитриевски: Нема да ги смениме спомениците каде пишува бугарски фашистички окупатор во Куманово

Не се согласувам со ставовите на премиерот за БГНЕС. Бугарија не била администратор, туку окупатор во Македонија, македонскиот и бугарскиот јазик не се исти. Ова во своето...

Македонија 25.10.20 | 11:00

Каракачанов за испраќањето полк за рушење споменици: Понудив помош како сојузник во НАТО

Министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов се обиде да ја дообјасни својата претходна изјава дека ќе испрати инженерски полк за да отстранува споменици...

Македонија 20.10.20 | 20:53

Каракачанов: Ќе испратам полк за да ги урне спомениците во Скопје

Министерот за одбрана на Бугарија, во интервју за „Дарик радио“, го повтори ставот дека Македонија мора да се придржува до договорот со Бугарија потпишан пред три...

Скопје 10.10.20 | 11:08

Во пресрет на 11 октомври се чистат споменици од НОБ

Во пресрет на 11 Октомври – Денот на народното востание, Град Скопје почна со акција за чистење на спомениците на Народно-ослободителната борба (НОБ). Со оваа акција веќе...

Патувања 09.10.20 | 21:53

Триесетина споменици дел од туристичката тура „споменици и бруталистичка архитектура“

Околу 30 споменици во Скопје и во земјава се опфатени со туристичката тура „Монументал МК – споменици и бруталистичка архитектура“ со цел да им се понуди на туристите...

Свет 19.06.20 | 13:29

„Падна“ и Џорџ Вашингтон во Портланд

Демонстраните во Портланд прво го запалиле, а потоа го срушиле споменикот на првиот претседател на САД, Џорџ Вашингтон, со објаснување дека, еден од основачите на држвата,...

Калеидоскоп 11.06.20 | 09:59

На протестите во САД се уриваат споменици кои се претставуваат личности од периодот на колонијализмот

Статутата на Кристофер Колумбо останала без глава во Бостон, втора е оштетена во Мајами, трета е фрлена во езеро во Вирџинија, уште една е урната во Сент Пол во Минесота,...

Македонија 17.08.19 | 21:53

Ванковска: Заев ќе ги чува спомениците на кои „шарените“ истураа боја

Владата на Заев сега ќе мора да ги чува спомениците од „Скопје 2014“ и тоа истите на кои „шарените“ истураа бои, коментира на „Фејсбук“ професорката Билјана Ванковска. Заев...

Скопје 15.08.19 | 13:01

„Воинот на коњ“ стана хеленски споменик

Започна поставувањето ознаки на спомениците, а се отстранува и Сонцето од Вергина од симболите на јавните институции и на јавните простори, но и од јавните објекти и...

Македонија 03.04.19 | 12:01

„Воинот на коњ“ отсега ќе се вика „Александар Македонски“

Потпаролот на Владата Миле Бошњаковски одговарајќи на новинарско прашање кои споменици ќе бидат преименувани и означени како споменици од античка Грција, рече дека...

Македонија 02.04.19 | 09:34

Заев: Постои иницијатива за размена на споменици со Атина

Премиерот Зоран Заев во својот вчерашен краток разговор со новинската агенција Франс Прес, меѓудругото, сепак откри дека постојат контакти помеѓу официјално Скопје...