Ознака: спиење
Здравје 05.08.21 | 14:02

Не можете да заспиете навечер: Eве што треба да правите, а што никако

Британски лекар ја откри „идеална формула“ за брзо заспивање и мирен сон ноќе: 10-3-2-1. Се работи за траен став кон спиењето, а не само за краткорочни ефекти, истакна Раџ...

Психологија 20.06.21 | 12:02

Едноставна навика која може да ви помогне да се опуштите и да ја победите несоницата

Многумина имаат проблеми со спиењето и страдаат од несоница, но постои еден лесен метод што може да овозможи мирен и квалитетен сон. Колку и да звучи неверојатно, пишувањето...

Калеидоскоп 15.04.21 | 10:03

Спиењето само по чорапи е најцврсто

Во Англија, традиционално, 16 април е „Работен ден по пижами”. Кој ќе реши да го испочитува – оди на работа по пижами или по ноќница – секој по свој вкус и мерка. Во пресрет...

Астро 11.04.21 | 21:29

Колку часа сон му се потребни на секој хороскопски знак?

Мноштво научни истражувања потврдуваат дека квалитетниот сон е клучен за човековото здравје. Но, што вели астрологијата на оваа тема? Кои важат за најголеми спанковци...

Здравје 23.03.21 | 20:52

Спиењето со или без чорапи открива многу за вас

Некому му е удобно да спие со чорапи, а некој повеќе ужива бос во кревет. Иако сме уверени дека тоа е навика, психолозите велат дека не е така. Ако спиете со чорапи Веројатно...

Фудбал 06.02.21 | 21:11

Пет пати по 90 минути: Роналдо спие на рати на посебен душек , исто како Никола Тесла

Сигурно се прашувате зошто Кристијано Роналдо е успешен на 36 години.Тајната лежи во неговиот начина на живот надвор од теренот. Советите за успех му ги препорачал познатиот...

Здравје 16.09.20 | 10:32

Темна постела, не спијте на грб… : Совети за поздрав и поцврст сон

Научниците меѓу 2014 и 2017 година спровеле неколку експерименти со кои ги утврдиле позитивните и негативните ефекти на тоа кога човек спие само на грб… Притоа, не станува...

Здравје 16.12.19 | 14:48

Ако сакате да сте здрави не станувајте рано

Човечкиот организам е создаден така што, дење да работи, а ноќе да одмора. Поради одредени последици од тоа, генетичари од Универзитетот на Алабама сметаат дека раното...

Калеидоскоп 07.12.19 | 18:49

Како измислена за Балканци: Плата од 1.300 евра за спиење

Индискиот стартап „Вејкфит“ (Wakefit) се занимава со здраво спиење и одмор, односно со душеци кои тоа го овозможуваат. Компанијата бара почетници кои би спиеле на работа...

Калеидоскоп 08.10.19 | 12:42

На жените им треба повеќе сон, оти го користат мозокот повеќе од мажите

Истражување кое опфатило 210 средовечни мажи и жени, посочува дека на жените им треба повеќе спиење отколку на припадниците на „посилниот пол“, како и дека припадничките...

Калеидоскоп 05.10.19 | 13:34

Фотографија од студент кој спие на предавање го насмеа светот

Оваа фотографија на која се гледа како спие еден студент додека траат предвањата на факултетот го насмеа светот. Фотографијата кружи на интернет и го насмеа светот...

Здравје 05.10.19 | 08:15

Квалитетниот сон влијае на успехот на децата во училиште

Квалитетниот сон е особено важен за децата, затоа што ќе остварат добри резултати на училиште, советуваат педагозите. Без оглед на возраста, децата имаат повеќе енергија,...

Здравје 29.09.19 | 23:43

Ако спиете подолго од осум часа ризикувате да умрете прерано

Луѓето кои премногу спијат имаат поголем ризик од прерана смрт отколку оние кои спијат премалку, се наведува во студијата која ја спроведоа научници од универзитетите...

Астро 28.09.19 | 17:10

Што ги мачи хороскопските знаци пред спиење?

Многумина страдаат од несоница, а оние кои ја искусиле знаат колку е непријатна. Несоницата делува погубно не само по сонот и физичкото, туку и менталното здравје. Сепак,...

Твитови 10.09.19 | 12:29

Kaко работи општинската администрација во Битола


Калеидоскоп 17.08.19 | 16:16

Дали знаете колку степени треба да биде во вашата спална соба за да имате квалитетен сон?

Дури и да уживате во топлите летни денови, веројатно ниту малку не сакате такви ноќи. Во текот на летото многу е потешко да имате квалитетниот сон, благодарение на високите...

Здравје 07.07.19 | 19:51

Како полесно да заспиете на жештините

Топлото лето претставува проблем за многумина. Летните денови носат потешкотии во нормалното функционирање. Но и ноќите често се со температури кои не се многу пријатни...

Семејство 20.12.18 | 10:00

Научниците предупредуваат: На тинјеџерите им треба сон, утринската настава треба да почнува подоцна

Логично е ученциите да спијат подолго ако наставата почнува подоцна, но малку е познато дека подолгиот сон има позитивно влијание на нивното здравје, среќа и оценки....