Ознака: спејс икс
Свет 15.03.22 | 08:59

Маск загрижен дека „Тесла” и „Спејс-Икс“ се силно погодени од инфлацијата

Извршниот директор на „Тесла инк“, Илон Маск, соопшти дека американскиот производител на електрични автомобили и неговата ракетна компанија „Спејс-Икс“ се соочуваат...

Калеидоскоп 09.11.21 | 15:11

Вселенската капсула „Драгон“ слета на Земјата по шест месеци минати во Вселената

Вселенската капсула „Кру драгон ендивор“ на „Спејс-икс“ безбедно се врати на Земјата. Леталото се спушти со помош на падобран утринава во 03:33 часот по Гринич кај брегот...

Технологија 03.09.20 | 15:13

„Спејс икс“ лансираше дополнителни 60 интернет-сателити во вселената

Ракетата на компанијата „Спејс икс“ во четвртокот изврши успешно лансирање на својата ракета „Falcon 9“ во орбитата, носејќи 60 интернет сателити „Старлинк“. Дванаесеттото...

Технологија 14.08.20 | 21:59

НАСА и „Спејс-икс“ следното лансирање го планираат кон крајот на октомври

Националната администрација на воздухопловството и вселенската администрација на САД (НАСА) и компанијата за вселенско истражување и технологии „Спејс-икс“ имаат...