Ознака: специјален суд
Балкан 22.10.20 | 16:51

Средба на Тачи, Харадинај и Вејсели во ресторан во Приштина

Хашим Тачи, Кадри Вејсели и Рамуш Харадинај се состанаа во еден приштински ресторан за да разговараат за последните случувања во Косово и Специјалниот суд. Ова го тврди...

Балкан 26.09.20 | 21:34

Братот на Харадинај обвинет за заплашување на сведоци

Специјализираниот совет на Косово денеска потврди дека заменик претседателот на Организацијата на воени ветерани на ОВК, Насим Харадинај, е осомничен за заплашување...

Балкан 24.09.20 | 23:40

Ветераните на ОВК незадоволни, најавуваат протести

Претставниците на Организацијата на воени ветерани на т.н. ОВК најавија можни протести преку кои ќе изразат незадоволство на неодамнешните акции на Специјалниот суд,...

Балкан 09.09.20 | 15:36

На ветeраните на УЧК некој пред врата им оставил кутија со листа на сведоци за пред Хашкиот суд

Кутија со 4.000 досиеја од Специјалниот суд во кој се наоѓаат имиња на сведоци како и потписи на државни обвинители кои соработувале со судот се наоѓаат во рацете на УЧК,...

Балкан 03.09.20 | 14:11

Поранешниот косовски премиер Агим Чеку повикан во Хаг како осомничен

Поранешниот командант на главниот штаб на Ослободителната војска на Косово, бивш премиер и министер за одбрана на Косово, Агим Чеку, вчера е повикан да се појави на...

Балкан 24.08.20 | 23:33

Специјалниот суд во Хаг повика уште двајца поранешни членови на ОВК

Поранешниот член на ОВК, Зијадин Хоџа доби покана од Специјалниот суд во Хаг, објави претседателот на организацијата на воените ветерани на ОВК, Хисни Гуцати. Пратеникот...

Македонија 22.07.20 | 22:16

Ахмети потврди: Повикан сум од Специјалниот суд, ќе одам!

Лидерот на ДУИ Али Ахмети е повикан од Хашкиот специјален суд. Оваа информација ја потврди самиот Ахмети за ТВ21. Да вистина е. Бев поканет од Специјалниот суд и ќе одам...

Балкан 13.07.20 | 22:45

Адвокатот на Хашим Тачи тврди дека неговиот клиент е сослушан како обвинет

Врз основа на изјавата која претседателот на Косово, Хашим Тачи ја дал по напуштањето на Специјалниот суд во Хаг, се подразбира дека тој е сослушан како осомничен, изјави...