Ознака: спасување
Калеидоскоп 08.08.22 | 09:50

Роденденски подарок што никогаш нема да го заборавам:Иван ја раскажа својата приказна еден месец по спасувањето

Скопјанецот Иван (30) кој кој минатиот месец заедно со пријателите исчезна на отворено море од плажата Мити на Халкидики, но беше спасен по 20-тина часа од страна на грчките...

Калеидоскоп 11.07.22 | 10:16

Исповед на 30 годишниот Иван: Во вода влегол да ги спаси другарите, а потоа помина 20 часа на отворено море

Тоа што го доживеа на Халкидики потсетува на филм. 30-годишниот Иван пливал цели 20 часа и се држел за топка која случајно ја нашол во морето. 24 часа по спасувањето, тој...

Македонија 11.07.22 | 09:46

Продолжува потрагата по третиот Македонец со спасувачка акција во полн капацитет – хеликоптер и бродови

Македонските дипломатски-конзуларни претставништва во Грција рано наутро добиле потврда дека продолжува и денеска потрагата со спасувачка акција во полн капацитет-...

Македонија 10.07.22 | 13:33

Насмеан, смирен и во добро расположение: Спасениот Македонец префрлен во болница

Со насмевка на лицето, смирен, опуштен и во добро расположение, 30-годишниот македонски државјанин по поминати над 17-18 часа во морето, стапна на копно и со возило на брза...

Балкан 10.07.22 | 08:30

Ова е момчето од Македонија кое е спасено во последен момент на Халкидики!

Тројца пријатели од Македонија сакале да се забавуваат и да пливаат на познатата плажа „Мити“, пркосејќи им на многу силниот ветер и големите бранови. 25 годишникот...

Скопје 17.02.22 | 18:21

Мајка со бебе падна во Вардар, неколку момчиња ги спасиле

Попладнево мајка со своето дете се лизнала и паднала во реката Вардар, во близина на Музејот, објави Алсат. Мајката и детето биле спасени од неколку млади момчиња кои...

Свет 05.02.22 | 15:18

Ова е детето кое падна во бунар длабок 32 метри: Лицето му е во рани, а спасувачите стравуваат за неговиот живот

OVAKO IZGLEDA DEČAČIĆ (5) NAKON ŠTO JE UPAO U BUNAR DUBOK 32 METRA Lice mu je u ranama, spasioci strahuju zbog jedne stvari Мароканските спасувачи работеа во текот на ноќта за да спасат петгодишно момче заробено под земја...

Калеидоскоп 03.01.22 | 11:08

Спасени лицата кои преку ноќта беа заглавени во замрзнати гондоли од жичница

Екипите за потрага и спасување во Ново Мексико, спасија 21 заглавено лице, кои преку ноќта останале заглавени во замрзнати гондоли од жичница. Тие со хеликоптери и јажиња...

Црна хроника 29.12.21 | 11:23

Спасувале тeтовец со џип заглавен во снегот на патот Отешево-Свети Наум, каде што е забрането движење во зима

Полициски службеници од СВР Битола синоќа добиле повик за помош од страна на П.Х. (57) од Тетово, соопштија од МВР и појаснија дека според пријавеното, поради големи снежни...

Свет 03.11.21 | 11:09

Објавено видео од спасувањето на четиригодишната Клио, по која 18 дена трагаше цела Австралија

Австралиската полиција објави видео од спасувањето на четиригодишната Клио Смит, која пред 18 дена исчезна од шатор во камп во Западна Австралија. Како што објавија...

Црна хроника 01.11.21 | 16:07

Спасено повредено лице пронајдено над селото Маловишта

По телефонска дојава од дежурната служба на СВР Битола до Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) на 31 октомври 2021 година е побарано спасување на повредено лице. Kако...

Црна хроника 08.05.21 | 11:21

Спасени туристи кои паднале во провалија во охридско, планинската спасителна служба во итна акција

Планинската спасителна служба (ПСС) вчера околу 11:15 часот била алармиран од група домашни туристи, кои со изнајмени АТВ возила изведувале авантуристичка Off Road тура, при...

Македонија 08.04.21 | 10:20

Златко немаше шанса, зашто нема држава, таа е целосно во служба само на две-три фамилии олигарси и една етнички обоена политичка елита

Златко немаше шанса да преживее во целосно дехуматизирана држава која е во служба само на две-три фамилии олигарски и една етнички обоена политичка елита, коментира...

Македонија 06.04.21 | 14:23

Мицковски за починатиот маж: Од многу ширење позитива на Заев и компанија, државава ни е трагедија

Од многу ширење позитива на Заев и компанија, државава ни е трагедија, коментира активистот Ивор Мицковски по веста дека почина 63-годишникот кого екипа на Итната медицинска...

Македонија 06.04.21 | 14:13

Почина 63-годишникот кого екипа на Итната медицинска помош пет часа на раце го носеше по тежок планински терен

Почина 63-годишниот пациент кој екипа на итната медицинска помош пет часа пеш го носеше по тежок планински терен. Оваа информација за Сител ја потврдуваат од штипската...

Македонија 04.04.21 | 18:27

Доживеав 90-годишна мајка низ солзи и лелеци да нè моли да го спасиме нејзиниот син, носејќи го на грб по козји патеки

Колку чини човечкиот живот, прашува Павле Зафиров раскажувајќи како сите институции, од Пожарнатa, преку полицијатa, oпштината и Центарот за кризи, се прогласувале за...

Балкан 29.12.20 | 14:38

Taтко и син спасени од под урнатините во Петриња

Татко и син се извадени од под урнатините во Петриња, по разорниот земјотрес од 6.3 степени според Рихтер кој денеска напладне ја погоди Хрватска. Тие се меѓу првите кои...

Свет 21.11.20 | 10:37

Седумгодишно дете по два месеца спасено од педофил, снимен моментот кога специјалците влетуваат

Американските власти на таканаречената „темна мрежа“ (dark web) наишле на информации за седумгодишниот Савели Роговцев од Русија, кој бил исчезнат околу два месеца. Тие...

Калеидоскоп 18.11.20 | 09:51

Британски дипломат спаси девојка од давење

Британскиот дипломат Стивен Елисон (61) е прогласен за херој откако скокнал во река во Кина и спасил студентка која се давeла. Тој се шетал покрај река во саботата наутро,...

Балкан 22.08.20 | 21:50

Херој: Во стилот на Спајдермен спаси дете кое било заклучено во станот

На светот се уште постојат храбри луѓе кои би го ризикувале животот за да спасат туѓ живот.Доказ за тоа е српскиот борач Војислав Матиќ. Тој влезе преку громобранот во...