Ознака: СП во ракомет 2023
Ракомет 30.01.23 | 08:13

Шпанија освои бронза на ракометното СП 2023

Репрезентација на Шпанија го освои бронзениот медал на Светското првенство откако вечерва победи во мечот за третото место против домаќинот Шведска со 39:36. Домаќините...

Ракомет 29.01.23 | 10:31

Начевски и Николов ќе го судат финалето Франција -Данска

Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, наши а светски, и покрај обидот на да бидат дискредитирани од скандинавските медиуми, добија доверба да го судат големото финале во...

Ракомет 25.01.23 | 08:59

Македонските ракометари против Јужна Кореја во последниот настап на СП 2023

Македонската ракометна репрезентација ќе се соочи со Јужна Кореја во натпревар за пласман на 27/28 место на Светското првенство во Полска/Шведска. Средбата ќе се игра...

Ракомет 21.01.23 | 09:41

Тунис втор противник на македонските ракометари во Президент купот

Македонската ракометна репрезентација ќе се сретне со Тунис во второто коло од Групата-2 во Президент купот на Светското првенство во Полска/Шведска. Со евентуална...

Ракомет 17.01.23 | 09:35

Вечерва мора победа, зошто и со реми одиме дома

Македонската ракометна репрезентација вечерва со почеток од 18 часот во „Таурон арена“ во Краков ќе ја има последната шанса со победа над директниот конкурент Аргентина...

Ракомет 15.01.23 | 20:13

Кузмановски: Едно договараме, друго играме

По натпреварот на кој Македонија беше поразена од Холандија, ракометарите не ја криеја својата разочараност. ГОЛ.МК пренесува изјава на Филип Кузмановски кој го анализира...

Ракомет 15.01.23 | 20:07

Лазаров: Видовме до каде сме! Ќе се мобилизираме против Аргентина!

Пораз број два за македонската ракометна репрезентација на Мундијалот. Очекувавме подобра игра против Холандија, но сликата беше поинаква. Поразот не е проблем, туку...

Ракомет 15.01.23 | 19:59

Манасков: Играме катастрофално, очигледно немаме квалитет за вакви натпревари

„Играме катастрофално, тоа што го кажав пред натпреварот се исполни. Кажав, ако играме како против Норвешка ќе загубиме со десет гола и тоа се исполни“. Ова го истакна...

Ракомет 15.01.23 | 19:39

Македонските ракометари имаа лош меч против Холандија – загубија десет гола разлика

Македонската ракометна репрезентација го претрпе и вториот поразвна Светското првенство во Полска. Мечот со Холандија кој е втор во рамките на групната фаза, го загубивме...

Ракомет 14.01.23 | 18:23

Лазаров против Холандија со Савревски наместо Јагуриновски

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров за утрешниот натпревар од второто коло на Светското првенство нема да може да смета на услугите...

Ракомет 11.11.22 | 18:44

Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за Мундијалот во Полска

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров денес го објави поширокиот список на ракометари за Светското првенство 2023. „Црвено-жолтите“ на...

Ракомет 02.07.22 | 22:03

Лазаров верува во „невозможни мисии“, групата е тешка и интересна

Селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, ја коментира ждрепката за Светското првенство кое ќе се одржи од 12-ти до 29-ти  јануари во Полска...

Ракомет 02.07.22 | 21:21

Прв противник на Македонија на СП во ракомет ќе ѝ биде Норвешка

Македонија на Светското првенство во Полска и Шедска ќе се натпреварува во Ф-групата, во Краков, против Норвешка, Холандија и Аргентина. Ракометниот мундијал ќе се игра...

Ракомет 17.04.22 | 22:41

Ракометарите добиваат премија од 50.000 евра за пласманот на СП

Ракометната репрезентација на Македонија одново ја израдува нацијата и ја оствари зацртаната цел по лошиот настап на последното Европско првенство. Нашите избраници...

Ракомет 17.04.22 | 22:25

Македонија во втор шешир, ждрепката на 2 јули

Машката репрезентација на Македонија славеше против Чешка со 27-25 и обезбеди место на Мундијалот во Полска и Шведска што ќе се игра слендата година. Нашата селекција...

Ракомет 17.04.22 | 20:12

На полувреме заминуваме со два гола предност

Ракометната репрезентација на Македонија е поблизу до пласман на Светското првенство во Шведска и Полска, откако по првите триесет минути во Скопје нашите избраници...

Ракомет 19.03.22 | 18:41

Македонија со пораз се пласираше во втората фаза од баражот за СП 2023

Македонската ракометна репрезентација успеа да се пласира во втората фаза од баражот за пласман на Светското првенство 2023 година, каде ја очекува двомеч со Чешка откако...

Ракомет 10.03.22 | 18:28

Украина го откажа настапот во ракометните мундијалски квалификации

Украинската ракометна репрезентација поради руската инвазија на земјата го откажа настапот на претстојните мундијалски квалификации во кои следната седмица требаше...

Ракомет 29.01.22 | 11:04

Македонија го добива противникот за првиот бараж за СП 2023

Македонската ракометна репрезентација денеска ќе го добие противникот во првиот бараж за Светското првенство 2023 година кое ќе се одржи во Полска и Шведска. Кирил Лазаров...

Ракомет 01.09.21 | 21:11

ИХФ одлучи: Машкото СП во ракомет во 2023 година во Полска и во Шведска

Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) ги избра Полска и Шведска за домаќини на Светското првенство во 2023 година во машка конкуренција. Шведски градови домаќини на...