Ознака: советници
Македонија 27.01.21 | 13:53

Пендаровски нема правни советници во Кабинетот: Со кого се консултираше претседателот за Законот за попис?

Кои се правните експерти на Пендаровски кои за еден ден го разгледале Законот за попис? Ова прашање се наметнува ако се погледне листата на советници на шефот на државата.Во...

Македонија 14.01.21 | 11:51

Милевски: Треба да има отворени листи за локалните избори и да се намали бројот на советници

Локалните избори се пред нас и веќе од пролет ќе почнат калкулациите меѓу сите политички партии и ќе се „вжешти“ политичката атмосфера. Ние како Министерство, но и...

Македонија 13.01.21 | 12:57

Само општинските советници нè чинат 3,5 милиони евра годишно

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) денеска ги објави истражувањето и базата на податоци на месечните паушали што им се исплаќаат на општинските советници и претседателите...

Македонија 11.01.21 | 12:10

Водителка, параглајдеристка, поранешни министри: Заев има десет нови советници и соработници со плати над 55 илјади денари

Иако постојано најавува кратење на администрацијата, како и рационализација на владата и министерствата, премиерот Зоран Заев од неодамна има нови десет советници...

Македонија 24.12.20 | 20:46

Откако видовме која се става за директор на Шутка, што очекувате поинакво, има ли поголемо дно од тоа

Предводник на „Шверцери“ и пејач го советуваат вицепремиерот Груби. Па добро де, голема работа, откако видовме која се става за директор на Шутка, што па очекувате поинакво,...

Вести 24.12.20 | 11:41

Предводникот на „Шверцери“ и познат пејач – советници на вицепремиерот Груби

Омер Буњаку, предводник на „Шверцери“, и Шпат Касапи, популарен пејач, од 13 ноември годинава се советници на првиот вицепремиер во Владата и министер за политички систем,...

Економија 05.12.20 | 08:59

Ново тело во Владата со 23 експерти: Не се соопштуваат имињата на ангажираните економисти

Формирањето на ново тело во Владата во кое членуваат 23 експерти од полето на економијата предизвика реакции кај дел од јавноста. Засега, од Владата велат дека не ги откриваат...

Македонија 26.10.20 | 12:41

Битиќи за преплатените советници на Заев: И советниците и нивните плати се нужни

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи одговарајќи на новинарско прашање во врска со платите на вработените во кабинетот на премиерот Зоран Заев, рече имаат...

Македонија 26.10.20 | 09:19

Заев ја преполови листата на советници, најплатен останува Зоран Верушевски

Владата на својата интернет-страница ги објави нето-платите на вработените во кабинетот на премиерот Зоран Заев, но и на надворешните соработници. Највисока плата има...

Македонија 02.01.20 | 17:14

Ќе ги задржи ли Спасовски педесеттемина советници на премиерот во заминување Заев?

Ќе ги задржи ли Спасовски педесетмината на премиерот во заминувањеЗаев? Што ќе се случи со армијата советници на премиерот по неговата оставка, односно по формирањето...

Македонија 22.11.19 | 14:28

Грчев потврди за 17.000 евра: Во две и пол години сум одработил и 20 пати од вредноста која сум ја примил

Во овие две и пол години како советник сум одработил и 20 пати повеќе од вредноста која ми е исплатена, вели архитектот Мирослав Грчев во изјава за „Република“, како...

Македонија 15.11.19 | 13:53

Советниците на Димитров земаат хонорари повисоки од платата на претседателот

Петмина советници на министерот за надворешни работи Никола Димитров земаат хонорари повисоки од месечните примања на претседателот на државата, дознава Република...

Македонија 14.11.19 | 21:16

Митко Јанчев упати јавна критика до советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ не прифати да стои на прес-конференцијата за две години од градоначалничкиот и советнички мандат, заедно со советниците од СДСМ, рече на денешната седница...

Македонија 17.10.19 | 09:10

Едниот лажен, другиот вулгарен: Со вакви советници датум нема да видиме, а ќе мора на Париз да му се извиниме

Пратеникот Антонио Милошоски, поранешен шеф на дипломатијата, уште еднаш ги предочува пропустите на македонската дипломатија во однос на Франција. Тој потсети на псотоењето...

Македонија 06.10.19 | 14:33

СДСМ е на прав пат за во опозиција: ВМРО-ДПМНЕ како стручни соработници на Мицкоски има луѓе со кредибилитет

СДСМ е на прав пат за во опозиција. Македонија не смее да продолжи да тоне со Зоран Заев. ВМРО-ДПМНЕ е опцијата која може да ја носи Македонија напред. Неспоредливи се...

Економија 16.09.19 | 12:29

Не сме дел од кабинетот на Ангеловска: Гацов и Петрески излегоа со демант

Даночниот експерт Павле Гацов и професорот Марјан Петрески ги демантираат објавите дека станале дел од кабинетот на новата министерка за финансии, Нина Ангеловска....

Македонија 23.08.19 | 18:17

Комедијанти и естрадни уметници дел од првата гарнитура во СДСМ

Владејачката СДСМ на големо го тера трендот на највисоки политички функции да поставува луѓе кои се комедијанти и естрадни уметници. Јавноста е целосно збунета и се...

Македонија 15.08.19 | 11:35

Башановиќ уште една година ќе го советува Заев

Премиерот Зоран Заев летово ги продолжил договорите на четворица соработници од Србија на период од уште една година, меѓу кои е и Зоран Башановиќ, објави БИРН, повикувајќи...

Црна хроника 11.06.19 | 17:33

Се истепаа охридски советници

Дваесет и петгодишниот Џ.М., советник во Советот на општина Охрид, во охридската полиција пријавил дека вчера околу 14 часот, додека извршувал работни задачи во oпштина...

Економија 31.05.19 | 12:16

Надворешните советници на Заев буџетот годишно го чинат 307.000 евра

Премиерот Зоран Заев има вкупно 39 надворешни советници, од сите области, кои буџетот годишно го чинат 307.000 евра. Најплатените меѓу нив земаат од 1.000 до 1.500 евра плата,...