Ознака: Совет за безбедност на ОН
Свет 27.03.23 | 09:06

Украина бара итна седница на Советот за безбедност на ОН по руската „нуклеарна уцена”

Украина побара итна седница на Советот за безбедност на ОН со цел да се спротивстави на руската „нуклеарна уцена” откако рускиот претседател Владимир Путин најави...

Свет 05.10.22 | 22:37

Вершињин: Идејата за отстранување на Русија од Советот за бебедност на ОН е невозможна и опасна

Рускиот заменик министер за надворешни работи, Сергеј Вершињин, истакна дека идејата на некои земји за исфрлање на Русија од Советот за безбедност на Обединетите нации...

Свет 28.09.22 | 19:07

Русија бара свикување итна седница на Советот за безбедност на ОН

Русија ќе побара свикување на состанок на Советот за безбедност на ОН за истекувањето на гасот откриено на гасоводите Северен тек 1 и 2, откако го повика претседателот...

Свет 22.09.22 | 22:42

Лавров задоцни час и половина на седницата на Советот за безбедност на ОН и откако се обрати си замина

Сергеј Лавров задоцни час и половина на седницата на Советот за безбедност на ОН и веднаш по неговиот говор си замина. Во говорот тој рече дека Украина станала тоталитрна...

Македонија 06.09.22 | 14:24

Пендаровски на Советот за безбедност: Не е тајна дека не очекува тешка зима

Да ги подготвиме сите ресурси на државата за максимално производство на сопствена енергија, ќе биде целта на Владата во претстојниот период, соопшти премиерот Димитар...

Свет 26.07.22 | 18:35

Лавров од Уганда: Африканските земји треба да добијат поголема улога во Советот за безбедност на ОН

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, од Уганда порача дека Москва ја поддржува реформата на Советот за безбедност на ОН, за земјите во развој, особено африканските,...

Свет 04.07.22 | 12:09

Русија се залага за проширување на Советот за безбедност на ОН

Рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов, смета дека е неопходно да се прошири Советот за безбедност на ОН за да ги вклучи африканските, азиските и латиноамериканските...

Свет 30.05.22 | 10:01

Албанија ќе го предводи Советот за безбедност на ОН до крајот на јуни

Албанија ќе претседава со Советот за безбедност на Обединетите нации од 1-ви јуни до крајот на тој месец, според распоредот на веб-страницата на светската организација. Албанија...

Свет 30.05.22 | 08:26

Од 1 јуни Албанија претседава со Советот за безбедност на ОН

Албанија на први јуни  го презема едномесечното претседавање со Советот за безбедност на Обединетите нации. Во Њујок на преземањето на штафетата за претседавање со...

Свет 27.05.22 | 11:16

Кина и Русија ставија вето на новите санкции за Cеверна Кореја

Кина и Русија ставија вето на резолуцијата на ОН спонзорирана од САД, која имаше за цел да бидат заострени санкциите кон Cеверна Кореја, како одговор на нејзиното најново...

Свет 09.05.22 | 19:44

В четврток ќе се одржи специјална седница на Советот за човекови права на ОН

Советот за човекови права на Обединети нации в четврток ќе одржи вонреден состанок на барање на Киев и со поддршка на десетина земји за „влошувањето на состојбата со...

Свет 07.05.22 | 18:00

Американската амбасадорка во ОН: Русија останува постојана членка на Советот за безбедност

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Линда Томас-Гринфилд, во интервју за „ПБС“ изјави дека официјален Вашингтон, во моментов не очекува Русија да го загуби...

Балкан 04.05.22 | 11:13

Советот за безбедност на ОН ќе одржи седница за состојбата во Босна и Херцеговина

Советот за безбедност на Обединетите нации (СБ на ОН) на 11 мај ќе одржи седница посветена на ситуацијата во Босна и Херцеговина, објавено е на веб-страницата на светската...

Свет 04.05.22 | 09:49

Русија ќе го бојкотира состанокот на ОН со ЕУ, тврдат дипломати

Русија денеска ќе го бојкотира состанокот на Советот за безбедност на ОН со Политичкиот и безбедносен комитет на Европската Унија, што ќе биде ново влошување на односните...

Свет 21.04.22 | 06:59

Кина до западните земји: Го поттикнувате конфликтот во Украина, а последици трпат земји кои немаат врска со војната

Кина ги критикуваше активностите на Западот во украинската криза и порача дека доставувањето офанзивно оружје за Украина само ќе го продолжи и ескалира конфликтот,...

Свет 06.04.22 | 20:22

Русија се заканува со последици доколку биде суспендирана од Советот за човекови права на ОН

Русија ги предупреди земјите-членки на ОН дека доколку гласаат „за“ или бидат воздржани во врска со барањето на САД да биде суспендирана од Советот за човекови права,...

Свет 06.04.22 | 08:42

САД се свесни дека Русија не може да биде исфрлена од Советот за безбедност на ОН

Постојаната претставничка на САД во ОН Линда Томас-Гринфилд изјави дека не е можно да се исфрли Русија од Советот за безбедност на ОН, но оти западните земји ќе направат...

Свет 04.04.22 | 23:54

Небензја: Ќе претставиме докази кои ќе разјаснат се околу лагите за Буча

Постојаниот претставник на Русија во ОН, Василиј Небензја, изјави дека Русија ќе презентира докази пред Советот за безбедност на ОН кои потврдуваат дека наводите на...

Свет 04.04.22 | 22:24

Британија свика состанок на Советот за безбедност на ОН во врска со Буча

Велика Британија, која овој месец претседава со Советот за безбедност на ОН, за утре свика состанок на Советот за безбедност. Главна тема на разговорите ќе бидат податоците...

Свет 25.03.22 | 20:12

Москва: Отфрлањето на руската резолуција за хуманитарната ситуација во Украина во СБ на ОН е цинизам на Западот

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, го оцени како цинизам на Западот неусвојувањето во Советот за безбедност на Обединетите...