Ознака: Совет на јавни обвинители
Црна хроника 14.12.20 | 14:07

Oбвинителката за сообраќајката кај „Млечен“ не го прекршила законот, утврди Советот на јавни обвинители

Советот на јавни обвинители нема да преземе никакви дејствија против обвинителката Снежана Бундалевска Ѓорѓиевска, која го водеше случајот со сообраќајката кај „Млечен“...

Македонија 02.09.20 | 09:29

Седница на Советот на јавни обвинители, на дневен ред јавниот оглас за ОЈО за oрганизиран криминал и корупција

Советот на јавните обвинители денеска треба да донесе одлука за објавување оглас за избор на јавни обвинители во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција,...

Македонија 16.06.20 | 23:09

Избрани членови на Советот на јавните обвинители

Комисијата за спроведување на избори за членови на Советот од редот на јавните обвинители денеска ги објави резултатите по извршениот избор од страна на јавните обвинители...

Македонија 11.02.20 | 14:59

Прекината седницата на Комисијата за европски прашања за законот за ЈО

Прекината е седницата на собраниската Комисија за европски прашања на чиј дневен ред се законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители, поради ратификацијата...

Македонија 10.02.20 | 08:40

Ноќеска утврден и текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на ЈО

На вчерашната 8. владина седница, покрај текстот на Предлог-законот за јавното обвинителство, утврден е и текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот...

Македонија 22.11.19 | 17:11

Јовески смета дека нема основа за дисциплинска постапка за Рускоска

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески изјави дека нема отворено постапка за СМС пораката, која обвинителката Вилма Рускоска ја испрати до судиите кои ја пуштија...

Македонија 21.11.19 | 12:32

Рускоска повикана да даде отчет за своето однесување

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Рускоска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма го потврди претседателот на советот Ацо Колевски,...

Македонија 20.09.19 | 19:57

Советот за реформи во правосудството дециден: Јавните обвинители да бидат избирани од Советот на јавни обвинители

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во јавнообвинителскиот...

Македонија 16.09.19 | 08:27

Престанува мандатот на обвинителите од СЈО

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство откако во саботата едногласно...

Македонија 14.09.19 | 21:50

Колевски: В понеделник ќе се расправа за статусот на останатите обвинители

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“...

Македонија 14.09.19 | 20:46

Готово е: Советот ја разреши Катица Јанева

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“...

Македонија 14.09.19 | 20:26

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно...

Македонија 14.09.19 | 16:51

Кариерата на Катица Јанева уште вечерва ќе биде запечатена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, експресно ја потпиша одлуката за разрешување на Катица Јанева, која пратениците ја донесоа со 102...

Македонија 05.09.19 | 20:07

До Советот на ЈО не пристигнала оставка од Јанева

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во затворот „Скопје“ за предметот „Рекет“, како што јавуваат дел од медиумите, попладнево доставила...

Македонија 04.09.19 | 15:07

Извештајот за разрешување на Јанева ќе остане класифициран

Изештајот за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева, осомничена во аферата „Рекет“ треба да остане во тајност, за тоа посојат законски норми и заштита...

Македонија 04.09.19 | 11:37

Колевски сака разрешувањето на Јанева да биде зад затворени врати

Според новиот претседател на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски, отворена седница за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева може негативно да...

Македонија 29.08.19 | 14:38

Со разрешување на Јанева им завршува мандатот на сите обвинители во СЈО

В.Д. шеф на СЈО, најверојатно, би се назначил од обвинителите во редовното обвинителство, а не од оние во СЈО. Ова го навести претседателот на Советот на јавни обвинители,...

Македонија 29.08.19 | 11:35

Советот на Јавни обвинители едногласно донесе одлука за разрешување на Катица Јанева

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Коле Штериев, кратко по седницата за поведување постапка за разрешување на Јанева изјави дека едногласно е донесено решение...

Македонија 29.08.19 | 10:29

Денеска ќе се знае дали ќе се отпочне постапка за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители денеска ќе ја донесе одлуката за тоа дали ќе ја почне постапката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која во...

Македонија 27.08.19 | 20:16

Советот на јавни обвинители ќе чека да му легне работата: В четврток ќе одлучува за Јанева

Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешувањето на Катица Јанева која е во притвор во Шутка траеше осум часта и по завршувањето, Коле Штерјев вели дека  тој...