Ознака: Совет на Град Скопје
Скопје 13.07.23 | 14:51

Одговорност и да не се повтори: Советот ја задолжи Арсовска редовно да ја одржува хигиената во Град Скопје

Советниците на град Скопје на седмата вонредна седница ги донесоа заклучоците по единствената точка на дневен ред за актуелната состојба со комунална хигиена, со цел...

Скопје 31.03.23 | 17:40

ВМРО-ДПМНЕ бара СДСМ да не си ги мести сопствените советници: Прво гласаат планови и програми на Арсовска, а потоа да глумат скарани, тие се коалиција за тендери

СДС да не си ги мести сопствените советници, прво да гласаат планови и програми на Арсовска, а потоа да глумат скарани, тие се коалиција за тендери. СДСM – ДУИ – Левица...

Скопје 30.11.22 | 15:27

Арсовска не помислува на оставка: Ако не биде изгласан буџетот на Град Скопје, ќе се оди на избори за Советот

Оставка не е опција за градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, туку избори за Советот како што беше случај во Општина Тетово доколку не биде изгласан буџетот...

Скопје 11.11.22 | 14:21

„Анима мунди“: Советот на Град Скопје да одобри неповратна финансиска помош за ЈП Лајка

Бездомните кучиња и нивениот третман не се само проблем од етичка природа, туку реалност која секојдневно влијае врз севкупниот живот на Скопјани и сите посетители...

Скопје 08.11.22 | 11:58

Славески го повика Инспекторатот да интервенира во Град Скопје

Пред да предложам дневен ред сакам да укажам на нешто, имено знаете дека на изминативе две седници забележавме дека некој неовластено без дозвола на претседател на...

Скопје 20.10.22 | 14:20

Станковиќ: Сите советници да ја поддржат одлуката за давање на субвенции на ЈСП, се со цел вработените да ги имаат своите плати

Гледајќи и согледувајќи ја ваквата состојба, советничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива со која се обидовме...

Скопје 29.09.22 | 18:14

Андоновски до Арсовска: Да не беше поддршката од Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ на мапа не можеа да те најдат

По однос на оваа точка навистина е збунувачки затоа што во три дена имате три различни изјави, од градоначалникот, па од новиот менаџер на Водовод. Првата изјава беше...

Скопје 29.09.22 | 17:50

Станковиќ: Нема да поддржиме вработување на 120 лица во Водовод, oткако Арсовска избрка 100 луѓе со изговор дека претпријатието е превработено

Малиша Станковиќ, советник во советот на Град Скопје од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, СПМ на денешната седница говорејќи за годишниот план за вработување на 120 лица во ЈП...

Скопје 25.07.22 | 17:08

ЈУ за урбанизам ,,Кензо Танге” која ќе работи на просторно и урбанистичко планирање во Град Скопје

На предлог на градоначалничката Данела Арсовска, Советот на Град Скопје на денешната седница, врз основа на член 36 од Законот за локалната самоуправа, според Законот...

Скопје 11.07.22 | 13:31

Таксито нема да поскапи, Советот не ги прифати новите цени

Нема да има промени на цената на такси-превозот во Скопје. Советот на Град Скопје не го прифати предлогот за изменување и дополнување на Одлуката за авто-такси превоз...

Скопје 29.12.21 | 14:19

ВМРО-ДПМНЕ предложи поништување на одлуката за нови имиња на улиците и плоштади во Скопје

На предлог на советничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Андоновска, Советот на Град Скопје на денешната трета седница со 24 гласа „за“ и 19 „против“ на дневниот...

Скопје 10.12.21 | 10:17

Левица: Не е усвоен ниту еден финансиски извештај на ЈП во Скопје, даден им е жолт картон

На вчерашната седница на Советот на Град Скопје, не беше усвоен ниту еден финансиски извештај на ниту едно од седумте јавни претрпијатија на Градот Скопје, со што практично...

Скопје 09.12.21 | 11:11

Следете ја во живо седницата на Советот на Град Скопје

Во тек е втората седница на Советот на Град Скопје:

Скопје 18.11.21 | 08:17

O2 иницијатива ги испорача првите барања до новите советници на Град Скопје

Иницијативата О2 уште вчера ги испорача првите барања до градските советници. Невладината организација бара од сите 45 советници на град Скопје уште на првата седница...

Скопје 28.10.21 | 16:51

СДСМ не сака да прифати дека го изгуби Советот на Град Скопје

За мнозинството во Советот на Град Скопје ништо не е завршено. Битката во Скопје е во недела, по што ќе видиме кој има реално мнозинство, рече Љубица Јанчева од СДСМ како...

Скопје 28.10.21 | 11:48

Левица: ДУИ и СДС ја губат локалната власт во главниот град – парламентарната опозиција обезбеди мнозинство во Советот на Скопје

Советот на Град Скопје доби ново мнозинство, кое отсега го сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива. Досегашната...

Скопје 28.10.21 | 11:15

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, АА-А: Формирано е ново мнозинство во Советот на Град Скопје

Советот на Град Скопје доби ново мнозинство, кое отсега го сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива. Досегашната...

Скопје 21.10.21 | 20:52

Белчева: Ќе коалицираме со вредности и со принципи за решенија базирани на квалитетни анализи

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги повика Левица и независните советници од листата Шанса за Центар, предводена од Јана Белчева, да се обединат во Советот на Општина Центар. -Како...

Скопје 18.10.21 | 23:16

Во Советот на Град Скопје ВМРО ДПМНЕ ќе има 17 советници, познат е целиот состав

Во Советот на Град Скопје ВМРО ДПМНЕ ќе има 17 советници, а СДСМ 12, соопшти вечерва Александар Даштевски, претседател на Државната изборна комисија (ДИК) на прес конфенција. Во...