Ознака: Совет на амбасадори
Македонија 16.12.20 | 13:21

Совет на амбасадори: Со второ државјанство за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Совет на Амбасадори преку соопштение изразува голема загрижениост и изненадување од веста во медиумите дека мала група пратеници, како што се посочува, „борци за човекови...

Македонија 13.12.20 | 13:29

Инцидент во амбасадата во Австралија – Совет на амбасадори го осуди насилството врз амбасадорката

Советот на Амбасадори го смета насилството врз жените за најфлагрантно кршење на човековите права, и изразувајќи најостра осуда кон овој вид на насилство, ги поддржува...

Македонија 11.12.20 | 10:46

Советот на амбасадори: Принцип „консенсус минус еден” за одлуките на ЕУ

Советот на амбасадори кој со внимание го следеше процесот на одлучување во ЕУ за официјализирање на почетокот на преговорите со Р Македонија и за датумот на првата...

Свет 02.12.20 | 10:53

Повторно амбасадорски состанок на ЕУ за проширување

Амбасадорите на земјите членки денеска уште еднаш ќе се состанат во пресрет на министерскиот совет на ЕУ на 8 декември за да ги усогласат заклучоците на текстот, шансите...

Македонија 28.11.20 | 08:54

Совет на амбасадори: Историските настани не треба и не може да се прекројуваат

Советот на амбасадори по повод најновите случувања во македонско-бугарските односи оценува дека секоја интервенција на минатото може да биде погубна и погрешно да...

Македонија 19.11.20 | 08:39

Совет на амбасадори: Бугарија не се претстави пред светот како европски ориентирана земја

Советот на амбасадори изрази жалење заради ветото што го постави Бугарија со што се блокира почетокот на преговорите на земјава со Европската унија. Во соопштението...

Македонија 01.11.20 | 21:35

Совет на амбасадори: Непристојна е заканата на Бугарија со евентуално блокирање на патот кон членството во ЕУ

Советот на амбасадори соопшти дека ја смета за непристојна заканата на Бугарија со евентуално блокирање на патот кон членството во Европската унија ако Македонија...

Македонија 21.10.20 | 12:40

Совет на амбасадори го поздравува повлекуваето на Предлог законот за надворешни работи

Советот на амбасадори го поздравува повлекувањето на Предлог Законот за надворешни работи од Собраниска процедура од страна на актуелниот министер за надворешни работи. Потсетуваме...

Македонија 09.02.20 | 12:47

Советот на амбасадори го повика Пендаровски да не ги потпише указите за кандидатите за амбасадори во предизборниот период

Извршниот Одбор на Здружението за надворешна и меѓународна политика СОВЕТ НА АМБАСАДОРИ со голема загриженост следи извесни практични владини постапки во спроведувањето...

Македонија 18.11.19 | 12:13

Се подготвува ли терен: Советот на амбасадори бара одложување на изборите за да продолжеле реформите

Здружението за меѓународна политика „Совет на Амбасадори“ им се заблагодарува на европските лидери и на комесарите на иституциите на Европска Унија за нивната реална...