Ознака: состојба
Македонија 07.06.22 | 14:38

Нанкова: Состојбата во образованието е катастрофална

Тања Нанкова, наставник на денешната трибина „Погрешната образовна политика го нарушува стандардот, и го урива системот“ зборуваше за состојбата во образованието...

Балкан 30.01.22 | 19:46

Состојбата во Србија е алармантна: Повеќе од 15.000 новозаразени, починаа 54 пациенти

Според последните податоци, во соседна Србија за 24 часа регистрирани се 15.425 нови случаи корона вирус од 34.778 тестирани. Од последиците на болеста починаа 54 пациенти. Ситуацијата...

Свет 13.11.21 | 12:59

Состојбата со ковид-19 е многу загрижувачка во 10 земји во ЕУ, предупредува ЕЦДЦ

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) предупреди дека во Европската Унија продолжува да се влошува епидемиолошката состојба поради Ковид-19 и...

Македонија 12.08.21 | 18:09

Гори во село Раовиќ, на потегот меѓу Барово и Вешија, под контрола е пожарот кај Дивље и Крушија

На потегот меѓу селата Барово и Вешија избувнат е пожар на мешовита нискостеблеста и вискостеблеста шума. Станува збор за непристапен терен, а во моментов интервенират...

Црна хроника 10.08.21 | 18:50

Запалени три куќи кај Побожје: Еве каде гори во Македонија во моментов

Пожарот во пехчевско-беровскиот регион е ставен под контрола, а се уште гори во Чучер Сандево во Скопје, поточно во селото Побожје, каде што се запалени три куќи. Уште...

Македонија 05.08.21 | 20:55

ЦУК: Состојба со пожарите до 19 часот

Центарот за управување со кризи (ЦУК) на својата официјална фејсбук страница ја соопшти состојбата со пожарите до 19:00 часот. Ја пренесуваме информацијата во целост. Штипски...

Македонија 13.04.21 | 14:31

Филипче: Ситуацијата е сериозна, имаме зголемување на притисокот врз ковид центрите

Министерот за здравство Венко Филипче, истакна дека притисокот врз ковид центрите со пациенти е зголемен, и уште еднаш порача да се почитуваат мерките. Тоа е утврдено...

Македонија 27.03.21 | 11:57

Здравствениот систем е соочен со наплив на пациенти со тешка клиничка слика, состојбата е алармантна, вели Филипче

Здравствениот систем деновиве се соочува со најголемиот предизвик до сега, состојбата во болниците е алармантна. Здравствениот систем го работи она што никогаш не...

Македонија 12.11.20 | 13:49

Филипче: Притисокот врз здравствениот систем е огромен, ситуацијата е критична, но нема потреба од полициски час

Ситуацијата е критична во нашата земја. Очекуваме резултати од мерките што се спроведени, но нема потреба од рестрикции. Иако сме подготвени и за такво нешто – истакна...

Македонија 21.10.20 | 13:07

Состојбата во Струмица е алармантна, пополнети се и дополнителните кревети

Директорот на струмичката болница Наќе Гогов, за телевизијата 24, Студио 10, тврди дека состојбата во тој град е алармантна, капацитетот на болницата е преполнет од се...

Свет 15.10.20 | 20:41

Сѐ поблиску до 40 милиони заразени: Дневен преглед на состојбата со ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 38.947.653 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.099.641 пациенти, а оздравеле 29.239.129 луѓе. – Во...

Свет 13.10.20 | 13:31

Повеќе од 38 милиони луѓе во светот се заразени со корона

Бројот на лица заразени со корона вирус во светот денес надмина 38 милиони, покажуваат податоците на веб-страницата „ворлдометер“. Досега починале 1.086.059 луѓе, а оздравени...

Свет 11.10.20 | 20:28

Состојбата со ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 37.588.109 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.078.984 пациенти, а оздравеле 28.187.903 луѓе. Во...

Македонија 10.10.20 | 18:40

Македонија со нов рекорд: 393 заразени од корона вирус за еден ден

Институтот за јавно здравје објави дека во последните 24 часа се регистрирани 393 позитивни на корона вирусот, а починати се четири лица. Во изминатото деноноќие направени...

Свет 05.10.20 | 14:23

Шефот на кабинетот на Трамп: Претседателот е подготвен да се врати на работата

Претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп е подготвен да се врати во вообичаениот работен распоред, изјави во понеделникот началникот на Генералштабот на Белата...

Македонија 28.09.20 | 08:44

Само Кратово без активни на Ковид-19, најмногу во Скопје 684

Кратово е единствениот град во земјава во кој нема активни случаи на Ковид – 19. На дното на листата се и Демир Хисар со двајца и Крушево и Пехчево со по тројца активни....

Технологија 23.09.20 | 22:00

Гугл мапс лансираше алатка која што покажува епидемии на вируси

Компанијата Гугл во средата објави дека ќе додаде нова опција на својата апликација „Гугл мапс“ оваа недела, помагајќи им на корисниците да најдат специфични информации...

Македонија 12.09.20 | 14:32

Четворица починати и нови 140 случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1507 тестирања. Во истиот период се евидентирани и 134 оздравени, како и четири починати лица. Министерството...

Македонија 30.08.20 | 15:21

Четворица починати и 39 новозаразени од 817 тестирања во земјава

Во последните 24 часа се направени 817 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Од таму уште соопштија дека во...

Здравје 26.08.20 | 15:41

Нови 119 случаи на коронавирус, починаа 5 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2065 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-9, Штип-4,...