Ознака: состојба свет
Свет 18.10.20 | 20:36

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од...

Свет 14.10.20 | 20:11

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 38.569.330 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.093.534 пациенти, а оздравеле 28.960.264 луѓе. – Во...

Свет 12.10.20 | 19:44

Понеделнички ковид-биланс низ светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 37.915.124 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.083.645 пациенти, а оздравеле 28.484.048 луѓе. –...

Свет 30.09.20 | 19:30

Скоро 34 милиони заразени, повеќе од милион починати низ светот од коронавирус

Според последните податоци, досега во светот 33.951.767 лица биле заразени со новиот коронавирус. Како резултат на Ковид-19, починале 1.014.644 пациенти, а се опоравиле 25.217.358 лица. Во...

Свет 01.09.20 | 19:37

Епидемијата се влошува во Европа, еве каква е денес состојбата низ светот

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 25.745.059. Од нив починале 856.836, а оздравеле 18.024.796 луѓе. Стапката на смртност во светот...

Свет 31.08.20 | 19:18

Над 25 милиони заболени, вирусот повторно се разгорува во Азија

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирус досега се заразиле вкупно 25.490.828 лица. Од нив починале 852.192, а оздравеле 17.796.649 луѓе. Во последните 24 часа во...

Свет 18.08.20 | 19:17

САД, Бразил, па Индија со најмногу заболени заклучно денеска

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 22.143.512 лица. Од нив починале 779.493, а оздравеле 14.874.033 луѓе. – Во Србија во изминатите 24 часа...

Свет 17.08.20 | 19:52

Понеделнички ковид-биланс: Состојбата на Балканот се влошува, во светот САД води со најмногу заболени

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 21.910.746 лица. Од нив починале 774.727, а оздравеле 14.629.583 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција...

Свет 14.08.20 | 09:01

Над 21 милион луѓе во светот инфицирани со Ковид-19

Интернет-страницата „Ворлдметер“ објави дека во светот со новиот коронавирус заразени се 21.030.489 луѓе. Еден милион луѓе се инфицирани само за три дена, бидејќи дваесетиот...

Свет 11.08.20 | 09:05

Повеќе од 13 милиони луѓе во светот закрепнале од коронавирусот

Од почетокот на пандемијата во светот со коронавирусот се заразиле повеќе од 20 милиони луѓе, а 13 милиони се избориле против него. Според интернет страницата Ворлдометерс,...

Свет 09.08.20 | 19:46

Светот брзо стига до 20 милиони заразени, на Балканот сè повеќе нови случаи

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.918.625 лица. Од нив починале 731.717, а оздравеле 12.801.311 луѓе. – Во последните 24 часа, во Србија...

Свет 08.08.20 | 09:36

Изминатите седум дена најмногу новозаразени со Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум дена, и тоа е најголем број новозаразени лица од почетокот...

Свет 07.08.20 | 19:30

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.385.292 лица. Од нив починале 720.053, а оздравеле 12.445.324 луѓе. – Во последните 24 часа во Србија...

Свет 06.08.20 | 21:06

Ковид-19 руши рекорди низ светот, досега заразени повеќе од 19 милиони

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 19.104.120 лица. Од нив починале 713.741, а оздравеле 12.256.307 луѓе. – Во Црна Гора уште 69 лица се...

Свет 26.07.20 | 19:11

Повеќе од 650 илјади починале од ковид-19, сè повеќе заболени ширум светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 16.317,533 лица. Од нив починале 650.260, а оздравеле 9.981,282 лица. – Премиерот на Индија Нарендра...

Свет 25.07.20 | 12:40

Нема враќање во старата нормала: Рекорден број новозаразени со коронавирус на сите континенти

Во речиси 40 држави во текот на минатата недела беа евидентирани рекорден број на новозаразени во еден ден и тоа скоро двојно од седмицата претходно, што според анализата...

Свет 24.07.20 | 19:37

Сè поголем број заразени на Балканот, во светот регистрирани 15,7 милиони

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 15.747.227лица. Од нив починале 638.281, а оздравеле 9.599.890 луѓе. Приштина – Во Косово вчера се...

Свет 21.07.20 | 19:45

Влошена состојбата со коронавирусот на Балканот, скоро 15 милиони заболени ширум светот

Според последните податоци, во светот до сега има вкупно 14.925.988 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 615.047, а оздравеле 8.959.124 луѓе. Атина – Во изминатите...

Свет 28.06.20 | 20:14

Над 10 милиони заразени, повеќе од 500 илјади починати од ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот со коронавирус досега се заразени 10.169.334. Од нив починале 502.797, а оздравеле 5.508.335 луѓе. Белград – Во Србија во последните 24 часа се...

Свет 31.05.20 | 21:24

Во Грција само два новозаразени, во БиХ се дозволија собири до 300 лица на отворено

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 6.211.653 лица. Од нив починале 372.160, а оздравеле 2.771.603. – Првиот лек во Русија против Ковид-19...