Ознака: сообраќајни казни
Црна хроника 15.03.22 | 09:54

Во Скопје казнети 139 возачи

Во текот на вчерашниот ден на територија на Град Скопје изречени се вкупно 139 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 39 санкции, шест мерки за возење под...

Црна хроника 16.12.21 | 09:42

За еден ден во Скопје казнети 150 возачи

На територија на Град Скопје во текот на вчерашниот ден во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот изречени се вкупно 150 сообраќајни казни. За...

Црна хроника 26.09.21 | 11:04

МВР и вчера со засилени сообраќајни контроли

Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера продолжиле со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје се изречени...

Балкан 19.06.20 | 10:12

Не помислувајте да не ја платите: Aко направите сообраќаен прекршок во земјите од ЕУ, казната ви доаѓа на домашна адреса

Од ова лето стапува нова уредба во земјите од Европската унија за државите кои не се дел од неа.Таа се однесува за сообраќајните прекршоци направени внатре во ЕУ. Ако...

Црна хроника 08.11.19 | 21:21

Спасовски: Камерите на скопските улици не служат за сообрќајни казни, туку само за надзор

Камерите од видеонадзорот во градот не се за казнување, туку тие до пред две-три години беа користени од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), рече вечерва...

Црна хроника 05.11.19 | 18:21

Алкохол, брзо возење, престигнување – казната е иста и е најстрога

Измените на Законот за безбедност во сообраќајот веќе се во собраниска процедура, а со нив овој закон треба да се усогласи со Законот за прекршоци, донесен во мај годинава....

Македонија 05.11.19 | 09:09

Aпасиев до СДСМ: Што фативте, сè исушивте

Што фативте, сè исушивте, му порача професорот Димитар Апасиев на власта, коментирајќи ги последните измени во законот за безбедност на сообраќајот на патиштата. Абе...

Македонија 29.10.19 | 22:45

Највисоката сообраќајна казна ќе биде 250 евра

На денешната 161. владина седница, беа усвоени предлози и измени на серија закони од надлежност на Министерството за внатрешни работи заради усогласувањето со претходно...

Македонија 16.10.19 | 13:15

Спасовски предизборно ќе ги намалува казните за сообраќајни прекршоци

Како што ветивме, ќе ги намалиме сите казни за сообраќајните прекршоци, најави синоќа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на трибината „На прав пат“ на...

Сервиси 13.01.19 | 21:06

Возиш, а детето ти е во скут – 30 дена затвор!

Ако возач превезува дете во скут, ќе мора да плати од 100.000 до 120.000 динари или да одлежи затвор од најмалку 15 дена, а доколку детето е во скутот на совозачот, ќе биде казнет...