Ознака: сообраќајки
Балкан 01.08.23 | 10:11

Грција ќе преземе построги полициски мерки за справување со сообраќајните несреќи на криумчарите со мигранти

Преземање дополнителни построги полициски мерки за справување со зголемениот број сообраќајни несреќи со возила на криумчари со мигранти, кои го прекршуваат законот...

Црна хроника 10.12.22 | 10:07

Утрово две сообраќајки на бул.„Киро Глигоров“

Утрово на бул. „Киро Глигоров“ во близина на ФОН се случиле две сообраќајни несреќи. Според информациите на „Инфомакс“, едната несреќа се случила меѓу патничко возило...

Црна хроника 25.05.22 | 16:37

Малолетник со мопед удрил во полицаец, двајцата се повредени

На 24.05.2022 во 18:05 во СВР Штип било пријавено дека на улица „Маршал Тито“, мопед „априлија“ со струмички регистарски ознаки, управуван од малолетник од Штип, удрил во...

Балкан 03.05.22 | 11:11

Двајца загинати и над 20 повредени во 4 тешки сообраќајки во Косово

Во интервал од само неколку часа, вчера попладне во Косово се случија четири потешки сообраќајни несреќи, во кои животот го загубија две лица, а повеќе од 20 други се повредени...

Црна хроника 25.04.22 | 14:05

Две тешки сообраќајни несреќи на првиот ден од Велигден во Македонија

На 24.04.2022 околу 19.00 часот во Полициската станица Струга било пријавено дека на улица „Маркс Енгелсова“ во Струга се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило...

Црна хроника 10.01.22 | 15:27

Првиот снег донесе три сообраќајки по македонските патишта, една во Скопје

Три сообраќајни несреќи на патните правци од Скопје кон Штип и Велес се пријавени попладнево во полиција, инфромираат од СВР Скопје за „Република“. Од нив две сообраќајни...

Свет 19.11.21 | 20:32

Пандемијата го намали бројот на жртви во сообраќајки во ЕУ

Европската Комисија ги соопшти статистиките за сообраќајна безбедност за 2020 година. Тие бележат пад кој делумно се должи на пандемијата и рестриктивните мерки. Во текот...

Македонија 18.11.21 | 10:45

Дувњак: Нема разлика дали некој убил со нож или поминал на полна линија, а со вакви пресуди се дава впечаток дека човечкиот живот е безвреден

Постојано се повторува при тешки сообраќајни несреќи судството да не реагира соодветно и да изрекува преблаги казни за извршителите, а семејствата се чувствуваат онеправдано. Првата...

Црна хроника 13.08.21 | 13:50

Две потешки сообраќајки кај Тетово, и во двете имало возачи малолетници

Еден малолетник е повреден во сообраќајна незгода во Тетовско во која и вториот учесник е лице со помалку од 18 години. Незгодата се случила на регионалниот пат Тетово-Пирок...

Вести 21.06.21 | 14:06

Мицковски: МВР и министерот се испофалија дека се намалил бројот на жртви во сообраќајки, а 4 души загинаа во една недела

Како МВР и Министерот почнаа да се фалат дека за време на пандемија се намалил бројот на жртви во сообраќајки, 4 души загинаа во една недела – коментира аналитичарот...

Македонија Црна хроника 06.06.21 | 08:02

Лани на патиштата загинале 125 луѓе, се прави мапа на црни точки

На патиштата во Македонија во текот на 2020 година загинале вкупно 125 луѓе. Истовремено, во периодот од јануари до декември минатата година се случиле вкупно 7.223 сообраќајни...

Црна хроника 09.04.21 | 13:02

Седум сообраќајки во половина час зошто сите брзаат да стигнат дома пред полицискиот час

Д-р Маргарета Атанасовска-Трипуновска, специјалист по општа медицина во Итната медицинска помош во Скопје – 194, за „Факултети“ вели дека често укажуваат помош по сообраќајки...

Црна хроника 31.10.20 | 11:42

Прегазени двајца пешаци, и двајцата тешко повредени

Две лица се тешко повредени во две одделни незгоди што се случиле во текот на вчерашото поплане. Во 17.25 часот во СВР Битола било пријавено дека на ул. „Филип Втори Македонски“...

Црна хроника 26.10.20 | 11:38

Ноќва три сообаќајки на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје

Изминатава ноќ пријавени се три сообраќајни незгоди кои се случиле поради животни на автопатотот Гостивар-Тетово-Скопје, информираат од СВР Тетово. Во трите инциденти...

Балкан 06.05.20 | 11:28

Со „ауди“ излетаа во море: Загинаа двајца хрватски спортисти

Голема трагедија во Хрватска се случи во понеделникот во вечерните часови, кога животот во Задар го загубија двајца млади спортисти, Јосип Бепо Кадија и Јосип Бркљачиќ,...

Црна хроника 16.03.20 | 10:52

Турирање мотори, трки и возење многу над дозволеното поради полупразните улици поради коронавирусот

Голем број сообраќајни незгоди, повредени и загинати лица бележи статистиката деновиве, иако е намален интензитетот и на моторизираниот и на немоторизираниот сообраќај...

Црна хроника 02.02.20 | 16:10

Детали за сообраќајката во Пјаченца: На истото кобно место, за десет дена се случиле три несреќи

Македонското Министерство за надворешни работи потврди дека утрово двајца млади македонски граѓани загинале во сообраќајка што се случи во Пјаченца, Италија. Според...

Сервиси 15.01.20 | 09:21

Еден загинат, две лица тешко повредени во сообраќајки во Скопје

Едно лице, сопатник во возило, загинало во сообраќајна несреќа, две лица, сопатник во возило и велосипедист, се здобиле со тешки телесни повреди во вкупно 11 сообраќајни...

Црна хроника 30.11.19 | 11:08

Две сообраќајки за 10 минути: На патот Јурумлери – Долно Лисиче три лица тешко повредени

Синоќа во 21,25 часот било пријавено дека на локалниот пат с.Јурумлери- с.Долно Лисиче се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „форд“ со скопски...

Црна хроника 15.11.19 | 09:24

Четворица повредени во три сообраќајки во Скопје

Четири лица се здобиле со лесни телесни повреди во три од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во пет сообраќајни...