Ознака: СОНК
Македонија 13.05.22 | 08:21

СОНК и МОН на нова преговарачка средба, денеска се очекува конечно решение

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука денеска попладне треба да имаат нова средба на која ќе се разговара...

Македонија 12.05.22 | 18:22

Нова рунда преговори меѓу МТСП и СОНК на 17 мај: Ќе се унапредуват правата на вработените во детска заштита

Денеска министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска оствари средба со претседателот на СОНК, Јаким Неделков, на која присуствуваа и претставници...

Македонија 11.05.22 | 14:05

Не се соопштуваат детали од денешната средба: СОНК и МОН на нови преговори во петок

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука денеска во седиштето на Синдикатот одржаа уште една средба за преговори...

Македонија 11.05.22 | 09:08

СОНК и МОН ги продолжуваат преговорите за отворените прашања

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК и Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги продлжуваат преговорите за усогласување на платите...

Македонија 10.05.22 | 00:12

Ковачевски се надева на договор со СОНК

Во врска со преговорите со Синдикатот за образование, наука и култура и нивните барања, премиерот Ковачевски изрази уверување дека процесот на разговори ќе даде резултат...

Македонија 09.05.22 | 09:09

Нема договор: Продолжуваат преговорите меѓу СОНК и МОН за уште десет дена

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК и Министерството за образование и наука (МОН) на вчерашната онлајн средба се договорија преговорите меѓу...

Македонија 08.05.22 | 19:54

СОНК и Министерствотo не се договорија, продолжуваат преговорите за уште десет дена

Денеска се одржа последната работна средба помеѓу Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование и наука закажана од овластениот...

Македонија 08.05.22 | 15:25

Ковачевски верува дека ќе има договор со СОНК

Има време во кое СОНК и Министерствата за образование и за труд и социјална политика треба да се договорат. Јас верувам дека ќе има договор исто како што верувам дека...

Македонија 08.05.22 | 13:27

СОНК и МОН денеска имаат средба на „зум“, ќе се разговара за платите на наставниците

Последна средба меѓу СОНК и МОН: Ќе има ли договор за повисоки плати на просветарите? Денеска ќе се одржи последната средба меѓу Синдикатот за образование, наука и култура...

Македонија 06.05.22 | 20:57

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон во Собранието за решавање на проблемот на просветните работници, но СДСМ и ДУИ го одбија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски присуствуваше на отворањето на обуката на тема „Јакнење на капацитети на локалните заедници“ во организација на Фондацијата...

Македонија 06.05.22 | 15:39

Нема договор меѓу СОНК и МОН: Ако до понеделник нема спогодба, штрајкот ќе се реактивира

Лидерот на СОНК, Јаким Неделков, кој присуствуваше на третиот состанок помеѓу работните групи на Синдикатот и МОН со посредникот, соопшти денеска дека не е постигнат...

Македонија 06.05.22 | 13:48

Тренчевска: Има придвижување во преговорите меѓу СОНК и МОН и можност за скоро решение

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевкса вели дека има придвижување и позитивни сигнали дека е можно наскоро да биде постигнато решение меѓу СОНК...

Македонија 06.05.22 | 09:47

Продолжуваат преговорите меѓу СОНК и МОН

Во рамки на десетдневниот рок за помирување кој почна минатиот четврток, Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска треба да ги продолжи преговорите...

Македонија 04.05.22 | 18:53

СОНК: Заврши денешната рунда преговори со МОН, за в петок се очекуваат конкретни одговори

Претседателот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) Јаким Неделков, соопшти дека завршила денешната рунда преговори со Министетрството за...

Македонија 03.05.22 | 19:55

Мицкоски: Ги споделувам маките со просветниот кадар, водството на СОНК треба да одговори зошто имаат осцилации во нивното делување

Претседателот на ВМРО-ДПМН, Христијан Мицкоски во „Тема на денот“ во дневникот на Сител истакна дека дава поддршка на наставниот кадар, ги споделува нивните маки за...

Македонија 03.05.22 | 12:23

Митева: Власта да одговори до каде е дијалогот со СОНК

Власта ја исполни својата цел после многубројните притисоци, наставниот кадар започна со настава, но одговор за тоа до каде се преговорите со СОНК се уште нема. Стана...

Македонија 30.04.22 | 09:48

Помирувачот помеѓу СОНК и владата е десна рака на Тренчевска, со оваа измама власта ги понижува наставниците

Помирувачот помеѓу СОНК и владата е десна рака на Тренчевска, ова е измама, власта ги понижува наставниците, обвинуваат од ВМР0-ДПМНЕ. Помирувачот е човек вработен во...

Македонија 29.04.22 | 14:38

Неделков: Вакви протести и упади во просториите на СОНК не личат на просветни работници

Претседателот на Синдикатот на образованието, науката и културата (СОНК) Јаким Неделков вели дека протестите на наставниците имаат за цел да го разбијат единството...

Македонија 29.04.22 | 13:44

Неделков: Попладнево почнуваат преговори меѓу СОНК и МОН, не сме ги прифатиле понудените 12%

Тоа што денеска продолжи наставниот процес не значи дека сме ги прифатиле понудените 12 проценти, рече на денешната прес-конференција претседателот на Синдикатот за...

Македонија 29.04.22 | 10:08

СДСМ: Најважно за децата е да тече образовниот процес

Учениците да бидат во училишните клупи, да следат настава и да тече образованиот процес е најважно за децата, велат од СДСМ. Наставата за учениците започна денеска откако...