Ознака: СОНК
Македонија 24.09.20 | 12:20

СОНК алармира за недостиг на технички средства, од МОН уверуваат на успешен старт на учебната година

Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн...

Македонија 09.07.20 | 13:51

Мицкоски: Очекувам сериозна поддршка од граѓаните за коалицијата „За обнова за Македонија”

Разочараноста е огромна, тенденцијата е да има промени, да дојдат политичари кои нудат надеж, политичари кои што знаат како да се справат со предизвиците, јас сум убеден...

Економија 30.04.20 | 15:25

СОНК во првомајскиот проглас бара почитување на социјалниот дијалог и неотпуштање на работници

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) нема да се приклучи кон прославувањето на Меѓународниот ден на трудот, бидејќи, како што велат, состојбата...

Македонија 08.04.20 | 11:43

СОНК реагира на начинот на кој е донесена уредбата за укинување на надоместоците на плата

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска реагира на начинот на кој е донесена уредбата со која на корисниците на буџетски средства им се...

Економија 23.03.20 | 10:09

Бараат Владата да не го прифати: СОНК не се согласува со предлогот на лидерот на СДСМ за намалување на платите

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) не се согласува со предлогот на СДСМ за намалување на платите на вработените во јавната администрација...

Економија 10.02.20 | 16:48

СОНК реагира на неисполнувањето на договорот за зголемување на платите во високото образование

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска изрази незадоволство од институциите на системот, кои на директен или индиректен начин влијаеле...

Македонија 05.02.20 | 12:01

СОНК: Веднаш преговори за јавниот сектор, државата за некого „мајка“, за некого „маќеа“

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) бара од Министерството за труд и социјална политика (МТПСП) веднаш да се отпочнат преговорите за потпишување...

Македонија 23.01.20 | 15:22

СОНК: МОН не смее да дава предлози за формирање нов универзитетски синдикат

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК реагира во однос на дел од ставовите што вчера ги соопшти Министерството за образование и наука во врска...

Македонија 27.12.19 | 14:18

Потпишана спогодбата за покачување на платите во образованието и науката

Од 1 јануари платите на околу 20.000 вработени во основните училишта и на околу 8.000 во средните училишта, ќе бидат повисоки за 10 отсто, што заедно со покачувањето на платите...

Култура 27.12.19 | 13:50

СОНК в понеделник ќе се изјасни дали го прифаќа колективниот договор за култура

Во понеделник ќе се знае дали Предлог колективниот договор за култура е прифатлив за Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). Претседателот на СОНК, Јаким Неделков...

Култура 23.12.19 | 15:09

СОНК утре ќе го поддржи штрајкот во културата најавен од СКРМ

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на денешната работна средба со претседателите на синдикалните организации од сите установи од културата донесе одлука...

Економија 14.11.19 | 17:19

Mицкоски до наставниците: Заев не ја зголемува вашата плата, Заев ви одзема од Вашата плата која ви е гарантирана со закон

Дозволете ми да ја разобличам лагата која Зоран Заев сака да ви ја сервира, лажно прикажувајќи дека наводно ќе ви ја зголемел платата и тоа сака да го продаде како негова...

Македонија 08.11.19 | 13:22

СОНК попушти пред власта: Наместо 25% покачување, остануваат 10-те понудени од Владата

Десет проценти зголемување на платите за просветните работници од први јануари е договорот што го постигнаа Министерството за образование и СОНК. Одлуката штотуку...

Македонија 08.11.19 | 10:30

СОНК и Адеми уште еднаш ќе се обидат да се договорат

Во Министерството за образование денеска треба да се сретнат министерот Арбер Адеми и претставниците на СОНК, за да разговараат за покачувањето на платите на просветните...

Економија 07.11.19 | 18:17

Ниту „историските“10 % не ги добија, СОНК го стави генералниот штрајк во мирување

СОНК соопшти дека го става генералниот штрајк во мирување, по средбата, која се одржа зад затворени врати, а на која требаше да се донесе одлука за отпочнување на генералниот...

Македонија 05.11.19 | 12:25

Дали училиштата во понеделник ќе останат затворени: Владата денеска нема да разговара за барањата на СОНК

Не се очекува Владата денеска на редовната седница да одлучува за барањето на СОНК за платите во образованието, најави министерот за образование и наука Арбер Адеми. Ние...

Македонија 01.11.19 | 13:52

Неделков: Има напредок, но до конечен договор има уште многу да се работи

Напредокот во преговорите и поместување во позициите кои ги соопшти министерот за образование и наука, Арбер Адеми ги потврди и претседателот на СОНК, Јаким Неделков....

Македонија 01.11.19 | 13:15

Адеми: На добар пат сме да постигнеме решение со СОНК

По завршувањето на денешната средба на СОНК и МОН на која присуствуваше и премиерот Заев, министерот Арбен Адеми, изјави дека се на добар пат да постигнат решение. Адеми...

Македонија 01.11.19 | 13:07

Заев: Блиску сме до решение со СОНК, следната недела владата ќе го донесе буџетот за 2020

Премиерот Зоран Заев, денеска наведе дека Владата има намера следната недела да го усвои буџетот за 2020 година и истакна дека е многу блиску до постигнување на решение...

Македонија 01.11.19 | 12:52

Заев: Се грижиме секое семејство да живее подобро и младите да ни останат дома

Премиерот Зоран Заев денеска пред средбата со СОНК на својот фејсбук профил напиша: Вложувањето во образованието е градење на скапоцен потенцијал и инвестиција во...