Ознака: Сонцето од Кутлеш
Македонија 03.05.21 | 13:25

Власта лута на г.г. Стефан зошто одбива да го тргне знамето со Сонцето од Кутлеш

Високи членови на СДСМ во Владата се лути на поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот г.г. Стефан затоа што не сака да го тргне од своите простории...

Македонија 01.05.21 | 11:31

Власта лута на г.г. Стефан зошто одбива да го тргне знамето со Сонцето од Кутлеш

Високи членови на СДСМ во Владата се лути на поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот г.г. Стефан затоа што не сака да го тргне од своите простории...

Македонија 19.04.21 | 13:12

И Сонцето од Кутлеш да ти било бугарско

Шестнаесеткракото сонце, Сонцето од Кутлеш или Сонцето од Вергина, кое Македонија мора да го струга и брише дури и од шахтите, согласно Договорот од Преспа, кај источниот...

Македонија 01.11.20 | 23:01

Македонски херој: Чичко Симе го нацрта сонцето од Кутлеш, ден по ден го носел материјалот на планината

Долгогодишна желба на чичко Симе, Дедо Живе и Цане, пред неколку дена се остварила. Тие го овековечија сонцето од Кутлеш на камен, со пораката „Македонија вечна“. Сонцето...

Балкан 17.12.19 | 10:58

Сонцето од Кутлеш на официјалниот грб на општина Тузи, каде мнозинството се Албанци

Сонцето од Кутлеш ќе го краси официјалниот грб на Тузи, една од 24 општини во Црна Гора. Како што објави Богдан Илиевски, мнозинството граѓани во општината го сочинува...

Твитови 27.09.19 | 23:20

Пронајдено решение: Еве што ќе стои на шахтите наместо Сонцето од Кутлеш


Фудбал 08.09.19 | 22:13

Жителите на Волино приведени за истакнување на сонцето од Кутлеш, блокирано МВР во Охрид!

Драма пред полициската станица во Охрид каде попладнево се приведени повеќе лица од општината Дебрца. Според информации на Алфа, се работи за жители на селото Волино...

Македонија 30.08.19 | 13:10

Сонцето од Кутлеш е забрането, знамињата на Србија или Албанија не се проблем

Советниците од редовите на ВМРО – ДПМНЕ во Советот на општина Куманово на последната седница на своите лаптоп-компјутери залепија сонциња од Кутлеш, потег кој наиде...

Македонија 24.08.19 | 08:01

Што да правиме со Сонцето од Кутлеш во радовишката црква – ќе го бутнеме под тепих

Соборната црква „Светa Троица“ во Радовиш, осветена е во 2003 г., е еден од најубавите и најбогатите православни храмови на Балканот и пошироко. Црквата има елементи од...

Твитови 17.08.19 | 20:26

И ова ќе го рушите?

Црквата Богородица во Велес. Ќе ја рушите? pic.twitter.com/PwJ4XSjV0H — Sposa Italiana (@tweetoptimistka) August 16, 2019

Македонија 17.08.19 | 19:59

Оригинална маичка на битолчанецот кој бои шахти со Сонцето од Кутлеш

Битолчанецот кој го враќа Сонцето од Кутлеш на шахтите вчера беше гостин во вестите на „Алфа“ облечен во маица со специфична порака. Битолчанецот со контра акција...

Македонија 17.08.19 | 15:15

Битолчанецот со контра акција на владината го вратил Сонцето од Кутлеш на стотина места

Битолчанецот Горан Божиновски, за кого завчера пишувавме дека го враќа Сонцето од Кутлеш на иструганите шахти во градот во акцијатана Владата за отстранување на македонскиот...

Скопје 15.08.19 | 13:01

„Воинот на коњ“ стана хеленски споменик

Започна поставувањето ознаки на спомениците, а се отстранува и Сонцето од Вергина од симболите на јавните институции и на јавните простори, но и од јавните објекти и...

Скопје 14.08.19 | 13:08

Се тргаат шахтите со Сонцето од Кутлеш

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, денеска се отстрануваше од шахтите на улицата „Никола Кљусев“ кај МЕПСО во Скопје. Во понеделникот...

Македонија 14.08.19 | 12:04

Милевски: Грбовите на општините кои го имаат Сонцето од Вергина, треба да бидат променети

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска изјави дека Одлуката на Владата за отстранување на симболот на Сонцето од Вергина е за општините, државните...

Македонија 13.08.19 | 18:30

Владата нареди општините да го отстранат Сонцето на Вергина од сите јавни места

Владата им препорача на единиците на локалната самоуправа да ја почитуваат обврската од член 8 став (3) од Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите...

Македонија 13.08.19 | 15:20

Колозова: Сонцето ништо не ни значи, никогаш не било дел од нашиот фолклор

Во реакција на насловот од грчкиот весник „Катимерини“ – „Македонија го забрани Сонцето од Вергина на јавни простори“, поранешниот почесен конзул на Македонија...

Македонија 12.08.19 | 09:57

Згаснува сонцето од Кутлеш: Oд денес не смее да стои на ниту една институција или јавно место

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од денес не смее да стои на ниту еден споменик, ниту пак институција или јавно место – вака стои...

Македонија 11.08.19 | 21:11

Од утре Сонцето од Кутлеш не смее да стои на ниту еден споменик, институција или јавно место

Симболот на првото знаме на независна Македонија, Сонцето од Кутлеш, од утре не смее да стои на ниту еден споменик, институција или јавно место – вака стои во договореното...

Македонија 12.07.19 | 16:41

Сонцето од Кутлеш ќе зајде по Илинден

По точно еден месец сонцето од Кутлеш, симболот на првото знаме на независна Македонија, повеќе нема да може да се види во јавна употреба, затоа што дотогаш ќе биде отстpaнето...