Ознака: Солунска глава
Црна хроника 05.04.19 | 13:51

Откриена причината за падот на авионот кај Солунска Глава

Силниот ветер бил причина за уривањето на авионот кај Солунска Глава при што животот го загубија сите четири члена на семејство Бошнакови. Ова денеска го даде како одговор...

Балкан 05.04.19 | 08:37

„Цесната“ паѓала како камен и се распарчила

Авионот „цесна” на бугарскиот бизнисмен Георги Бошнаков, во кој загина со семејството, паднал како камен, пренесуваат бугарските медиуми изјави од извори блиски на...

Црна хроника 04.04.19 | 18:35

Очевидци за авионската несреќа кај Солунска Глава: „Времето беше лошо, авионот високо леташе“

Семејство од Бугарија, мајка, татко и две ќерки, загина при авионска несреќа во планински предел кај Солунска глава. Малиот авион „Цесна“ се урна недалеку од Скопје...

Црна хроника 04.04.19 | 14:54

Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина

Телата на мајката и двете ќерки целосно изгореле во трагедијата која завчера се случи на Солунска глава, а телото на таткото, односно пилотот што го управуваше авионот...

Црна хроника 04.04.19 | 14:08

Почнува истрага за несреќата: Авионот кој падна кај Солунска Глава немал црна кутија

Почнува истрагата за авионската несреќа што се случи кај Солунска Глава. Се формира специјална комисија во која ќе учествуваат домашни и странски експерти. Истражителот...

Црна хроника 03.04.19 | 13:12

Видеоснимка од остатоците од „цесната“ што се урна кај Солунска Глава

Министерството за внатрешни работи информира дека четворицата патници од авионот, што вчера полета од Охрид за Софија, а се урна во близина на Солунска Глава, се починати. Припадниците...

Црна хроника 03.04.19 | 12:47

Објавена аудиоснимка од разговорот помеѓу Бошнаков и македонските контролори

Двајца обвинители вршат увид на авионот Цесна, кој вчера се урна кај Солунска Глава, заедно со екипи на Министерството за внатрешни работи и судска медицина обидувајќи...

Црна хроника 03.04.19 | 11:44

Контролорите: Пилотот јави дека е турбулентно и го снема од радар

Пилотска грешка или проблем со моторот е причината за трагедијата на семејството Бошнаков, кое загина вчера кога авионот во кој се превезувало од Охрид до Софија се...

Црна хроника 02.04.19 | 22:01

Поради невреме завршува потрагата по загинатите Бугари

Бугарските државјани Георги Бошнаков, неговата сопруга Калина и двете ќерки загинаа во авионската несреќа што попладнево се случи кај Солунска Глава, објавија дел...

Црна хроника 02.04.19 | 21:22

Познат идентитетот на жртвите од авионската несреќа кај Солунска Глава

Две девојки на возраст од 14 и 18 години и двајца возрасни го загубија животот во авионската несреќа што попладнево се случи на околу 5 километри северозападно од Солунска...

Црна хроника 02.04.19 | 20:08

Пронајдени се телата на загинатите патници од авионот

Малиот авион од типот Цесна П210Н кој попладнево беше изгубен од радарскиот систем се урнал кај Солунска Глава, каде и исчезнал од системот. Остатоците од авионот се пронајдени,...

Црна хроника 02.04.19 | 19:58

Познат олигарх од Бугарија со семејството загина при падот на авионот?

Познат олигарх со семејството биле во авионот кој се сруши попладневно на северната страна на Солунска Глава, над селото Пуста Брезница, се дознава неофицијално. Во...

Црна хроника 02.04.19 | 19:46

Детали за паднатиот авион: Два полициски хеликоптери биле во потрага по „цесната“

Мал воздухоплов од типот Цесна П210Н кој летал од Охрид за Софија попладнево во 16:16 часот е изгубен од радарскиот систем на контролата за летање. Контактот е изгубен западно...

Црна хроника 02.04.19 | 19:33

Семејство од Бугарија со две деца загинаа при падот на авионот кај Солунска Глава

Татко, мајка и две деца загинале попладнево при падот на малиот авион „цесна” некаде околу врвот Солунска Глава во Македонија. Авионот бил со германски регистрации....

Црна хроника 02.04.19 | 19:05

Четворица бугарски патници се во авионот исчезнат над Солунска Глава

Во авионот кој во 16 часот и 18 минути е изгубен од контакр е авион од типот Цесна кој попладнево полетал од Охрид за Софија. Според Управата за цивилна воздушна пловидба...

Црна хроника 02.04.19 | 18:26

Исчезна мал авион кај Солунска Глава

Попладнево од радарите исчезнал мал авион над врвот Солунска Глава, објави „МКД.мк“. Според порталот, авионот полетал од аеродромот во Охрид, а не се знае колку лица...