Ознака: Сојуз на стопански комори
Црна хроника 25.02.22 | 13:52

Запален автомобилот на директорка од ССК, раководството откри со какви смртни закани се соочуваат

Раководството на Сојузот на стопански комори (ССК) се соочува со закани и притисоци околу функционирањето, во изминатите два месеца упатувани преку телефон и писма,...

Економија 22.12.21 | 14:37

Владиниот портпарол контра ставот на ССК: Минималната плата од 18.000 денари има за цел проширување на работничките права

Портпаролот на Владата, Мухамед Хоџа, на прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање за ставот на Сојузот на стопански комори дека мерката е популистичка и...

Економија 22.12.21 | 14:05

Сојуз на стопански комори: Зголемување на минимална плата во моментов е како со масло да гасите оган

Сојуз на стопанската комора не се согласува со владиниот план за зголемување на мининалната плата на 18 илјади денари. Тие денеска на прес конференција предупредија...

Економија 18.11.21 | 09:13

ССК со демант на Филипче: Сосема неточно дека сме барале задолжителна вакцинација за приватниот сектор

Вчерашната изјава на министерот за здравство Венко Филипче дека Сојузот барал да се воведе задолжителна вакцинација и за вработените во приватниот сектор е целосно...

Економија 29.09.21 | 11:22

Сојуз на стопански комори: Да се продолжи грејс периодот за Ковид 3 за да се одржи ликвидноста на претпријатијата

Сојузот на стопански комори на Македонија соопши дека е неопходно да се донесе одлука за продолжување на грејс периодот за враќањето на кредитите од кредитната линија...

Економија 19.08.21 | 12:38

Сојуз на стопански комори: Новите марки за заштита од Ковид-19 се неспроведливи, треба да се прецизираат

Сојузот на стопански комори (ССК) смета дека со новите мерки за заштита од ширење на КОВИД кои вчера стапија во сила, се предизвикуваат дополнителни проблеми поради...