Ознака: софтвер
Македонија 05.11.20 | 11:23

Осомничени 4 члена од ДИК и газда на компјутерската фирма за набавка на софтверот што падна на денот на изборите

По спроведена севкупна предистражна постапка, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување, при вршење...

Македонија 28.07.20 | 11:04

Oбвинителство влезе во ДИК и го одзеде софтверот од изборите

По наредба на судија на претходна постапка, Обвинителството за организиран криминал и корупција со асистенција на Одделот за организиран криминал во МВР утринава рано...

Македонија 17.07.20 | 19:08

Антикорупционерите ќе ја истражуваат набавката на софтверот во ДИК

Антикорупциска отвараат истрага за набавката на софтверот која била направена во четири очи, потврдуваат од комисијата во изјава за тв24. ДИК два пати склучила договор...

Македонија 16.07.20 | 14:42

„ДУНА“: Нашата апликација е беспрекорна, но страницатата на ДИК беше нападната преку софтверски тероризам со сили од повеќе странски држави

Апликацијата поврзана со изборниот процес функционира најнормално, но страницата на Државната изборна комисија беше цел на хакерски напад, информираа денеска од компанијата...

Македонија 03.07.20 | 19:40

Предизборно владата троши милиони евра за набавка на софтверски лиценци

Владата предводена од СДСМ не престанува со недомаќинското трошење на средствата на граѓаните. И покрај сите укажувања на стручната јавност и на експертите, се објавуваат...