Ознака: социјални мрежи
Естрада 04.10.22 | 10:12

Сара Мишел-Гелар: Не им дозволуваме на децата да користат Фејсбук

Сара Мишел-Гелар, можеби најпозната по хорор-хитовите од предминатото десетлетие, во интервју за порталот „Јаху“ говореше за предизвиците со коишто се соочува како...

Калеидоскоп 22.08.22 | 10:10

Паузата од социјалните мрежи носи повеќе придобивки за психичкото здравје

Долг е списокот на познати личности кои направија долга пауза од социјалните мрежи последниве години, вклучувајќи ги Ед Ширан, Бритни Спирс, Мајли Сајрус, Селена Гомез...

Црна хроника 04.04.22 | 10:28

И МВР потсетува дека се следат сите коментари на одобрување или оправдување воени злосторства

Министерството за внатрешни работи соопшти дека заедно со Јавното обвинителство интензивно ги следат сите изјави и коментари на социјалните медиуми поврзани со случувањата...

Црна хроника 04.04.22 | 10:15

Внимавајте што пишувате: Одобрување или оправдување на воени злосторства на социјалните мрежи е кривично дело, потсетува ЈО

Јавното обвинителство и Министерството за внатрешни работи интензивно ги следат сите изјави и коментари на социјалните медиуми поврзани со случувањата во Украина. Од...

Свет 03.03.22 | 08:27

САД обвинуваат: Русија блокира медиуми и социјалните мрежи

Соединетите Американски Држави ја обвинија Русија дека почнала „целосна војна против слободата на медиумите и вистината“ со блокирање на независни медиуми и спречување...

Балкан 02.03.22 | 10:26

Уапсени 14 педофили во Белград, преку социјалните мрежи разменувале експлицитни фотографии од деца

Во продолжение на акцијата „Армагедон“ уапсени се 14 лица осомничени дека сториле кривични дела во кои жртви се деца, пренесуваат српските медиуми. Станува збор за...

Технологија 29.01.22 | 08:47

Измамите на социјалните мрежи се во пораст

Само лани, според американската Федерална трговска комисија – ФТЦ, повеќе од 95.000 луѓе изгубиле вкупно 770 милиони долари поради измамниците. Тоа е повеќе од двојно повеќе...

Свет 11.12.21 | 15:55

За Ердоган социјалните мрежи се меѓу главните закани за демократијата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ги опиша социјалните мрежи како една од главните закани за демократијата. Неговата влада планира да воведе закони...

Свет 25.10.21 | 10:35

Родителите во Австралија ќе мора да дадат дозвола за нивните деца да бидат на социјалните мрежи

Австралија планира да воведе одредба со која се бара родителите да дадат согласност за користење на социјалните мрежи од лицата помлади од 16 години. Според објавениот...

Свет 11.10.21 | 11:38

Истражување: Негативните објави на социјалните мрежи многу почесто стануваат вирални во однос на позитивните

Истражување спроведено во Велика Британија, покажува дека е многу поверојатно дека политичките објави на социјалните медиуми ќе станат вирални доколку во нив се критикуваат...

Свет 17.07.21 | 08:42

Социјалните мрежи „убиваат луѓе” со дезинформации за вакцините

Големите оператори на социјалните мрежи што шират дезинформации за вакцините „убиваат луѓе”, обвини американскиот претседател Џо Бајден. Тие убиваат луѓе. Единствената...

Македонија 29.05.21 | 17:52

Член на СДСМ призна дека нивни „ботови“ роварат на социјалните мрежи за да ја спасат власта од критики

Oна што сите го знаеја конечно доби и потврда. СДСМ има целосна контрола врз социјалните мрежи. Нивен член, Митко Караиванов од Општинската оганизација во Босилово кој...

Свет 05.05.21 | 20:42

Трамп не може да се врати на социјалните мрежи: Постапките на Фејсбук, Твитер и Гугл се тотален срам

Она што го направија Фејсбук, Твитер и Гугл е тотален срам и срам за нашата земја, рече Трамп обвинувајќи ги овие компании за кршење на неговите права за слобода на говорот. Овие...

Свет 03.05.21 | 19:39

На 5 мај Фејсбук одлучува: Ќе се врати ли Трамп на социјалните мрежи?

Надзорниот одбор на Фејсбук на Твитер објави дека ќе ја објави конечната одлука на 5 мај за суспендирањето на профилите на поранешниот американски претседател Доналд...

Свет 11.04.21 | 11:16

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на социјалната мрежа „Клубхаус“

Непознати хакери ги објавиле податоците на 1,3 милиони корисници на социјалната мрежа „Клубхаус“ Како што објави интернет порталот „СајберЊуз“, информацијата се...

Фудбал 10.04.21 | 07:40

Тренерoт на ВБА бара масовен бојкот на социјалните мрежи како мерка против расизмот

Тренерот на премиерлигашот Вест Бромвич Албион, Сем Алардајс, предложи масовен бојкот на социјалните мрежи поради зачестените објави со расистичка содржина. Алардајс...

Македонија 26.03.21 | 21:34

„Моќен настап“: Твитер преплавен со коментари за интервјуто на Мицкоски

По гостувањето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија, на социјалната мрежа „Твитер“ се огласија голем...

Свет 22.03.21 | 08:43

Ќе прави своја платформа: Трамп се враќа на социјалните мрежи

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кому од јануари му е забранет пристап до „Твитер“, за три месеци ќе се врати на социјалните мрежи со своја платформа. Мислам...

Македонија 22.02.21 | 19:54

Нас починати од болници ни бегаа, не па Сашо Мијалков

На социјалните мрежи се поголем е бројот на коментари и  потсмев на сметка на бегството на Сашо Мијалков и неспособноста на надлежните.

Црна хроника 09.02.21 | 19:24

Жена од Неготино креирала 60 лажни профили на свои сограѓани, откриена со помош на една од жртвите

Јас во мојот живот никогаш не сум користела социјални мрежи, немам профил ниту на една платформа. Едноставно, така функционирам и немам потреба од отворање на социјален...