Ознака: социјална помош
Македонија 23.02.21 | 15:55

Во помалку од една година уште 5.500 семејства станале корисници на социјална помош

За околу 5.500 семејства се зголемила бројката на корисници на гарантиран минимален доход или таканаречена социјална помош од почетокот на пандемијата до крајот на минатата...

Економија 02.12.20 | 12:35

Почнува исплата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека од утре почнува исплатата на Гарантираната минимална помош – ГМП за ноември годинава. Со цел да се...

Балкан 09.11.20 | 13:39

Србинка во Австрија криела дека е мажена за да земе социјална помош од речиси 50.000 евра

Државјанка на Австрија со српско потекло (28) е осудена на 16 месеци условен затвор затоа што излажала во образецот за примање социјална помош дека е невенчана и на тој...

Македонија 06.11.20 | 09:14

Од денес започнува исплатата на социјалната помош за октомври

Министерството за труд и социјална политика информира дека од денес започнува исплатата на правата од социјална заштита за октомври 2020 година: • Гарантирана минимална...

Македонија 02.09.20 | 09:13

Од денеска исплата на социјалната и детската заштита, во три групи

Министерството за труд и социјална политика информира дека од денеска, 2 септември 2020 година започнува исплатата на правата од социјална и детска заштита за месец август...

Економија 13.08.20 | 18:04

Корисниците на социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Од Министерството за труд и социјална политика соопштија дека клиентите на „Еуростандард банка“, кои имаат парични права од социјална и детска заштита и згрижувачките...

Економија 04.08.20 | 14:20

Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денеска, во три групи

Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на паричните права од социјална и детска заштита за месец јули. Почнувајќи од денеска...

Македонија 28.07.20 | 21:30

МТСП до 3 август треба да ги достави податоците за корисниците на социјални права до банките

Владата денеска на седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на парични права од социјална заштита за јули 2020 година, и го задолжи Министерството за труд...

Сервиси 30.05.20 | 11:59

Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од вторник, во три групи

Паричните права од социјална и детска заштита за месец мај ќе бидат предвреме исплатени, соопшто Министерството за труд и социјална политика, кое ги известува корисниците...

Македонија 02.05.20 | 10:47

Од понеделник етапна исплата на паричната помош од социјална и детска заштита на шалтерите на банките

Министерството за труд и социјална политика почнувајќи од понеделник ќе се врши етапна исплата на паричната помош на шалтерите на банките за корисниците на права на...

Свет 24.01.20 | 10:04

Италијанец кој имал луксузна вила и „ферари“ илегално користел социјална помош

Италијанската полиција соопшти дека на дело фатила 237 лица кои го мамеле системот за социјална заштита, меѓу кои имало и еден човек кој поседувал луксузна вила и Ферари. Даночната...

Економија 14.09.19 | 20:57

Советникот на Заев Забрчанец: Парите се кај граѓаните!

Парите кај граѓаните – исполнето!, вели советникот на Зоран Заев и партиски функционер, Марјан Забрчанец, додавајќи дека на повеќе од година дена до истекот на мандатот,...

Економија 28.05.19 | 21:42

Социјалната помош ќе се укинува ако две лица од семејството по двапати одбијат работа

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска во вечерашното гостување на телевизија „Телма“ ја објаснуваше новата социјална реформа и мерките кои произлегуваат...