Ознака: собраниска седница
Македонија 27.08.19 | 12:47

Законот за јавното обвинителство ќе се носи по скратена постапка

Собранието денеска одлучи да се носи по скратена постапка Предлог-законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на Специјалното јавно обвинителство....

Македонија 27.08.19 | 12:10

Утврдена потребата од донесување на Законот за јавно обвинителство

Собранието денеска ја утврди потребата од донесување по скратена постапка на Предлог-законот за јавно обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на Специјалното...

Македонија 29.05.19 | 08:11

Одземање на мандатот на Груевски, па оставка на Богоевски

Мандатот на пратеникот Никола Груевски денеска е повторно на дневен ред на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања. Павле Богоевски, претседателот...

Македонија 24.04.19 | 08:53

Законите што не ги потпиша Иванов пред пратениците

Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи 95. седница, на чиј дневен ред ќе бидат еден дел од законите кои ги врати претседателот Ѓорге Иванов. Пратениците...

Македонија 25.02.19 | 11:33

Oдложени двете пленарни седници, oд Собрание не ги наведуваат причините

Од Собранието информираат дека се одложуваат за денеска закажаните 86. и 88. седница, но не ги наведуваат причините. На продолжението на 86-та седница требаше да расправа...

Македонија 25.02.19 | 08:50

Две собраниски седници, интерпелација на Спасовски и закони од економијата и судството

Републичкото Собрание денеска на продолжение на 86-та седница треба да расправа за интерпелација за работата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на...

Македонија 17.01.19 | 10:21

Законот за спречување на корупцијата по итна постапка на собраниска седница

Пратениците, во рамки на 80. седница, што ќе почне во 16 часот ќе расправаат по Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси во скратена постапка, со...