Ознака: собраниска седница
Македонија 15.02.20 | 07:53

Собранието ќе ја продолжи расправата за Законот за ЈО во 13 часот

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа 135. седница  за денеска во 13 часот. На дневен ред освен Предлог-законот за ЈО е и Предлог-законот за изменување и дополнување...

Македонија 13.02.20 | 08:33

Седници на три собраниски комисии

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за финансирање и буџет, за труд и социјална политика и Законодавно-правната комисија. Комисијата за финансирање и...

Македонија 27.01.20 | 08:43

Собранието ќе одржи две седници

Собранието денеска треба да ги одржи продолженијата на 126-тата и 130-тата собраниска седница на чиј дневен ред се повеќе законски решенија по скратена постапка. Пратениците...

Македонија 03.01.20 | 18:13

101 пратеник гласаа за техничката влада на Оливер Спасовски

Собранието на Република Македонија со 101 глас „за“ i без воздржани и против ја избра новата техничка влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни...

Македонија 03.01.20 | 16:14

Пленарната седница за избор на техничката влада закажана за 16 и 30 часот

Собранието на Република Северна Македонија во 16:30 часот треба да ја започна седницата за избор на новата техничка влада, која треба да ги организира предвремените парламентарни...

Македонија 25.12.19 | 19:13

Собранието изгласа неколку директори

Собранието попладнево во рамки на 126. седница изгласа повеќе закони за кои расправата беше завршена. Пратениците со 55 гласа „за“, десет „против“ и без воздржани ја...

Македонија 18.12.19 | 08:08

Почнува расправата за илјадниците амандмани за измените на Изборниот законик

Во Собранието за денеска е закажана седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на која треба да почне амандманската расправа за предлог-измените...

Македонија 11.12.19 | 08:29

Автентичното толкување за помилувањето на собраниска седница

Собранието денеска ќе ја одржи 123. седница на која на дневен ред се 57 точки, а како последна е Барањето за давање автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување,...

Македонија 21.11.19 | 08:26

Продолжува собраниската расправа за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Пратениците во Собранието денеска ќе ја продолжат 116. седница на која се расправа по Предлог-законот за гаранција од државата за  Договор за заем од 179 милиони долари...

Македонија 20.11.19 | 09:20

Собранието ќе расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот...

Македонија 22.10.19 | 08:55

Измените на Законот за данок на добивка на собраниска седница

Собранието денеска треба да ја продолжи 114. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за изменување на Законот за данок на добивка, по скратена постапка, поднесен од...

Македонија 21.10.19 | 08:19

Законите за стечајците и за класифицирани информации пред Собранието

Собранието на Република Северна Македонија денеска треба да ја продолжи 114. седница на која се останати за разгледување уште неколку предлог-законски решенија. На дневен...

Македонија 18.10.19 | 10:11

Одложена собраниската седница

Четвртото продолжение на 114.седница на Собранието на Република Северна Македонија што требаше да се одржи денеска е одложено за понеделник. На оваа седница требаше...

Македонија 18.10.19 | 10:01

Законот за стечајци денеска пред пратениците

Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе го одржи четвртото продолжение на 114.седница во рамки на која ќе расправа за дополнетите предлог – закони за...

Македонија 14.09.19 | 14:05

Во живо: Собранието ќе гласа за разрешување на Катица Јанева

Собранието ја започна 112. седница со единствена точка на дневен ред разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор и осомничена за случајот...

Македонија 13.09.19 | 12:22

Сè уште нема седница за разрешување на Јанева, ниту нова средба за законот за ЈО

Во Собранието сè уште нема најава кога ќе се одржи седницата за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор за случајот „Рекет“....

Македонија 11.09.19 | 13:47

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Со 58 гласови пртоив, од кои мнозинството пратеници од СДСМ и ДУИ, на денешната собраниска седница беше отфрлен предлогот од координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 31.08.19 | 14:24

Кирацовски: Дај престанете веќе, „Рекет“ па „Рекет“!

Дај престанете еднаш веќе со таа афера. „Рекет“ па „Рекет“! Јас ќе ви кажам дека првпат борбата против корупцијата во оваа држава почнува од страна на првиот човек...

Македонија 31.08.19 | 14:15

Никако да сфатите дека сте на власт веќе трета година, а за секој неуспех ја обвинувате ВМРО – ДПМНЕ

Лажни и апсолутно неточни се податоците со кои се обидувате да ги манипулирате граѓаните за финансиската состојба на државата, буџетот е во одлична кондииција, а солвентноста...

Македонија 27.08.19 | 13:14

Дескоска има план Б ако нема 2/3 мнозинство за Законот за ЈО

Во случај 80 пратеници да не гласаат за донесување на Законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО, владата решенијата за СЈО ќе ги решава преку...