Ознака: снежна бура
05.02.22 | 08:17

Снежна бура остави околу 20 сојузни држави без струја во САД

Неповолните временски услови кои вчера ги погодија централните делови на Соединетите Американски Држави, стигнаа и до сојузните држави на североистокот на земјата. Во...

04.02.22 | 12:38

Снежна бура во САД, над 200 илјади домаќинства без струја

Големата зимска бура, која погоди милиони Американци, донесе леден дожд и снег во централниот дел на САД, додека авиокомпаниите откажаа илјадници летови. Властите ги...

31.01.22 | 16:55

Поради зимска бура во североисточниот дел на САД, откажани повеќе од 1.400 лета

Повеќе од 1.400 лета во Соединетите Американски Држави беа откажани во неделата откако еден ден претходно зимска бура го погоди североисточниот дел на САД, поради што...

29.11.21 | 15:05

Снежна бура зароби 60 гости во кафуле: „Тука сме три ноќи, не сакаме да заминеме!“

Повеќе од 60 луѓе во петокот навечер останаа заробени во британскиот паб во „Тан Хил Ин“ во планинската област Јоркшир Дејлс, откако хотелот беше навеан со околу три...

21.03.21 | 23:05

Три лавини во близина на Бигорскиот манастир – едно лице повредено

Градоначалникот на Маврово и Ростуше Медат Куртовски на својот Фејсбук профил информира дека вечерва во близина на бензиската пумпа кај Бигорскиот манастир паднале...

13.02.21 | 10:02

Снегот никогаш не ги изненадил московските комуналци

Силна снежна бура денеска ја погоди Москва, и повеќе од 60.000 комуналци и 13.500 возила со специјална опрема дење и ноќе ги чистат улиците и носат снег на места каде што се топи,...

07.02.21 | 15:19

Снежна бура: Германија завеана

Снежна бура со силен ветер ги погоди денеска северот и западот на Германија и доведе до стотици сообраќајни несреќи и застој во железничкиот сообраќај. Полицијата соопшти...

07.02.21 | 09:30

Зимата ќе си ги покаже забите: Mетеоролози ја најавуваат ледената снежна бура „Дарси“

Британските метеоролози најавија пристигнување на ледена снежна бура „Дарси“, која викендов ќе го погоди југоистокот на Англија со снег и до 30 сантиметри и леден воздушен...

06.02.21 | 20:05

Во Холандија нема да се игра фудбал, се чека снежна бура

Одложени се сите четири натпревари во холандската Прва лига закажани за утре поради најавите на метеоролозите за обилни врнежи од снег во целата земја, соопшти попладнево...

09.01.21 | 22:54

Зима каква што не памети Шпанија: Мадрид не видел олку снег 58 години

Снежната бура Филомена ја парализира Шпанија. Оваа јужноевропска земја не видела олку снег од 1971 година, точно 50 години. Државната метеоролошка агенција соопшти дека...

08.01.19 | 18:38

Невремето во Европа однесе 12 жртви

Зимското невреме ширум Европа продолжи и денеска со тешки последици, а во последните седум дена во несреќи поврзани со невремето загинале 12 луѓе. Стотици луѓе во алпските...

07.01.19 | 13:57

Најмалку шестмина загинати во невремето во Европа

Најмалку шест лица загинаа како последица на лошите временски услови во Германија, Австрија и Швајцарија, а властите во тие земји денеска предупредија на ризик од лавина...

29.12.18 | 19:37

Шест лица загинаа во снежната бура која ги погоди САД

Најмалку шест луѓе загинаа во невреме кое ги зафати САД, каде снежна бура, силен ветер и дожд го пореметија сообраќајот, што е вообичаен за овој период од годината, пренесуваат...

26.12.18 | 15:40

Снежна бура однесе три животи

Снежна бура ја зафати Турција, при што три лица загинаа во сообраќајни несреќи. Дополнително 55 луѓе се повредени во две автобуски несреќи во централна Турција и Анкара,...

26.12.18 | 12:48

Снежна бура во Турција, три лица загинаа во сообраќајни несреќи

Најмалку три лица загинаа, а 55 се повредени во две автобуски несреќи во Кирсехуир, Централна Турција и во Анкара, кои се погодени од обилни снежни врнежи. Во автобуската...