Ознака: смртност
Македонија 27.11.20 | 13:14

Фактите ги демантираат изговорите на Филипче: Македонија изби на прво место во светот по смртноста

Македонија денеска е прва во светот по бројот на смртни случаи во последната недела покажува светската статистика. Со овие факти професорот Дејан Трајковски од Битолскиот...

Македонија 24.11.20 | 08:46

Македонија е осма во Европа по бројот на смртност од ковид-19 на еден милион жители!

Со вчерашните 35 смртни случаи како последица од компликации од ковид-19, во Македонија досега, од почетокот на пандемијата починаа вкупно 1.546 пациенти. За голема жал Македонија...

Македонија 20.11.20 | 22:19

Во Македонија највисока стапка на смртност во регионот: Последнава недела во земјава умирал по еден човек на секој саат

По високата стапка на смртност во Македонија од 2,8 % која е највисока од земјите во регионот, последнава недела во земјава умирал по еден човек на секој саат време, амализира...

Македонија 18.11.20 | 14:17

За повеќе од 35 отсто е зголемена смртноста од ковид-19 во однос на минатата недела, според Извештајот на ИЈЗ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 9 до 15 ноември 2020 годинава тестирани се вкупно 20.980 материјали во лабораториите во кои се спроведува...

Македонија 11.11.20 | 22:35

Милошоски: Се наоѓаме на високото 5то место од 33 европски земји, по стапката на смртност од Ковид19, време е за оставки

Македонија, за жал, во последниве две недели се наоѓа на високото 5то место од вкупно 33 европски земји, по стапката на смртност од Ковид19 на 100.000 жители. Трагедија за многу...

Свет 11.11.20 | 09:01

Во Европа починати над 300.000 лица од ковид-19

Низ цела Европа веќе има над 300 илјади смртни случаи како последица од коронавирусот, покажуваат податоците до кои дојдоа британските медиуми. Според нив, иако во Европа...

Македонија 09.11.20 | 09:03

Заев стана убиец на својот народ, неговата неспособност убива

Заев стана убиец на својот народ, неговата неспособност убива. Тој предводи Влада која прави геноцид врз својот народ, преку бруталната неспособност каде ништо не е...

Македонија 06.11.20 | 08:46

Филипче и Заев се опасност број еден за здравјето на граѓаните

Венко Филипче и Зоран Заев се опасност број еден за здравјето на граѓаните. Во последното деноноќие починаа 13 лица, а рекорни 1.275 лица се заразени. Македонија со Филипче...

Македонија 28.10.20 | 11:50

По заслуга на владините мерки, Македонија прва во светот по смртност и заболени од ковид-19

Бројката на новозаболени и починати од ковид-19 во Македонија рапидно расте без да се спречи. Мерките кои што ги најавуваше министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата...

Македонија 26.10.20 | 14:04

Вчера во Македонија починале 10 пати повеќе луѓе на еден милион жители од повеќето земји во регионот

„Венко Филипче, ниту пи-ар агенцијата нема идеја како да ги оправда твоите погрешни политики. Театрални настапи не поминуваат, прес конференции веќе нема, сведен си...

Македонија 28.09.20 | 20:00

За Филипче се е под контрола, иако двамилионска Македонија има 729 смртни случаи, а четиримилионска Хрватска 270

Бројот на смртни случаи од корона вирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече вечерва министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето...

Македонија 22.09.20 | 21:58

Марковски: Неправењето скрининг кај децата многу ќе нѐ чини во следниот период, загрижувачка е смртноста во Македонија

Професорот доктор инфектолог Вело Марковски, во гостување во Дневникот на Сител телевизија, истакна дека недостатокот од скрининг кај децата ќе не чини многу во наредниот...

Здравје 08.09.20 | 17:00

Македонија на дното на скалата земји со најштетни последици по здравјето од загадувањето

Последниот извештај на Европската агенција за животна средина, ЕЕА, покажува дека аерозагадувањето и натаму претставува најголема еколошка опасност по здравјето,...

Македонија 17.08.20 | 13:11

Македонија на европскиот врв според смртноста од корона вирусот

Македонија и натаму го држи европскиот врв според смртноста која ја предизвикува коронавирусот. Според последните податоци, во цела Европа само Црна Гора која има нешто...

Македонија 02.07.20 | 14:11

Македонија втора по смртност од коронавирусот во Европа

Македонија останува на врвот во Европа по бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот. Според последната статистика од вчера само во Велика Британија има...

Македонија 13.06.20 | 18:27

Џон Хопкинс: Македонија со катастрофален индекс на смртност од Ковид19

Според анализата на еден од водечките светски универзитети Џон Хопкинс од Вашингтон Македонија има катастрофален индекс на смртност во однос на сите свои соседи но...

Македонија 03.06.20 | 11:55

Филипче: Смртноста не е најголема во регионот, професионално ја водиме работата

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека смртноста во Македонија од ковид-19 не е најголема во регионот и тие професионално ја водат работата. На прашањето дали...

Свет 21.05.20 | 08:57

Шведска забележа највисока стапка на смртност во Европа

Шведска, која се определи за поблаги мерки во борбата против коронавирусот, во однос на сите други европски земји, во изминатите седум дена има најголем број смртни...

Македонија 29.04.20 | 09:37

Македонците најмногу умираат од ковид-19 во регионот! Ќе преземе некој нешто, или добро е вака?

Со вкупно 71 починат од болеста ковид-19, односно со 34 починати на 1 милион жители, Македонија е апсолутен неславен шампион во регионот Западен Балкан и во споредба со сите...

Македонија 27.04.20 | 09:58

Трети по смртност, долу на листата на направени тестови

Споредено со останатите земји од регионот, каде се наоѓа Македонија на листата на починати и заразени од коронавирус, но и досега направените тестови. Статистиката...