Ознака: смртност
Здравје 06.04.22 | 10:14

СЗО: Минатата недела смртноста од ковид-19 опаднала за 43 отсто

Над десет милиони лица се заразени со коронавирус минатата недела, а починале над 26.000, соопшти Светската здравствена организација. СЗО наведува дека во минатата недела...

Македонија 14.03.22 | 11:43

Македонија на второ место во светот по одвишна смртност според податоците од ДЗС?!

Според податоците од билтенот бр. 02/2022 на Државниот завод за статистика (ДЗС) пресметана е одвишната смртност, над очекуваната сезонска смртност по месеци, пишува...

Здравје 01.03.22 | 08:43

Смртноста од ковид-19 е намалена за 45,6 отсто во однос на минатата недела, заразеноста опадна за 39,5 проценти

Смртноста од ковид-19 е намалена за 45,6 отсто во однос на минатата недела, a заразеноста со болеста опадна за 39,5 проценти, покажува последниот извештај на Инстутотот за...

Здравје 17.02.22 | 15:33

Д-р Петличковски: Зголемената смртност од ковид не е поради непочитување на протоколите, таа се должи на нашето запоставено здравје

Во ниеден контекст не можам да кажам дека зголемената смртност од Ковид-19 е резултат на непочитување на протоколите. Мислам дека голем дел на високата смртност се должи...

Свет 17.02.22 | 11:51

ОН: Повеќе смртни случаи поради загадена животна средина, отколку од Ковид-19

Загадувањето на животната средина предизвикува поголем број смртни случаи во светот, отколку Ковид-19, се наведува во новиот извештај на Обединетите нации. Специјалниот...

Свет 16.02.22 | 10:51

Во Јапонија рекордна смртност на пациентите со Ковид-19

Во изминатите 24 часа во Јапонија регистриран е најголем број на смртни случаи од последици од Ковид-19 од почетокот на пандемијата. Јапонските здравствени власти соопштија...

Македонија 06.02.22 | 16:17

Сме биле нездрав народ: Македонија црн рекордер со 89 жртви од ковид на милион жители

Македонија бележи висок број на смртни случаи споредено со многу земји во регионот. Последните официјални податоци покажуваат дека во последните 10 дена во просек на...

Здравје 02.02.22 | 12:30

ИЈЗ: Се зголемува смртноста од Ковид- над 1.500 пациенти се разболеле по вторпат, 17 по третпат

Во текот на минатата недела вкупно се пријавени 1.558 реинфекции, скоро идентично во однос на претходната недела. Заклучно со 30.01.2022 вкупно се регистрирани 6.494 реинфекции...

Здравје 26.01.22 | 15:51

Д-р Пановски: Смртоноста од ковид во болниците во Македонија е далеку прва во светот

Д-р Никола Пановски вели дека омикрон варијантата тешко дека некој ќе ја избегне, но болеста полесно поминува кај оние кои веќе прележале ковид и кои се вакцинирале...

Психологија 18.01.22 | 14:42

Разводот доведува до болести и зголемена смртност кај мажите, кај жените го нема тој ефект

Разводот, разделбата и живеењето сам честопати се причина за влошување на здравјето кај мажите и доведуваат до зголемена смртност. Ваквата појава е откриена во ново...

Вести 13.01.22 | 15:40

Македонија на шесто место во Европа по смртност од Ковид-19

Според податоците на веб-страницата Ворлдометерс, шест земји во регионот се на црната листа по бројот на починати од Ковид. На врвот на листата е Бугарија, каде што починале...

Здравје 13.01.22 | 14:01

Македонија во „топ 5“ на црната листа по бројот на починати од Ковид-19

Според податоците на веб-страницата Ворлдометерс, шест земји во регионот се на црната листа по бројот на починати од Ковид. На врвот на листата е Бугарија, каде што починале...

Здравје 04.11.21 | 09:35

32 пати е поголема веројатноста невакцинираните да умрат од Ковид-19, покажа најнова британска студија

Веројатноста невакцинираните луѓе да умрат од Ковид-19 е 32 пати поголема во споредба со луѓето вакцинирани со две дози, покажаа резултатите од новата британска студија. Стапката...

Македонија 25.10.21 | 17:44

Вашата влада не си ја завршила работата: Д-р Ѓикиќ за големата смртност од ковид-19 во Македонија

Луѓето мораат добро да бидат информирани од страна на нивната влада пред да се вакцинираат, а македонската влада веројатно не си ја завршила како што треба работата...

Балкан 21.10.21 | 10:25

Се зголемува смртноста од Ковид-19 кај младите невакцинирани пациенти во Црна Гора

Откако се појави делта варијантата на корона вирусот, во Црна Гора расте бројот на заразени кај помладите луѓе, а со тоа ратсе и бројот на сериозно болни што доведува...

Македонија 05.10.21 | 11:28

Тасевски до Филипче: Срам сте за лекарската светска фела, ти и таа баграта во Комисијата што глумите стручњаци

Срам сте за лекарската светска фела. Ти и таа баграта во Комисијата што глумите стручњаци, му порача актерот Сашо Тасевски на министерот за здравство Венко Филипче,...

Македонија 05.10.21 | 09:13

Пописот ја искачи Македонија на врвот со најголема смртност од ковид-19 во Европа

Со првичните пописни резултати, смртноста од ковид во државата се искачи на 3.659 починати на милион жители, додека по старите податоци веб сајтот worldmeters Македонија имаше...

Здравје 03.10.21 | 09:08

Навреме да се дава кислородна поддршка, механичка вентилација онаму кај што треба: СЗО посочи како да се намали смртноста од ковид

Квалитетот на здравството, лекувањето, хроничните заболувања, како и возраста кај населението се дел од факторите за високата смртност, вели Д-р Кејти Смолвуд од СЗО...

Здравје 28.09.21 | 15:52

Македонија трета во светот според смртноста од Ковид-19, пандемијата зема повеќе од 4,75 милиони жртви на глобално ниво

Во светот се потврдени 4.752.875 луѓе починати од корона вирус, додека заразени биле најмалку 231.273.010 луѓе. Како што пренесуваат странските агенции, бројот на официјално...

Здравје 24.09.21 | 19:09

Проф. Трајковски: Македонија трета во светот според број на починати од ковид-19

Професорот Дејан Трајковски алармираше на високата позиција на нашата земја според смртноста од коронавирусот. Тој вели дека, вчера, Македонија се искачи на третата...