Ознака: смртни случаи
Здравје 16.09.21 | 12:28

Досега 31 здравствен работник ја загуби битката со ковид-19, починале и седум бремени жени и петмина кои имале реиинфекција, покажа извештајот на ИЈЗ

Од почетокот на пандемијата со ковид-19 до 12 септември во Македонија се регистирани 6.277 смртни случаи. Од нив 31 здравствен работник ја загуби битката со ковид-19, починале...

Свет 09.07.21 | 08:40

Вакцината против Ковид-19 во САД превенираше 279.000 смртни случаи

Вакцинацијата против Ковид-19 ширум САД помогна да се спречат околу 279.000 смртни случаи и да се избегнат 1,25 милиони хоспитализации, се наведува во новата студија на Универзитетот...

Црна хроника 24.06.21 | 09:57

Пад од 3,5 проценти на умрени од насилна смрт во 2020, најмногу несреќни случаи, a еден од четири е самоубиство

Бројот на умрени лица од насилна смрт во 2020 година е намален за 3.5 проценти во однос на претходната година и изнесува 438 умрени лица. Умрените од насилна смрт во вкупниот...

Свет 17.05.21 | 10:12

Првпат по речиси еден месец Индија пријави помалку од 300. 000 новозаразени од ковид-19

Првпат по речиси еден месец, Индија пријави дека има помалку од 300.000 новозаразени со ковид-19. Според Министерството за здравство, во последните 24 часа има 281 386 нови случаи,...

Свет 16.02.21 | 15:11

Во ЕУ речиси половина милион повеќе смртни случаи отколку во 2019 година

Во Европската унија, меѓу март и ноември 2020 година, имало 450.000 повеќе смртни случаи во споредба со истиот период помеѓу 2016 и 2019 година, објави Европската агенција за статистика. Според...

Балкан 25.12.20 | 13:25

Хрватска бележи 84 смртни случаи од корона вирусот

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 84 смртни случаи и 1.643 новозаразени со корона вирус. Како што објави Националниот штаб за цивилна заштита, бројот на активни...

Свет 16.12.20 | 14:33

Бројот на смртни случаи во Италија годинава ќе биде како во Втората светска војна

Претседателот на италијанскиот Институт за статистика „Истат“, Карло Блањардо проценува дека оваа година во земјата ќе има околу 700.000 починати, што е за речиси 100.000...

Македонија 27.10.20 | 10:21

За еден месец од ковид-19 во Македонија починаа 209 пациенти

За еден месец од ковид-19 во Македонија починаа 209 пациенти, покажува статистиката што ја објавува Институтот за јавно здравје. Најмногу починати досега во еден ден имаше...

Балкан 18.10.20 | 21:58

Во нашата земја годишно умираат 50 илјади луѓе, зошто 300 мртви од корона се поважни?

Наместо да се оди на стратегија со вакцинација, во борбата против коронавирусот треба да се оди на стратегија со лекови, како во случајот со СИДА-та, смета хрватскиот...

Македонија 26.09.20 | 13:06

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче не поседува никаква доблест и свест за одговорност и покрај 721 смртни случаи

Манипулацијата е единствена реторика што и остана на Владата во несправувањето со корона вирусот, а министерот за зараза е најнеспособниот министер за здравство во...

Свет 08.09.20 | 15:30

Индија бележи најмногу смртни случаи од корона вирус по повеќе од еден месец

Индија во вторникот регистрира највисоки дневни смртни случаи како последица од корона вирус во повеќе од еден месец, иако забавува бројката на новозаразени, стои во...

Црна хроника 30.07.20 | 21:50

Лани девет, годинава седум смртни случаи на мигранти и бегалци на територијата на државава

Лани на територијата на државава се документирани девет смртни случаи на бегалци и мигранти, а годинава уште седум, покажуваат податоците на Агенцијата на ОН за бегалци...

Свет 13.07.20 | 23:18

Мексико четврта земја во светот по бројот на починати од корона вирус

Мексико стана четвртата земја во светот по бројот на смртни счучаи од корона вирус, пренесе денеска агенцијата Франс прес повикувајќи се на податоци од тамошните власти. Во...

Свет 09.07.20 | 12:56

Иран евидентира рекорден број на смртни случаи за еден ден

Иран објави рекорден број на нови смртни случаи регистрирани во еден ден од Ковид-19 во четвртокот, бидејќи дневна бројка на починати достигна 221 лице. Претходниот рекорд...

Свет 08.06.20 | 12:32

Франција со најмал број на смртни случаи од коронавирусот од средина на март

Речиси една недела по почетокот на втората фаза на излегување од изолацијата, епидемијата со Ковид-19 се смета за „во главно контролирана” во Франција, јави дописникот...

Свет 08.06.20 | 12:01

Си-Ен-Ен: Во САД има двојно повеќе смртни случаи при апсења и во притвор од другите земји

Соединетите Американски Држави имаат двојно повеќе смртни случаи за време апсења и во притвор отколку во Австралија и шест пати повеќе од Велика Британија. На протестите...

Свет 18.03.20 | 15:03

Европа со поголем број смртни случаи од Азија

Бројот на заболени од новиот коронавирус во светот го надмина психолошкиот праг од 200 илјади случаи, и денеска тој изнесува 204.732. Вирусот досега погоди 170 држаи и територии...

Свет 25.01.20 | 08:32

Уште 15 лица во Кина починаа од коронавирусот

Пријавени се дополнителни 15 смртни случаи во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми на 41, соопштија локалните власти,...

Балкан 16.01.20 | 13:20

Во Грција регистрирани осум смртни случаи од грип

За помалку од десет дена, седум лица починале од сезонски грип во Грција, а вкупниот број регистрирани смртни случаи од октомври достигна осум, покажуваат податоците...