Ознака: сметки
Економија 14.06.22 | 12:25

Бислимовски на средба со Зибери: Струјомерите мора да се читаат најмалку 4 пати годишно, се размислува и за рамномерно плаќање струја на 12 рати

Кај Народниот правобранител стигнале многу поплаки за нередовно читање на струјомерите и за високи сметки што им биле испорачувани по читањето. За овој проблем,...

Економија 03.04.22 | 18:17

СДСМ: За 4.000 денари се намалени месечните сметки за граѓаните

Владата предводена од СДСМ во услови на најголемата криза, презеде навремени и ефикасни мерки вредни 400 милиони евра за заштита на економскиот стандард на граѓаните,...

Економија 16.02.22 | 09:28

Бислимовски: ЕВН Хоме е должен да фактурира по состојбата што граѓаните ја пријавиле со самоотчитување

Сите апокалиптични сценарија и најави дека цената на електрична енергија за домаќинставата ќе се зголеми до 50 проценти или ќе има рестрикции не се остварија. Цената...

Економија 08.02.22 | 23:22

Владата дозволи одложено плаќање на сметките на ЕВН кон ЕСМ до 1 јули годинава

ЕВН шест мeсеци нема да ги плаќа сметките кон државната ЕСМ. Откако ЕВН се пожали дека има проблем со плаќањето на декемвриската и јануарската сметка за струјата што...

Скопје 31.01.22 | 12:23

Од први февруари скопјани ќе може да ги платат долговите за вода без камата

Од ЈП Водовод и канализација – Скопје ги известуваат граѓаните на град Скопје, дека повторно се спроведува акцијата за наплата на долговите без пресметка на камата. Акцијата...

Економија 29.01.22 | 23:02

РКЕ: Граѓаните кои имаат неквалитетна испорака на топлинска енергија треба да добијат пониски сметки

Граѓаните кои имале неквалитетна испорака на топлинска енергија, треба да добијата и помиски сметки за парно греење- соопштија од регулаторната комисија за енергетика....

Скопје 27.01.22 | 14:08

Порција од 39.700 денари во локал на кеј и морски плодови за 8.600 денари – какви сметки сме плаќале за градоначалниците од СДСМ и нивните блиски

Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ уште ги санираат штетите и плаќаат сметките за скапо јадење на нивните претходници од СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Кога градоначалниците...

Колумни 13.01.22 | 14:45

Зошто граѓаните секогаш ќе ги плаќаат сметките за лошите политики на властите?

Александра Честоева Сведоци сме на една економска криза од невидени размери која ја погодија нашата земја. Земајќи го во предвид поскапувањето на основните продукти...

Економија 12.01.22 | 21:13

Бектеши: Градот Скопје и општините да ги платат сметките за парно барем за декември

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повика Градот Скопје и скопските општини да ги платат сметките за топлинска енергија, како што наведе, барем за месец декември...

Економија 11.01.22 | 12:49

Ранливите категории од денеска аплицираат за помош за електрична енергија

Министерството за економија денеска го објави јавниот оглас за финансиска поддршка за потрошена електрична енергија за лица со ниски примања за 2022 година. Согласно...

Економија 03.01.22 | 09:14

ВМРО-ДПМНЕ: Заевизмот направи семејство кое плаќало 2.000 денари за струја сега да плаќа над 2.300 месечно плус ДДВ

Заевизмот ја поскапи електричната енергија за граѓаните. Ова поскапување е колку две нови сметки на годишно ниво. Ете каков катастрофален удар на стандардот предизвика...

Економија 28.10.21 | 15:00

Радијаторите ќе се затоплуваат од порано, сметките остануваат исти

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) го одобри дополнувањето на Мрежните правила за дистрибуција на топлинска енергија за греење на Балкан Енерџи...

Економија 19.10.21 | 10:12

На шалтерите на Пошта ќе може да се платат сметки за струја, вода, парно, телефон, телевизија…

Вкупно 324 активни поштенски единици на Пошта со 470 шалтерски места им стојат на располагање на граѓаните за реализирање на сите безготовински и плаќања во готово, вклучително...

Економија 29.06.21 | 18:12

УЈП ги толерира газдите за неисплатена плата – не блокирала ниту една сметка

Управата за јавни приходи во текот на 2020 на газдите не им блокирала ниту една сметка за неисплатени плати кон работниците. Ова го покажува билансот за неподмирените...

Економија 05.05.21 | 10:40

Скенирај и плати брзо – нова можност за плаќање

ЈП Водовод и канализација – Скопје воведе нова можност за корисниците. На фактурите за месец април е поставен персонализиран QR код со чие скенирање преку мобилен телефон...

Економија 28.02.21 | 19:33

Во Пошта повторно може да се плаќаат сметки

Во пошта повторно може да се плаќаат сметки и од утре повторно функционира платниот промет во единиците на поштенската мрежа. Платниот промет во првата недела ќе биде...

Патувања 04.01.21 | 10:17

„Спрајт“ од 250, еспресо од 140 денари ги разбесни туристите на Копаоник и Златибор

Фискална сметка од локал на Златибор ги раскара корисниците на социјалните мрежи. За некои високите цени се нормални во време на пандемија, за други, пак, безобразни. Овој...

Економија 29.12.20 | 18:55

Обезбедена посебна сметка за граѓаните со низок доход кои не се најдоа на листата заради неажурирани податоци

Владата на денешната седница донесе Одлуката за дополнување на Одлуката за отворање на посебна наменска сметка за лицата кои не ги ажурирале податоците до законски...

Македонија 11.12.20 | 17:34

Сметки во Пошта ќе може да се плаќаат напролет

Граѓаните ќе можат да  плаќаат сметки во Пошта напролет.. Од Пошта уверуваат дека до крајот на оваа година и официјално ќе го потпишат договорот со Халк банка, а таа потоа...

Економија 11.12.20 | 14:27

Од 1 март повторно ќе може да се плаќаат сметки во пошта

Генералниот директор на А.Д. Пошта, Јани Макрадули очекува од 1 март следната година да бидат отворени шалтерите на „Халк банка“ и граѓаните да можат да ги плаќаат сметките...