Ознака: сметки
Економија 28.02.21 | 19:33

Во Пошта повторно може да се плаќаат сметки

Во пошта повторно може да се плаќаат сметки и од утре повторно функционира платниот промет во единиците на поштенската мрежа. Платниот промет во првата недела ќе биде...

Патувања 04.01.21 | 10:17

„Спрајт“ од 250, еспресо од 140 денари ги разбесни туристите на Копаоник и Златибор

Фискална сметка од локал на Златибор ги раскара корисниците на социјалните мрежи. За некои високите цени се нормални во време на пандемија, за други, пак, безобразни. Овој...

Економија 29.12.20 | 18:55

Обезбедена посебна сметка за граѓаните со низок доход кои не се најдоа на листата заради неажурирани податоци

Владата на денешната седница донесе Одлуката за дополнување на Одлуката за отворање на посебна наменска сметка за лицата кои не ги ажурирале податоците до законски...

Македонија 11.12.20 | 17:34

Сметки во Пошта ќе може да се плаќаат напролет

Граѓаните ќе можат да  плаќаат сметки во Пошта напролет.. Од Пошта уверуваат дека до крајот на оваа година и официјално ќе го потпишат договорот со Халк банка, а таа потоа...

Економија 11.12.20 | 14:27

Од 1 март повторно ќе може да се плаќаат сметки во пошта

Генералниот директор на А.Д. Пошта, Јани Макрадули очекува од 1 март следната година да бидат отворени шалтерите на „Халк банка“ и граѓаните да можат да ги плаќаат сметките...

Економија 19.11.20 | 16:03

Ако некој не ги потроши шесте илјади денари помош, парите ќе бидат вратени во Буџетот

Вицепремиерот Фатмир Битиќи е уверен дека граѓаните наменски ќе ги потрошат парите предвидени со една од мерките од четвртиот пакет и дека со купување домашни производи...

Свет 14.10.20 | 08:33

Удар врз подземјето: Мексико „замрзна“ 126 милиони долари на криминални банди

Мексиканските власти замрзнаа 1.352 банкарски сметки со вкупно 126 милиони долари депонирани од 14 криминални банди. Тоа го објави шефот на финансиското разузнавање Сантијаго...

Сервиси 20.08.20 | 14:16

ЕВН апелира граѓаните кои платиле за струја преку „Еуростандард“ и „Пошта“ да достават доказ за уплатата

ЕВН Македонија ги известува своите корисници кои извршиле уплата за потрошена електрична енергија преку Еуростандард банка и Македонска пошта на ден 12.08.2020 година...

Економија 05.08.20 | 09:43

Граѓаните кои скенираат фискални месецов ќе добијат поврат на ДДВ

Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата...

Сервиси 29.07.20 | 14:06

До 31 јули може да се платат неплатените сметки за вода на рати и без камата

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, во интерес на своите корисници и граѓаните на Град Скопје, почнувајќи од 17 јуни 2020 година почна со спроведување на акцијата за...

Скопје 21.07.20 | 11:31

Наплата на долгови на рати без камата за вода трае до крајот на месецов

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје информира дека акцијата за наплата на долговите на рати без камата е во тек и завршува за десет дена. Акцијата...

Скопје 17.06.20 | 11:37

Почна акцијата за плаќање заостанати сметки за вода на рати без камата

Акцијата што ја спроведува јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје за исплата на заостанатите долгови на рати без камата за задоцнето плаќање почна...

Економија 22.05.20 | 11:30

Граѓаните со нереални сметки за струја да поднесат претставка до РКЕ

Граѓаните чии сметки за електрична енергија не соодветствуваат со реалната потрошувачка, и истите не се корегирани од ЕВН, можат да поднесат претставка до Регулаторната...

Економија 19.04.20 | 12:14

Бислимовски: Сметките за парно и струја на рати и без камати за погодените граѓани

Претседателот на регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски, во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ) вели дека граѓаните кои се погодени од корона кризата...

Калеидоскоп 10.04.20 | 19:15

Глумецот им ги плати сметките на сите пензионери во маркетот, тие плачеа од радост

Американскиот глумец, сценарист, режисер и продуцент, Тајлер Пери, ги воодушевил пензионерите во еден трговски центар, откако ги платил нивните сметки. Погледнете ги...

Економија 01.04.20 | 23:06

Повратот од скенираните сметки ќе задоцни: УЈП излезе со соопштение

Од УЈП излегоа со соопштение и известување дека на 31 март 2020 година  заокружено е третото тримесечје од МојДДВ. За месеците јануари, февруари и март 2020 година на граѓаните...

Економија 26.01.20 | 19:05

Евростат: 37 проценти од домаќинствата во Македонија не можат редовно да ги плаќаат сметките

„Евростат“ објави дека речиси 37 отсто или 209.000 домаќинства имаат проблем редовно да платат за електрична енергија, парно греење и вода. Претходните години тој број...

Скопје 05.12.19 | 14:24

Цената на водата е непроменета, зеленилото ја „скокна“ сметката за вода

Цената на водата во Скопје е непроменета, сметката за вода за жителите на град Скопје е зголемена поради одржување на јавното градско зеленило, велат од Град Скопје...

Калеидоскоп 04.12.19 | 23:20

Не ја препознаа: Пејачката се појави без перика во маркет и им ги плати сметките на сите купувачи

Непосредно пред Денот на Благодарноста, Сиа ширеше добрина во Калифорнија. 43-годишната пејачка, која секогаш си го крие лицето зад перика, влезе во маркетот „Walmart“ и...

Калеидоскоп 25.11.19 | 15:11

Фpлете ги овие работи од паричникот, поради нив немате пари

Постојат неколку теории за кои се верува дека доколку доследно ги почитувате, ќе ви донесат финансиски приход. Прво, редовно вадете пари од паричникот, но и не заборавајте...