Ознака: службени возила
Македонија 24.01.23 | 09:02

ДКСК го демантира Османи, постои извештај дека службените возила во МНР се злоупотребуваат

Државната комисија за спречување на корупцијата, јавно ги демантира изнесените наводи на министерот за надворешни работи Бујар Османи на 20 јануари дека возила на МНР...

Македонија 06.12.22 | 13:28

Не вози и нема возачка, а „направила“ сообраќајка: Нов скандал во АНБ, службени возила регистрирани на приватни лица

Нов скандал ја тресе Агенцијата за национална безбедност, овојпат поврзан со неколку автомобили кои наместо на име на Агенцијата, биле заведени на лични имиња на вработени...

Македонија 19.08.22 | 21:27

Службените возила да имаат црвени таблички за да се избегне возење по одмори, теретани, кафичи…

Користење службени возила за приватни цели, одење по одмори, теретани и кафулиња. Дали функционерите ги злоупотребуваат автомобилите кои им се дадени на располагање...

Вести 09.06.22 | 15:54

Пет милиони евра за нови возила за министрите, а зголемени цени за граѓаните, премногу е!

Власта на СДСМ и ДУИ безмилосно ги троши народните пари во услови кога граѓаните едвај врзуваат крај со крај. Во периодот од 2018-2021 година Владата потрошила пет милиони...

Македонија 09.11.21 | 13:50

Николовски побара од новите градоначалници да се угледаат на министрите при користење службени возила и угостителски услуги

Кабинетот на заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупција и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, ги повикува сите...

Македонија 26.10.21 | 12:34

Новиот штипски градоначалник на првиот ден порача: Службените возила се за службите, не за функционерите

Новиот градоначалник на Општина Штип, Иван Јорданов од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција објави дека од денеска ги крати непродуктивните трошоци, прво преку...

Македонија 22.09.21 | 19:05

Службените возила паркирани, за партиски активности се користи службеното гориво

Потпретседателка на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) Катица Николовска денеска на јавната дебата посветена на претстојните локални избори рече...

Македонија 07.09.21 | 18:20

Мицковски: Мачкање очи

Реална мерка е да намалиш нешто од преку 2000+ службени возила, а не да мачкаш очи дека немало да бидат за лични потреби, коментира на Фејсбук Ивор Мицковски, по одлуката...

Македонија 07.09.21 | 15:41

Николовски: Со новата мерка секое користење на службените возила мора да е одобрено и оправдано

Нова одлука со која се дефинира и регулира користењето на службените возила во сопственост или користење на државата, беше донесена на денешната владина седница, на...

Македонија 25.05.21 | 15:03

Мицковски: Додајте уште 45 пасати и 2 нови форда за двата директори од Фонд за Здравство

Аналитичарот, Ивор Мицковски, ги коментира набавките на службени возила што ги прави власта. Додајте уште 45 пасати и 2 нови форда за двата директори од Фонд за Здравство. А,...

Македонија 17.09.20 | 10:43

Децата со попреченост оставени без асистенти, ама 8 милиони евра се трошат на службени автомобили

Нема пари за инклузивно образование. Децата со попреченост се оставени без образовни асистенти, но има пари за службени возила, за што Владата потрошила цели осум милиони...

Македонија 02.09.20 | 23:29

Филков: За три години владата купила 392 возила за 8 милиони евра

Герман Филков од Центарот за граѓански комуникации од Центарот правел истражувања за набавени возила од страна на државните институции за ТВ 21 објаснува дека за нови...

Македонија 02.09.20 | 21:39

Тие што протестираа за она на „М“: За 2 години потрошија 8,1 милиони евра за нови возила

Тие што протестираа за блиндираниот „мерцедес“ што го набави владата на поранешниот премиер Никола Груевски, кој чинеше неколку стотини илјади евра, кога дојдоа на...

Економија 02.09.20 | 11:18

Oсум милиони евра потрошени само на возила, дел од нив поскапи од 30.000 евра

Во последните две и пол години државните институции набавиле вкупно 392 нови патнички возила за што потрошиле 8,1 милиони евра, покажуваат податоците од истражувањето...

Македонија 08.07.20 | 21:47

Спасовски пристига во Арачиново со ергела државни возила за да ветува мед и млеко

Арачиново во времето на СДСМ не ја доби ветената канализација, но по три години на власт, власта повторно се сети на Арачиново за време на избори. Со ветување за една...

Твитови 14.03.20 | 10:40

Државата има 1736 службени возила, а 8 респиратори


Македонија 11.01.20 | 17:33

Службени коли на МВР се кријат во подземните паркинзи во „Џеваир скај сити“

Mинистерот за внатрешни работи, Наќе Чулев вчера попладне испратил телеграма во Министерството за внатрешни работи со која бара да се вратат триесетина возила меѓу...

Македонија 11.01.20 | 13:29

Функционерите на Спасовски не се откажуваат од злоупотребите со службените возила

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вчера испратил телеграма со која побарал до 20 часот да се вратат 30-ина службени возила кои ги користеле функционерите...

Македонија 07.04.19 | 22:02

Службени возила во кампања за Стево

Според фотографијата и информацијата кои ни ги достави читател возило според чии регистарски таблици припаѓа на Агенцијата за вработување од подрачната единица во...

Сервиси 04.04.19 | 10:44

Ова се сите регистрации на службените возила, ако ги видите на митинзи, пријавете ги

Комисијата за спречување на корупцијата, како што најави претходно, на својата веб-страница го објави регистарот на службените возила на државните органи, служби, претпријатија...