Ознака: службен весник
Македонија 19.02.19 | 14:45

Во Службен весник указите на Иванов се објавуваат како претседател на Република Македонија

Во Службениот весник на Република Северна Македонија указите на претседателот на државата Ѓорге Иванов се објавуваат со потписот „претседател на Република Македонија”. Во...

Македонија 09.02.19 | 17:02

МНР почна да го користи називот Република Северна Македонија

По исполнување на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, Владата на Република Македонија, ќе го објави во Службен весник...

Македонија 16.01.19 | 22:52

Апасиев: Само жал ми е за дечкото од Службен весник…

Дај бе не им паѓајте на националистичките провокации на ДУИ. Без претседателскиот потпис, т.н. Закон за двојазичност е обично парче хартија во кое можете да си ги виткате...

Македонија 15.01.19 | 14:14

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Џафери и директорот на Службен весник

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев на денешната прес-конференција најави кривична пријава против Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин...

Македонија 15.01.19 | 12:53

„Твитер“ за Законот за јазици: Како е смештај дан требит на албански? За двојазичноста прашвам…

Лавина од реакции на социјалните мрежи предизвика излегувањето на Законот за јазици во Службен весник, со што се официјализира албанскиот јазик. Граѓаните најмногу...

Македонија 15.01.19 | 11:42

Службен весник се огласи по објавувањето на Законот за употреба на јазиците

Јавното претпријатие „Службен весник на Република Македонија“ во број 7 од 14.1.2019 ги објави Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликите опишани...

Македонија 15.01.19 | 10:45

Астеруд жестоко го нападна објавувањето на Законот за јазиците во СВ: Ова овде не завршува!

Професорката на Правниот факултет “Јустинијан” Први, Каролина Ристова-Астеруд, во коментар на Фејсбук, жестоко го нападна објавувањето во Службен весник на Законот...

Македонија 14.01.19 | 22:24

Талат Џафери: Законот за јазици испратен во „Службен весник“

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вечерва нешто по 21 часот на неговиот Фејсбук профил објави дека Законот за употреба на Јазиците е испратен во „Службен весник“. Законот...

Македонија 14.01.19 | 14:10

Одлуките за уставните измени објавени во Службен весник

Одлуките за уставните измени и за имплементацијата на Договорот од Преспа и за измените во Уставот, се веќе објавени во Службен весник, со што тие стапуваат на сила. Премиерот...

Македонија 12.01.19 | 13:39

Заев: Уставните измени денеска во Службен весник

Уставните измени за Договорот од Преспа што беа изгласани вчера во Собранието денеска треба да бидат објавени во Службен весник на РМ по што, според премиерот Зоран...