Ознака: случај Талир
Македонија 09.07.21 | 12:01

Судењата за предметите на СЈО се враќаат од почеток: „Талир“, „Траекторија“ и „Шпански скали“ ќе почнат одново

Сите судења каде судија е Горан Бошевски или е дел од судечкиот совет се одложени до назначување на нов судија, информираат од Основниот кривичен суд. Денешното рочиште...

Македонија 11.06.21 | 10:40

Еленко Миланов за случајот „Талир“: Спротивно на закон чуваат судија поротник со истечен мандат, само предметот да опстои

Адвокатот Еленко Миланов говорејќи за случајот Талир во „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија истакна дека судот и републичкиот судски совет преку игра на зборови...

Македонија 07.06.21 | 14:23

Власта врши притисок врз судијата поротник во Талир да не оди во пензија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откри дека власта врши притисок врз Митко Сандев, судија-поротник во случајот Талир. Сандев надвор од својата волја и со притисок...

Македонија 04.06.21 | 17:37

Илиевски: Дали судија поротник смее да членува во политичка партија и нејзините тела?

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил упати прашање. Прашање до правници: дали судија поротник смее да членува во политичка партија и нејзините тела?

Македонија 01.06.21 | 22:34

Судијата кој го замрзна имотот на ВМРО-ДПМНЕ и ја притвори Катица Јанева се подновил со хотел за 5000 евра?!

На фејсбук страницата Скандал објавена е информација дека зетот на судијата Седат Реџепагиќ, Исмет Муниновиќ купил фирма која поседува хотел во Дојран и тоа за само...

Македонија 09.09.20 | 20:21

Власта ги впрегна медиумските послушници со измислени изјави да создадат притисок од јавноста

Од денешното сведочење на двата крунски сведока на Обвинителството во случајот Талир 1, Силјан Мицевски и Владимир Чинговски, јасно е дека ниту еден од нив не ги потврди...

Македонија 09.09.20 | 13:58

Ќе подигне ли ОЈО обвинение по допрен глас: Сиљан Мицевски призна дека го финансирал СДСМ

Бизнименот Сиљан Мицевски денеска призна дека ја финанирал СДСМ. Тој денеска се појави како сведок во случајот „Талир”. Тој Мицевски сведочеше на предлог на обвинителката...