Ознака: случај Рекет
Црна хроника 01.06.22 | 14:40

Боки и Јанева остануваат во затвор, Врховен ги одби барањата на преиспитување на пресудите за случајот „Рекет”

Врховниот суд ги одби барањата за вонредно преиспитување на пресудите за случајот „Рекет” на Бојан Јовановски и поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство,...

Црна хроника 15.04.22 | 13:23

Камчев потврди дека лично се познава со Заев

Боки 13 на денешното рочиште го праша Камчев дали се познава со Заев, на што тој потврди дека се знаат. Сум имал средба со Заев за рекетот што го вршеше Бојан Јовановски....

Македонија 14.04.22 | 10:27

„Република“ дознава: Kaмчев од Боки и Катица бара еден и пол милиони евра

Утре во Граѓанскиот суд ќе се видат старите познаници. Речиси истите актери од случајот „Рекет“ повторно влегуваат во судница. Бизнисменот Орце Камчев ги тужи Бојан...

Македонија 02.06.21 | 15:55

Шекеринска, Кирацоски, Филипче и Богоев оделе кај Боки дома како дел од кампањата на СДСМ „од врата до врата“

Премиерот Зоран Заев во своето сведочење пред судот во случајот против Александар Николовски кого го тужи за клевета откри неколку нови работи. Да почнеме по ред. Конечно...

Македонија 22.12.20 | 15:22

Во пресрет на најавеното прочистување на судството, Боки 13 поднесува кривични против премиер, поранешни пратеници, министри

Во пресрет на најавите на премиерот Зоран Заев за прочистување на судството и отчетност на обвинителството, денеска извори од обвинителството информираат дека в четврток...

Македонија 13.11.20 | 23:11

Предвреме ја најави одлуката: Рускоска ќе ги отфрли аудиоматеријалите за поврзаност на Заев со случајот „Рекет“

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во интервју за „360 степени“ зборуваше и за пријавите за видео и аудиоматеријалите...

Македонија 09.07.20 | 11:19

Боки 13 денеска пак во ОЈО, ќе дава исказ против десетици актуелни функционери

Бојан Јовановски, Боки 13 денеска во обвинителството повторно ќе дава исказ во врска со кривичните пријави што ги поднесе, откако беше осуден на девет години затвор во...

Македонија 08.07.20 | 13:22

Илиевски до борците за правда: Не ви е нелагодно што баш на вакви средби можеби се кординирала злоупотребата на СЈО во функција на СДСМ?

Богдан Илиевски или познат како Бетмен, се огласи на социјалните мрежи во врска со видеото снимено во домот на Боки 13, каде во присуство на веќе осудениот за случајот...

Македонија 08.07.20 | 12:43

Стоилковски: Молкот кај Шекеринска е директен доказ за трас-трас Луј Витон правосудство

Наум Стоилковски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција потенцираше дека министерката за одбрана Радмила Шекеринска, по објавеното видео снимено...

Македонија 25.06.20 | 14:59

Боки 13 поднесе кривични пријави против функционери за неколку кривични дела

Бојан Јовановски, кој пред неколку дена беше осуден на затвор од 9 години за случајот „Рекет”, денеска поднесе кривични пријави за функционери за злоупотреба на...

Македонија 20.06.20 | 12:04

Гајзер: Заев е минато во политичката арена, случајот „Рекет“ е само почеток

Се надевам, како и поголемиот број Македонци, дека пресудата за случајот „Рекет“ е само почеток. Мислам дека јасно докажав дека врвот на криминалната пирамида бил политички,...

Македонија 19.06.20 | 15:17

Ѓорѓиевски: Зоран и Вице Заев со признанието на Боки 13 си купија билет за Идризово

Во нормална правна држава после признанието на главниот осуден во Рекет, дека парите завршиле кај Зоран Заев и Вице Заев, денес тие требаше да бидат со лисици на рацете...

Македонија 18.06.20 | 12:49

Одбраната на Јанева разочарана од пресудата

Со вакви пресуди не се враќа довербата во правосудството. Судот треба да суди на основа за докази, а за Јанева не постојат докази дека го сторила кривичното дело, изјави...

Македонија 18.06.20 | 12:30

Дуковски: Казната е брутална, „Рекет“ е голема конструкција

Денешната пресуда беше очекувана од почетокот на овој судски процес. Знаевме дека ќе биде вака брутална казна и оваа пресуда најмалку се заснова на докази, изјави по...

Македонија 18.06.20 | 11:46

Рускоска води истрага за Јанева за бонусите во СЈО

Јавната обвинителка во случајот „Рекет“, Вилма Рускоска за Република потврди дека против Катица Јанева се води уште еден случај кој е во предистражна постапка за делењето...

Македонија 18.06.20 | 11:31

Рускоска: Пресудите се очекувани, но ќе се жалиме

Очекувани се пресудите иако ќе има жалби. Да видиме што ќе каже Апелација, изјави Јавната обвинителка Вилма Рускоска по денешната пресуда. Дали задоволив очекувањата...

Македонија 18.06.20 | 11:04

Судот ги конфискува: Боки 13 ќе остане без луксузната гардероба, Јанева без мебелот и 50.000 евра

На првообвинетиот Бојан Јовановски кому судот денеска му одреди затвроска казна во време траење од 9 години за случајот „Рекет“ ќе му бидат конфискувани гардеробата,...

Македонија 07.05.20 | 13:45

Боки тврди дека не ја допрел „Луј Витон“ торбата полна со евра

Категорично тврдам дека ниту сум ја допрел торбата, ниту сум видел некакви парични средства. Јас видов затворена торба што Зоран Милевски ја зема со леснотија, изјави...

Црна хроника 23.03.20 | 15:33

Кривичниот суд негодува што „Рекет“ се одложи

Барањата на одбраната за одложување на случајот „Рекет“ судот ги разбира единствено како начин за одолговлекување на постапката, имајќи во предвид дека се работи...

Македонија 12.02.20 | 13:09

Аудио бомбата покажува зошто Заев бара амнестија преку законот за ЈО

Дали Рекет е една од причините поради која Зоран Заев брза со носење на Законот за јавно обвинителство. Откако денеска пратеникот Антонио Милошоски пред пратениците...